12. januára 2022

Cestovať súkromným lietadlom je takpovediac out. Nielenže zanechávate výraznú ekologickú stopu, ale nemá to ani štýl. Aspoň tak to naznačujú cestovateľské trendy, ktoré sa v súčasnosti prikláňajú na stranu vlakov. Tie fungujú svojím spôsobom ako stroj času.

O ceste Orient Expressom snívajú nielen milovníci belgického detektíva Hercula Poirota. A toto želanie sa vám môže splniť, aj keď ste sa nenarodili ako sir Kenneth Branagh, režisér niekoľko rokov starého remaku legendárnej filmovej adaptácie rovnako legendárnej detektívky. Do vlaku, ktorý je symbolom bohatstva aj mysterióznych vrážd, sa dnes môže dostať aj obyčajný smrteľník.

Stačí, keď zaplatíte za cestovný lístok, ktorého cena sa pohybuje od dvetisíc eur za noc. Vo vozňoch novodobého Orient Expressu môžete tie noci stráviť až tri.

Orient Express a jeho štýlový luxus. Foto: Belmond

V nasledujúcom roku sa na koľajnice postaví jeho remake pod názvom Dolce Vita, ktorý sa vydá na trať pri príležitosti 150. výročia prvej cesty tohto vlaku z Paríža. Tentokrát však ide o taliansky projekt, pretože remake Orient Expressu je spoločným projektom talianskych štátnych železníc Trenitalia a firmy Arsenale, ktorá sa špecializuje na luxusné ubytovanie.

Návrat do 60. rokov

Celý dizajn je odkazom na eklektické talianske šesťdesiate roky, aby sa cestujúci cítil ako protagonista Felliniho Sladkého života. Krajinu ubiehajúcu na ceste do jednej z destinácií budete pozorovať z obrovských okien a pod nohami budete cítiť mäkké koberce, ktoré hýria farbami. Na výber bude 131 talianskych miest, ale i Paříž, Split a, samozrejme, Istanbul.

Reklama

Hosťom, ubytovaným v 12 suitách alebo 18 apartmánoch, bude k dispozícii aj jedálenský vozeň, ktorý sľubuje tú najvyberanejšiu gastronómiu a prémiové vína.

Filmársky odkaz

Nechce sa vám čakať tak dlho a túžite po železničnom luxuse okamžite? Potom vyrazte vlakom British Pullman, ktorého interiér navrhol režisér a milovník vlakov Wes Anderson pre spoločnosť Belmond. 

Wes Anderson je režisérom filmu Grandhotel Budapešť. Štýl vdýchol aj vozňom British Pullman. Foto: Belmond

Vlak vyrazí na cesty z londýnskej stanice Victoria a vo vozni z roku 1950, navrhnutým autorom filmov Grandhotel Budapešť alebo Francúzska depeša, sa budete cítiť ako člen kráľovskej rodiny.

Za cestu a večeru zaplatíte 500 eur.

Autorkou článku je Anna Nosková z českej redakcie Forbes. 

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?