9. júna 2021

Teploty sa začali konečne dotýkať letných hodnôt a my sa tak môžeme húfne rozpŕchnuť do slovenských hájov či vôd a po náročnej lockdownovej zime zase dobiť energiu. Kde? To je len na nás.

Aby sme však nezačali blúdiť hneď, ako prekročíme prah našich domovov, poďme si predstaviť užitočné aplikácie, ktoré našej ceste dajú ten správny smer. Svoje si medzi nimi nájde vzdorovitý plánovač, nadšený karavanista, ale aj rodený dobrodruh, pre ktorého je cieľom samotná cesta. Stačí mať len mobilný telefón vo vrecku.

Swimplaces

Android/iOS

Foto. Swimplaces

S prvými letnými lúčmi nás to prirodzene vyhnalo k vode. Ak chcete tento rok spoznať úplne nové miesta, kde sa dá kúpať, alebo ste na chate či na návšteve u rodiny a plánujete deň pri vode, potom sa vám určite bude hodiť aplikácia Swimplaces.

Tá tento rok završuje svoju prvú dekádu. České štúdio Bioport Software Labs ju totiž založilo už v roku 2011 a dnes beží pod platformou Mapotic.

Reklama

Swimplaces vám v prehľadnej mape nájde najbližšie vodné plochy vhodné na kúpanie, či už ide o rybníky, jazerá, lomy alebo akvaparky a verejné kúpaliská. Pri každom mieste pritom nájdete recenzie používateľov aj s fotkami a informáciami o tom, či je v blízkosti dostupné parkovisko, stánok s občerstvením alebo či je kúpalisko platené.

Sygic Travel Maps

Android/iOS

Foto: Sygic Travel Maps

Nenechávate nič na náhodu a plánujete dovolenku do poslednej bodky? V tom prípade určite vyskúšajte aplikáciu Sygic Travel Maps, navigácie do auta pod značkou Sygic, ktorú založil podnikateľ Michal Štencl. Táto divízia slovenskej firmy rozšírila svoje navigačné služby o plánovanie výletov vďaka českej službe Tripomatic, za ktorej zrodom stáli manželia Barbora a Lukáš Nevosádovi.

Išlo o jednu z prvých cestovateľských aplikácií na svete, ktorá v sebe skombinovala tipy na zaujímavé miesta, hotely, reštaurácie i kultúrne vyžitie. Neoddeliteľnou súčasťou je i detailný plánovač, ktorý vám sám dokáže ponúknuť optimálnu trasu po malebných lokalitách.

Geocaching

Android/iOS

Foto: Geocaching

Geocaching alebo hľadanie „kešky“ je populárne medzi ľuďmi na celom svete už niekoľko rokov a neobišlo ani Slovákov. Pre tých, ktorým táto aktivita unikla, ide o hľadanie malých pokladov v reálnom čase, väčšinou v prírode.

Okrem spoznávania aj turisticky menej exponovaných miest je hra niekedy spojená s riešením rôznych úloh a hlavolamov, vďaka ktorým dostanete GPS súradnice k skrýši pokladu.

Park4night

Andriod/iOS

Foto: Park4night

 

Možno ste aj vy tento rok prepadli roadtripom v karavane, obytnom voze alebo proste len v osobnom aute. A ak ste vyznávači voľného kempovania, nemala by vám uniknúť aplikácia Park4night. Francúzska aplikácia s celoeurópskou pôsobnosťou je zrejme tým najlepším, čo môžu milovníci kempingu a karavanisti v mobile mať.

Podobne ako aplikácia Swimplaces, aj Park4night vám na mape označí miesta vhodné na voľné aj platené táborenie spolu s fotkami, dodatočnými informáciami a aktuálnymi recenziami od samotných užívateľov.

Ako už názov napovedá, miesta sú vhodné prevažne na jednorazové prenocovanie, nie dlhodobé kempovanie. Je tak ideálnym pomocníkom napríklad pri dlhom prejazde za slniečkom na juh Európy. Vďaka aplikácii môžete nájsť pokojný a preverený spot, kde doplníte sily.

Google Maps a Mapy.cz

Foto: Google Maps, Mapy.cz

Avšak, ak hľadáte nejaký pekný „flek“ na free kempovanie či všeobecne bivakovanie, vráťte sa k starým dobrým mapám. Nemyslíme tým úplne papierové mapy, ale pre Slovákov aj Čechov známe aplikácie ako Mapy.cz (ktoré dobre fungujú aj u nás) alebo Google Maps. Tie na podobné účely bezpochyby postačia.

Jednoducho sa túlajte po mapách vo vybranej oblasti v režime leteckého pohľadu a skôr či neskôr narazíte na zaujímavé miesto mimo turistického ruchu – súkromné miestečko, ktoré zrejme nenájdete len tak v hocijakej aplikácii. Navyše, konkrétne Mapy.cz sú turisticky prívetivé a užitočné.

Tip na cestovanie po Česku: Úžasná místa

Android/iOS

Foto: Úžasná místa

A ak by ste náhodou zablúdili k našim západným susedom, Úžasná místa je projekt, ktorý sa Kristýne Audiovej tak trochu vymkol z rúk. Pandémia a lockdown roztočili počítadlá facebookovej skupiny aj instagramového profilu a bolo jasné, že malý hobby projekt, ktorý poukazuje na zaujímavé miesta v Česku, bude niečím väčším.

Tento rok preto vznikla aplikácia, v ktorej nájdete tipy na známe i menej známe turistické miesta v Českej republike.

Reklama

Bonusový tip: Na záver jeden menší „survival tip“. Keď vám na vašich cestách vyprahne, či už budete v divočine alebo v meste, skúste si v aplikácií Mapy.cz vyhľadať slovné spojenie „pitná voda“. Možno ste práve pri prameni.

A to je zároveň tiež zaujímavý cestovateľský tip k objavovaniu nových miest, no nie?

Článok vyšiel na Forbes.cz s redakčným vkladom Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?