Dozrel ten správny čas naplánovať si dovolenku, ktorú ste už niekoľkokrát odložili? Ak hľadáte nápady na nové dobrodružstvá a výlety, tu je päť tipov, ktoré vám pomôžu začať.
Tri európske a dve juhoamerické možnosti pre cestovateľov, ktoré vám prinášame, nabádajú skôr na turistiku než na pobyt v rezorte. Možností, ako si dovolenku dotvoriť podľa vlastnej chuti, je však v každom z tipov dosť.
Začíname neďaleko Slovenska.
Cinque Terre a Toskánsko
Malebná pätica prímorských dediniek v Ligúrsku Cinque Terre aj susedné Toskánsko patria už dlhé roky medzi najobľúbenejšie destinácie v Taliansku. Aj po pandémii zostávajú vysoko na zozname mnohých cestovateľov.
Pobrežie pri Cinque Terre, zapísané na zozname prírodných pamiatok svetového dedičstva UNESCO, je skutočne majestátne. Typické toskánske dedinky, vinice a uličky, lemované cyprusmi v oblasti Chianti, sú zasa klasickým centrom vidieckej a vinárskej turistiky.
Prvou možnosťou sú prechádzky po strmých svahoch skalísk v Cinque Terre. Druhou je zasa pešia turistika po stredovekých dedinách a mestečkách v Chianti ako Greve, Panzane či Montefioralle.
Ak ste už dlhšie túžili po poháriku Chianti Classico v mieste, kde je toto víno doma, či po posedení na peknom talianskom pobreží, alebo po oboch, tento tip je pre vás ideálny.
Toskánsko (a sever Talianska vôbec) sú na týždňovú dovolenku v máji ako stvorené.

V rámci Cinque Terre môžete navštíviť aj Via dell‘ Amore – čiže Chodník milencov, ktorý je vytesaný do útesu nad morom. Foto: Fiore Silvestro Barbato v licencii CC BY-NC-ND 2.0
Patagónia
Ste skôr hladní po exotike? Každý, kto čítal knihu Brucea Chatwina „V Patagónii“, vie, že táto divoká oblasť na cípe Južnej Ameriky, na hraniciach Argentíny a Čile, je jedným z najodľahlejších aj najkrajších miest na Zemi.
Dvojtýždňový či 16-dňový pobyt sa zväčša odvíja v rytme jednodňových túr v argentínskom národnom parku Los Glaciares, čilskom parku Torres del Paine a v Ohňovej zemi, doslova na „konci sveta“.

Národný park Los Glaciares v Patagónii. FOTO: UNSPLASH
Táto dovolenka kombinuje zážitok z „jesene na jari“, hôr, ľadovcov či návštevy najjužnejšieho hniezdiska tučniakov na svete. Ubytovaním sú najčastejšie estancie a historické chaty.
Za zamyslenie stojí aj možnosť dňa či víkendu navyše v Buenos Aires alebo inom zaujímavom mieste „po ceste“.
Mont Blanc
Ďalší tip pre ľudí, ktorých poteší skôr ochladenie ako útek za skorým letom. Zo všetkých túr, ktoré môžete v Európe podniknúť, je okruh na Mont Blancu jednou z najznámejších a pravdepodobne najmalebnejších. Cestoviek, ktoré ponúkajú pobyt so sprievodcom, je viacero.
Okruh okolo Mont Blancu sa dá koncipovať napríklad ako deväťdňový náročný výlet, s 10 až 15 kilometrami dennej turistiky. Takýto výlet vás zavedie na francúzsku aj taliansku stranu najvyššieho kopca Európy a potom aj do Švajčiarska.

Masív Mont Blancu: FOTO: UNSPLASH
Začína sa zväčša v Chamonix, srdci alpskej kultúry, nasleduje spravidla talianske horské stredisko Courmayeur a savojská kuchyňa. Scenéria sa mení od ľadovca po husté lesy, od horských jazier po strmé štíty, napríklad známe Diablove ihly v masíve Mont Blancu.
Machu Picchu
Klasika? Legenda turistiky? V každom prípade Machu Picchu je stále na mnohých zoznamoch dovolenkárov. Zväčša v podobe osemdňového výletu, ktorý vám umožní vidieť najkrajšie zákutia Peru s dramatickými túrami cez andské údolia a náhorné plošiny.

Machu Picchu. FOTO: UNSPLASH
Východiskom do Machu Picchu je najčastejšie Cusco, ďalšia lokalita UNESCO s jej zvyškami pamiatok z čias Inkov, či početnejšou architektúrou koloniálnej éry. Veľmi populárna je jazda vlakom po zužujúcej sa rokline rieky Urubamba či pol dňa na túre po cestách Inkov.
Celý deň si vyhraďte na preskúmanie ruín strateného mesta Inkov. Ubytovanie? Napríklad v slávnom Inkaterra Hacienda Urubamba.
Cesta svätého Jakuba
Ste v dobrej či priam vynikajúcej kondícii? Máte mesiac alebo aj viac na vyše 700 kilometrov z Francúzska do Santiaga de Compostella po niektorej z trás najznámejšej pútnickej cesty v Európe?

Krajina na pútnickej ceste svätého Jakuba. FOTO: UNSPLASH
Chodci zvyčajne trávia celé týždne v útulniach alebo ubytovniach pozdĺž cesty. Skrátená a zväčša luxusnejšia verzia však môže trvať napríklad aj šesť dní. Do programu sa v takomto prípade dajú povyberať viaceré staré rímske mestá, horské dedinky a krásne pobrežie Galície.
Presun medzi nimi sa potom rieši vďaka cestovkám. A ubytovanie? Napríklad v päťhviezdičkovom historickom paláci Parador.
Autor, prispievateľ Everett Potter, píše na Forbes.com o cestovaní.