2. apríla 2021

Kedysi sa kradli šperky a umenie, dnes sú to hračky. Francúzska polícia informovala, že je na stope medzinárodného gangu, ktorý sa špecializuje na stavebnice Lego. V posledných rokoch vyčíňal najmä v okolí Paríža. 

Prielom nastal podľa denníka Le Parisien v lete 2020, keď pri krádeži v meste Orgevale zadržali troch Poliakov, ženu a dvoch mužov. Pri výsluchu povedali, že patria k väčšej skupine. Tá sa vraj zameriava na krádeže stavebníc, ktoré sú vyhľadávané zberateľmi.

Nový fenomén

Rovnaký gang bol predtým spájaný s lúpežami lega v Grande Récré v L’Ile-Adam, v Beauvais a vo Fresnes. „Prišli do Francúzska, ubytovali sa v hoteli v parížskom regióne, odkiaľ robili nájazdy do hračkárstiev. Potom svoj lup predávali doma v Poľsku,“ povedal policajný dôstojník denníku Le Parisien.

V roku 2018 prišiel o svoju 14-ročnú zbierku stavebníc v hodnote 18-tisíc dolárov aj známy youtuber s nickom Republicattak, zlodeji sa mu vlámali do domu. Podľa Guardianu sa počet týchto špeciálnych krádeží za posledných päť rokov zvýšil aj v USA, Kanade či Austrálii, takže zrejme ide o globálny „biznis“.

„Tento fenomén explodoval za posledných osem rokov, pretože si ľudia uvedomili, že môžu zarobiť peniaze predajom lega na internete,“ povedal pre portál The Guardian lego-špecialista Gerben van IJken. Takže za hračku, ktorá vás stála pár desiatok eur, môžete podľa neho o pár rokov zarobiť aj dvadsaťnásobok.

Reklama

Pandémia tržby výrobcu aj predajcov ešte zvýšila, keďže ľudia boli zatvorení doma a krátili si čas aj hraním sa. Tržby sa v roku 2020 zvýšili o 13 % na 43,7 miliardy dánskych korún a čistý zisk dánskeho výrobcu stavebníc stúpol o 19 % na 9,9 miliardy dánskych korún (1,33 miliardy eur).

Kúsky plastu za tisíce eur

V posledných rokoch sa Lego stalo horúcim zberateľským hitom, ceny špeciálnych edícií stavebnice sa predávajú za astronomické sumy. Napríklad plátok legovej pizze, ktorá sa „podávala“ na Comic-Cone 2012 v New Yorku, sa predal za 4276 dolárov.

Stavebnica Clumsy Hans z limitovanej edície sa predala za viac ako 7-tisíc dolárov. Foto: eurobricks.com/legojeroen

Cena stavebnice „Clumsy Hans“ z roku 2015 na počesť rozprávkara Hansa Christiana Andersena sa vyšplhala na 7375 dolárov a môže ešte rásť, keďže ide o limitovanú a očíslovanú edíciu s podpisom dizajnéra Steena Stiga Andersena.

Obľúbená stavebnica miliónov detí aj dospelých po celom svete sa stáva investičnou komoditou, podľa štúdie z decembra 2018 je dokonca lepšou investíciou ako zlato. Ak teda svoj nákup beriete ako príležitosť zbohatnúť, môžete sledovať aktuálne trendy a vývoj cien na „legovej burze“.

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je kontribútor amerického Forbesu Chris O’Brien. S prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?