Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
8. októbra 2018

High-tech vybavenie nemusí skrášľovať len vašu obývačku, ale i vašu kuchyňu. Čo tak rúra, ktorá sa dokáže premeniť na umývačku alebo varná doska, meniaca teplotu podľa pohybu hrncov? Inteligentné kuchynské spotrebiče môžu posunúť vaše kulinárske schopnosti k profesionálnym výkonom a naviac to s nimi môže byť väčšia zábava.

Ak patríte medzi tých, ktorých rozčuľuje čakanie na správne rozpálený olej, môže vás tejto starosti zbaviť tzv. senzor smaženia. Jeho práca spočíva v tom, že keď je panvica správne rozpálená, varná doska vám dá signál, že nastal ten správny čas. Stačí zvoliť, čo chcete smažiť – od vajíčok pri nižšej teplote, cez palacinky až po rezne alebo steaky, ktoré sa smažia sprudka. Senzor sa takisto postará o udržanie konštantnej teploty, ktorá je pre smaženie žiadúca.

Ešte o niečo väčšia vychytávka je ďalší senzor, tentokrát na varenie. Ide o čidlo, ktoré môžete upevniť na akýkoľvek hrniec a pomocou technológie bluetooth spárovať s varnou doskou. Ich spolupráca zaistí, že budete schopní udržať teplotu v hrnci alebo inej nádobe na presne stanovenej úrovni a vďaka tomu v nej napríklad fritovať.

„Ďalšou výhodou je, že ak si napríklad nastavíte teplotu na 100 stupňov Celsia, varná doska stiahne výkon presne v správnom okamihu tak, že už vám obsah nikdy nepretečie z hrnca na dosku,“ vysvetľuje Stanislav Brázda, obchodný a marketingový riaditeľ značky Gaggenau, ktorá vyrába exkluzívne spotrebiče, vybavené funkciami bežnými v profesionálnych kuchyniach.

Mimochodom, práve táto značka, ktorej príbeh začal už v roku 1683 v rovnomennom nemeckom meste, dala svetu veľa kuchynských „prvýkrát“. Práve ona uviedla na trh ako prvá sklo-keramickú dosku, vstavanú rúru na pečenie alebo kombinovanú parnú rúru pre domáce použitie.

O vývoj nových technológií sa stará rozsiahly tím inžinierov v laboratóriách vo francúzskom Lipsheime. V sterilnom prostrední za vzduchotesnými dverami tu vyrábajú displeje, v ďalších laboratóriách zas pracujú na inováciách pre jednotlivé spotrebiče od kávovarov cez varné dosky a rúry až po chladničky. Veľká časť výroby stojí na ručnej práci.

Práve teraz na jeseň firma predstavuje nové spotrebiče s výbavou, ktorú v bežnej kuchyni zatiaľ nenájdete. Indukčné dosky sa roztiahli do šírky, zmestí sa na ne až šesť hrncov alebo iné druhy riadu naraz a disponujú celkom 17 rôznymi úrovňami výkonu. Za pozornosť stojí napríklad nová funkcia, umožňujúca zmeniť teplotu jednoduchým pohybom hrnca po doske. „Keď pohnete hrncom hore, teplota bude automaticky stúpať, keď dolu, tak bude klesať,“ ukazuje názorne Brázda v pražskom showroome spoločnosti BSH domáce spotrebiče, ktorá značku Gaggenau v Česku zastupuje.

V jednej jeho časti stojí obrovská chladiaca stena, ktorú si môžete zostaviť podľa svojho gusta z chladničky, mrazničky alebo vinotéky rôznych rozmerov. Vo vinotékach fľaše odpočívajú v priehradkách z dubového dreva a tmavo antracitového hliníku a spotrebiče sú vybavené teleskopickými výsuvmi, aby bolo všetko prehľadné. Aktívny vzduchový filter na báze dreveného uhlia potom víno ochráni pre kontamináciou pachmi. Na dotykovom displeji je možné nastaviť až tri klimatické zóny – na šampanské, biele a červené víno.

Inžinieri Gaggenau sa pri vymýšľaní noviniek nezaobídu bez jedla. Testujú jednotlivé suroviny a minimálnu dĺžku potrebnú k ich uvareniu. Tieto informácie sú dôležité  predovšetkým pre prípravu jedla metódou Sous-Vide, čo je technika varenia vo vákuu vo vodnom kúpeli. Kombinované parné rúry Gaggenau v kombinácii s vákuovacou zásuvkou to vedia. Dajú sa naviac pripojiť na vodu i odpad, voda sa tak nemusí v priebehu varenia dolievať a – čo je možno ešte lepšie – po použití sa vďaka špeciálnemu cartridge dokážu premeniť na umývačku a samé sa vyčistiť, takže ich nemusíte ručne drhnúť.

BSH, parná rúra
Kombinovaná parná rúra s vákuovou zásuvkou

Ale naspäť k vareniu. Výhoda prípravy jedla na spôsob Sous-Vide spočíva v tom, že sa pripravuje pri nízkych teplotách, vďaka čomu si zachová podstatnú časť nutričných hodnôt. Môžete tak pipravovať mäso, ovocie a zeleninu. Každá potravina sa varí rôzne dlhú dobu podľa toho, koľko je v nej vody. „Z laboratórií máme zmerané, že mäso týmto spôsobom potrebuje na prípravu približne od 45 do 100 minút, podľa druhu mäsa. Samozrejme, môžeme ho variť dlhšie, bude potom jemnejšie, ale už po tejto dobe dostanete vynikajúce zdravé jedlo s dostatočným obsahom bielkovín,“ dopĺňa Brázda.

Aby bolo možné metódou Sous-Vide jedlo pripraviť naozaj precízne, musia sa rúry pred použitím kalibrovať na nadmorskú výšku, v ktorej budú používané, a to kvôli správnemu určeniu bodu varu vody. Ten bude totiž iný v Hamburgu, iný v Prahe či Košiciach. Napríklad na Mount Evereste je to iba 70 stupňov Celsia.

Nové technológie formujú moderné kuchyne stále zreteľnejšie. Spotrebiče  sa dajú ovládať v aplikáciách pre tablety alebo telefóny prostredníctvom technológie Home Connect, ktorá prišla na český trh minulý rok. V Nemecku už funguje i hlasové ovládanie a prepojenie s virtuálnym asistentom Alexa od Amazonu. Pokyny pre Alexu sa testujú v angličtine, vzhľadom k tomu, že virtuálna asistentka nerozumie slovensky.