1. februára 2017

Úplne nový dizajn, motor, ako aj 10-stupňová automatická prevodovka. Na Severoamerický medzinárodný autosalón 2017 v Detroite Lexus priviezol nový model LS. Aj keď je predstava o luxusných sedanoch v Ázii, v Európe či USA je rozdielna, nová vlajková loď od Lexusu bude veľkým súperom pre konkurentov z Mercedes-Benz a BMW.

Nový model je zvnútra aj zvonku odrazom výraznej a jedinečnej japonskej identity a prístupu k luxusu. Je dlhší, širší, ale zároveň nižší než jeho predchodca. Oproti konzervatívnemu vzhľadu nemeckých konkurentov, debutuje s nápadne odvážnym dizajnom a siluetou v štýle kupé, ktoré zvýrazňuje nový dizajnový jazyk značky Lexus. Automobilka použila na jeho konštrukciu svoju úplne novú globálnu architektúru pre luxusné vozidlá (GA-L). Táto exkluzívna platforma pohonu zadných kolies, bola použitá už v kupé Lexus LC 500.

Reklama

Úplne nový 3,5-litrový motor V6 s dvoma turbodúchadlami ponúka výkon 415 koní a zrýchlenie 0 – 100 km/h za 4,5 sekundy. Vlajkový sedan LS prináša aj 10-stupňovú automatickú prevodovku, ktorá sa v luxusnom sedane použila vôbec po prvý raz. Vývojom prešlo celé vozidlo od karosérie až po odhlučnenie a vyladenie výfuku. Ten by mal sprostredkovávať impozantnejší tón, no zároveň zabezpečovať v kabíne absolútne tichú jazdu. V interiéri je tiež zabudovaný systém aktívneho potlačenia hluku, ktorý zachytáva hluk motora prenikajúci dovnútra vozidla a ruší určité frekvencie pomocou protifázového zvuku. Lahôdkou pre audiofilov je sústava Mark Levinson, s trojrozmerným priestorovým zvukom a zostavou reproduktorov zabudovaných do stropu.

Japonský dôraz na estetiku sa prejavil aj v charakteristických jemných detailoch, ako je osvetlenie prostredia interiéru inšpirované japonskými lucernami. Nové sú aj materiály, ktoré sú inšpirované vzormi japonského dreva šimamoku, a v ktorých sa spája umelecká kombinácia prirodzenej práce s drevom a použitia dômyselných japonských výrobných technológií rezania dreva a brúsenia laserom. K novým vzorom patrí Art Wood/Organic, Art Wood/Herringbone a Laser Cut Special.