6. mája 2021

„Dvadsať miliónov Američanov prišlo počas pandémie o prácu,“ vyhlásil pred týždňom americký prezident Joe Biden vo svojom príhovore v Kongrese. „Za rovnaký čas približne 650 amerických miliardárov zvýšilo svoj majetok o viac ako bilión dolárov. Spolu teraz vlastnia viac ako štyri bilióny dolárov,“ dodal.

Biden má pravdu. Podľa výpočtu Forbesu celková hodnota imania amerických miliardárov na konci apríla predstavovala dokonca 4,6 bilióna dolárov. To je 35-percentný nárast oproti januáru 2020, kedy sa celková hodnota ich majetku pohybovala okolo 3,4 bilióna. Jednoducho povedané, americkí miliardári počas pandémie zbohatli o 1,2 bilióna dolárov.

Napriek viac ako rok trvajúcim pandemickým obmedzeniam a rastu nezamestnanosti letí finančný trh letí strmo nahor, čo vedie k zhodnocovaniu sporiacich, dôchodkových a ďalších investičných účtov po celej Amerike.

Jeden z najdôležitejších akciových indexov na svete S&P 500 vzrástol od januára 2020 o 29 percent a zo svojho chvíľkového prepadu v marci 2020 sa veľmi rýchlo otriasol. Ďalší akciový index celosvetového významu Dow Jones Industrial Average zaznamenal počas pandemického obdobia rast o 19 percent.

Ešte bohatší

Americkým miliardárom sa darilo ešte lepšie. Viacero z nich má svoj majetok uložený vo vlastných spoločnostiach, prípadne v investičných portfóliách zložených zo zaisťovacích fondov alebo podielov v súkromných firmách, čo sú možnosti, ktoré bežný americký smrteľník k dispozícii nemá.

Reklama

Výsledkom je, že traja zo štyroch dolárových miliardárov, z celkového počtu 722, sú rovnako bohatí alebo bohatší, ako boli na začiatku roka 2020. Niektorí zbohatli o jednotky miliárd, iní však aj o stovky miliárd dolárov.

Miliardári 2021. Vzadu zľava: Kate Wang, Sergio Stevanato, Elon Musk, Jeff Bezos, Kim Kardashian West, Tyler Perry, Susanne Klatten. Vpredu: David Velez, Whitney Wolfe Herd, Jack Ma. Ilustrácia: Neill Jamieson, Forbes USA.

Viac ako polovicu celkového rastu má navyše na svedomí dvadsať mien, na čele s Elonom Muskom. Zakladateľ Tesla a SpaceX má za sebou úžasný rok. Hodnota jeho majetku vyletela o ťažko uveriteľných 540 percent, z pôvodných 27 miliárd dolárov v januári 2020 na súčasných 170 miliárd.

Vďačí za to najmä 700-percentnému zhodnoteniu akcií Tesly, ktorých cenu katapultovalo všeobecné nadšenie pre elektroautá do závratných výšin. Začiatkom roka 2021 Musk dokonca strávil krátky čas na čele rebríčka najbohatších ľudí planéty, aktuálne mu patrí tretia priečka.

Na čele Muska vystriedal Jeff Bezos, ďalší veľký výherca pandemickej doby. Hodnota akcií Amazonu za uplynulých pätnásť mesiacov vzrástla o 87 percent, čo sa dá pripísať dá najmä presunu karanténneho nakupovanie do e-priestoru. Bezosův majetok sa tým od roku 2020 zvýšil o 86 miliárd dolárov. Podľa odhadu Forbesu je Jeff Bezos prvým človekom v histórii, ktorý kedy vlastnil imanie v hodnote presahujúcej 200 miliárd dolárov.

Medzi ďalšími miliardármi, ktorí za sebou majú úspešné pandemické obdobie, sú napríklad spoluzakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin, ktorí vlastnia majetok v hodnote 102 respektíve 99 miliárd dolárov. Obe cifry sú o viac ako 40 miliárd dolárov vyššie ako pred vypuknutím pandémie.

Akciám technologických firiem sa počas pandémie viedlo obzvlášť dobre a do prvej dvadsaťpäťky sa tak zmestilo ešte ďalších trinásť vizionárov a podnikateľov z technologickej oblasti.

Najziskovejší miliardári

(Týchto 10 členov „three-comma“ klubu si od začiatku roka 2020 pripísalo k svojmu bohatstvu spolu 488 miliárd dolárov)

Okrem toho, že sú vo väčšine prípadov miliardári o poznanie bohatší ako v predpandemickom čase, ich počet sa tiež značne zvýšil. Vo svetovom rebríčku miliardárov, ktorý každoročne vydáva Forbes, pribudlo rekordných 493 nových tvárí. Medzi marcom 2020 a marcom 2021 sa tak pomyselne každých sedemnásť hodín rebríček rozrástol o jedného ďalšieho miliardára.

Medzi novo prichádzajúcimi sú známe tváre, ako napríklad Kim Kardashian West, filmár Tyler Perry alebo generálny riaditeľ Apple Tim Cook. Početné zastúpenie majú aj podnikatelia, ktorí svoje imanie získali v rámci SPAC mánie, napríklad zakladateľ spoločnosti Luminar Austin Russell či SPAC sponzori Chamath Palihapitiya a Bill Foley.

Krypto v kurze

Ďalšiu významnú skupinu medzi nováčikmi tvoria takzvaní kryptomiliardári, ktorým na výslnie dopomohla zvýšená popularita kryptomien. Medzi nich sa radia napríklad dvojčatá Tyler a Cameron Winklevossovci, zakladateľ FTX exchange Sam Bankman-Fried alebo investor zo Silicon Valley Tim Draper.

Potom sú tu tí, ktorí zvýšili svoje imanie v dôsledku zapojenia sa do boja proti chorobe Covid-19. Jedným z takých je napríklad August Troendle, ktorého Medplace pomáha farmaceutickým spoločnostiam s klinickými testami liekov proti koronavírusu.

Patrí sem aj Timothy Springer, Noubar Afeyan a Robert Langer — traja americkí podielnici v spoločnosti Moderna, ktorá je jedným z výrobcov vakcíny proti Covid-19.

Nie všetci z miliardárskeho zoznamu však v pandemickom roku bohatli. Napríklad majetok ropných gigantov Harolda Hamma či Georgea Kaisera sa v uplynulom období skôr znižoval, keďže energetický priemysel sa v porovnaní s ostatnými zotavuje podstatne pomalšie.

Trump schudobnel

Taktiež mnoho realitných magnátov hlási v uplynulých mesiacoch horšie časy. Trh s realitami pokrivkáva a najmä dopyt po kancelárskych priestoroch klesol v poslednom roku strmo dole. To pocítil napríklad Jeff Sutton, Jerry Speyer alebo napríklad Donald Trump.

Forbes odhaduje, že bývalý prezident Spojených štátov prišiel v dôsledku pandémie o imanie v hodnote asi 700 miliónov dolárov. V súčasnosti je jeho majetok odhadovaný na 2,4 miliardy.

Keď už sme pri zmene na pozícii najmocnejšieho muža Spojených štátov, tá môže pre amerických miliardárov znamenať ťažkosti. Prezident Biden vo svojom stredajšom príhovore navrhol zvýšenie sadzieb ultra bohatých. „Niekedy sa so svojimi priateľmi z demokratickej strany nezhodnem,“ vyhlásil Biden vo svojom príhovore v Kongrese. „Myslím, že by ľudia mali mať možnosť stať sa miliardári či milionármi. Ale mali by tiež byť ochotní za to zaplatiť spravodlivý podiel.“

Napriek tomu index S&P 500 krátko po Bidenovom prejave vzrástol 0,68 percent. A kolektívne imanie amerických miliardárov vzrástlo za rovnakú čas o päť percent. To znamená, že sú o ďalších dvesto miliárd bohatší — za jeden jediný deň.

Reklama

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?