24. februára 2021

Joby Aviation je americký startup, ktorý vyvíja elektrické lietajúce taxíky. Svetlo sveta uzrel pred 12 rokmi. Teraz plánuje vstup na newyorskú burzu spojením s firmou Reinvent Technology Partners, ktorá sa špecializuje na akvizície. Predpokladaná hodnota akcií bude 6,6 miliardy dolárov.

Joby vstúpi na burzu ako prvý vývojár elektrických strojov s vertikálnym vzletom a pristátím, ktoré sa označujú anglickou skratkou eVTOL (electric vertical takeoff and landing). Firmu Reinvent Technology Partners, s ktorou sa Joby Aviation spája, vedú spoluzakladateľ sociálnej siete LinkedIn Reid Hoffman, zakladateľ amerického výrobcu počítačových hier Zynga Mark Pincus a investor Michael Thompson.

Komerčnú prevádzku lietajúcich taxíkov v prvých mestách by chcela spoločnosť Joby spustiž v roku 2024. Foto: Wikimedia under license CC-BY-SA-4.0

„Celé mesiace sme robili hĺbkovú kontrolu a dospeli sme k rovnakému záveru. Tí chlapi majú všetko potrebné na to, aby tento nový priestor preddefinovali. Joby vnímam ako stretnutie Tesly a Uberu vo vzdušnom priestore,“ hovorí Hoffman.

Spojenie leteckej a pozemnej dopravy

Zakladateľ a CEO spoločnosti Joby Aviation JoeBen Bevirt má ambíciu vybudovať novú dopravnú sieť. Komerčnú prevádzku osobnej prepravy s elektrickými lietajúcimi strojmi plánuje spustiť v roku 2024.

„Chceme spojiť leteckú a pozemnú dopravu, aby sme poskytli zákazníkom skutočný zážitok,“ povedal pre Reuters Paul Sciarra, výkonný predseda Joby a spoluzakladateľ spoločnosti Pinterest.

Reklama
Vývojári majú s lietajúcimi taxíkmi veľké plány. Foto: Joby Aviation

Spoločnosť v minulosti uzavrela partnerstvo aj s japonskou automobilkou Toyota a s americkou spoločnosťou Uber Technologies.

Bevirt už ako dieťa sníval o projekte, v ktorom by vyvíjal lietajúce stroje. O štyri dekády neskôr sa k svojmu cieľu priblížil. „Keby sme mohli lietať, mohli by sme premeniť naše ulice na parky a tak urobiť z veľkomiest oveľa lepšie miesta na život,“ povedal Bevirt o svojom projekte ešte v novembri minulého roka pre americký Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?