Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
9. septembra 2021

Väčšina ľudí dnes uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Kvalitovo prináša slovenské produkty s inšpirujúcimi príbehmi ľudí, ktorí za nimi stoja. Zdenko Hoschek, spoluzakladateľ Kvalitova, verí, že práve tieto značky by mali dostať na slovenskom trhu väčší priestor. 

Kedy ste si povedali, že založíte Kvalitovo?

Počas môjho pôsobenia v ZľavaDňa som videl, že na Slovensku vzniká veľa šikovných malých, ale aj väčších firiem, ktoré produkujú kvalitné tovary. Vznikol tak nápad založiť e-shop, ktorý by tieto firmy združoval a ponúkal všetky slovenské výrobky na jednom mieste. Keďže sme tento projekt rozbiehali spolu s vedením Forbesu, ktorí už niekoľko rokov o šikovných slovenských podnikateľoch písali, vznikol prirodzený prienik. 

Aká je hlavná myšlienka Kvalitova? 

V súčasnosti je trh zaplavený rôznymi tovarmi z celého sveta, ktoré sú často pochybnej kvality, preto je našou hlavnou myšlienkou podporovať práve lokálnu produkciu. Uvedomujeme si, že čím viac produktov sa vytvorí na Slovensku, tým lepšie sa tu bude žiť. Mladí, šikovní ľudia budú mať prácu a priestor realizovať sa, tvoriť, a tým rozvíjať svoje podnikanie, ale aj fungovanie celej spoločnosti. Naším projektom zároveň podporujeme ekológiu, keďže sa všetky produkty vyrábajú lokálne, čím odpadá nutnosť transportu cez pol zemegule. 

Čo by si mali predstaviť ľudia, keď sa povie Kvalitovo?

Kvalitu. To odráža aj samotný názov. Chceme, aby ľudia vedeli, že kupujú lokálne produkty od overených výrobcov a podporujú konkrétnych ľudí, ktorí prinášajú na slovenský trh niečo jedinečné. Sami vidíme, že ľudia majú záujem kupovať kvalitné produkty. Je to trend, ktorý sa na Slovensku stále viac rozširuje. Ľudia už nejdú iba po nízkej cene, ale rozmýšľajú, kde a ako minú svoje peniaze. A hlavne, aký dopad majú ich nákupy na stav života na našej planéte. 

Aký sortiment nájde zákazník na vašom e-shope? 

Snažíme sa zákazníkom priniesť široký sortiment produktov. Na začiatku sme vychádzali z článkov magazínu Forbes a na ich základe sme vybrali päťdesiat výrobcov, ktorých výrobky vyprofilovali náš sortiment. Nájdete tu potraviny, vína, kozmetiku, ale aj módu a bytové doplnky. Je to „všehochuť“ kvalitných produktov a práve tento široký sortiment poukazuje na fakt, že na Slovensku je veľa šikovných výrobcov, ktorí majú čo ponúknuť. 

„Kvalitovo je postavené na príbehoch. Chceme vedieť, ako jeho značka vznikla, ako výrobca pracuje a akú má víziu do budúcna,“ Zdenko Hoschek, spoluzakladateľ Kvalitovo.sk. Zdroj foto: KVALITOVO

Podľa čoho vyberáte produkty alebo predajcov do vášho portfólia? Čo by mali dané výrobky a predajcovia spĺňať? 

Ako som spomínal, v prvej fáze sme do e-shopu zaradili výrobcov, o ktorých písal Forbes. Bola to pre nás dostatočná záruka kvality. Momentálne sa pri každom potenciálnom predajcovi snažíme čo najdôkladnejšie preveriť spôsob, akým funguje a lepšie spoznať filozofiu jeho značky. Kvalitovo je postavené na príbehoch. Chceme vedieť, ako jeho značka vznikla, ako výrobca pracuje a akú má víziu do budúcna. To, že poznáme celú jeho históriu, nám dáva absolútnu dôveru v to, že produkty robí kvalitne, poctivo a certifikovane. A to je pre náš e-shop základ.  

Aký slovenský výrobca sa môže na váš e-shop dostať? 

Môže to byť akýkoľvek lokálny výrobca, ktorý má chuť spolupracovať. Nemáme obmedzenia v rámci veľkosti firiem. Spolupracujeme s veľkými aj malými spoločnosťami, ktoré nás priebežne kontaktujú. Radi podporíme každú firmu, ktorá ponúka originálny a zaujímavý produkt. 

Aké benefity ponúkate vašim zákazníkom? 

Zákazník u nás nakúpi pohodlne a na jednom mieste. Produkty od rôznych predajcov si môže objednať naraz v rámci jednej objednávky. Celý nákup zjednodušujeme, šetríme životné prostredie a zároveň znižujeme uhlíkovú stopu, čo je filozofiou mnohých slovenských výrobcov. Naši zákazníci môžu v rámci jednotlivých kategórií objaviť výrobcov, ktorých zatiaľ nepoznajú. 

Aká je vaša vízia do budúcna? Keď si predstavíte Kvalitovo o pár rokov, kde ho vidíte? 

Chceli by sme naše portfólio rozšíriť. Nielen v rámci Slovenska, ale ponúkať regionálnu kvalitu v rámci Čiech a Maďarska. Ekologický aspekt zostane zachovaný, keďže žijeme v jednom regióne, ale zákazníkom prinesieme kvalitné lokálne produkty od našich susedov. Zároveň predstavíme kvalitné slovenské výrobky ostatným regiónom. Kvalitovo sa tak stane unikátnym e-shopom s výberom lokálnej kvality. 

Plánujete neskôr otvoriť aj kamenné predajne, alebo je vašou víziou fungovať len online? 

Hoci túto myšlienku v súčasnosti neplánujeme realizovať, do budúcnosti ju nevylučujeme. Momentálne sa nachádzame v štádiu, keď sme vytvorili e-shop, ktorý funguje, zákazníci sú s ním spokojní, ale potrebujeme ho dostať viac do povedomia. Preto rozširujeme náš tím o šikovných marketérov a brand managerov, aby sme kvalitné slovenské výrobky predstavili každému, kto takéto produkty hľadá.