5. februára 2021

Éra Tesly sa končí, prechádzame do obdobia, keď o trh zabojujú všetci proti všetkým.

Rok 2030, parkovisko.

Vedľa seba stoja Stellantis, Tesla a Apple Car. Zmestilo by sa aj tretie auto, autonómny Google-Waymo-Daimler-Mercedes, ale má smolu, lebo veľký Amazon-Rivian zablokoval dve parkovacie miesta.

Možno to takto presne nebude, ale jasné je, že parkoviská čakajú veľké zmeny. Tradičné automobilky, moderné technologické giganty a nové značky elektrických, prípadne „samojazdiacich“ áut bojujú už niekoľko rokov v úvodných bitkách veľkej vojny o trh áut budúcnosti. Prvé týždne roku 2021 priniesli hneď dve správy, ktoré sa týkajú aj slovenských automobiliek.

V januári oznámila dokončenie obrovského zlučovania trnavská automobilka. Spojenie FCA (Fiat a Chrysler) s PSA (Peugeot a Citroën) šéf nového Stellantisu Carlos Tavares predstavil vyhlásením o synergiách okolo šesť miliárd dolárov. Vznikla tak štvrtá najväčšia automobilka sveta.

Reklama

Tento týždeň sa už objavila aj správa, že Stellantis začína pracovať na zlučovaní výrobných a vývojárskych procesov pre značky Alfa Romeo, DS a Lancia.

Od začiatku februára zasa kolujú „zaručené“ správy o podpise „megadohody“ o spolupráci medzi Applom a Kiou (táto, kedysi tiež samostatná značka, je už takmer 25 rokov prepojená s Hyundaiom).

A aby toho nebolo málo, veľké spolupráce oznámili aj niekdajší bývalý General Motors a moderným gigant Amazon. Nová éra áut a kamiónov – elektromobilná – sa rýchlo rozbieha.

Apple Car či Amazon Car?

Výrobca iPhonov a MacBookov by mal podľa aktuálnych špekulácií do Kie (Hyundaia) investovať asi tak 3,6 miliardy dolárov, čo je celkom dosť aj na jeho pomery. Podľa Wall Street Journalu by továreň s kapacitou 100-tisíc áut ročne mohla vzniknúť možno trochu prekvapujúco v USA, v štáte Georgia. Kia ani Apple správy nepotvrdili.

K tejto informácií sa pridal Amazon, oznámil, že začal testovanie novej generácie elektrického kamióna, ktorý preň robí startup Rivian. (Pickupy a SUV si Rivian chce vyrábať sám.)

Partnerstvo Amazonu a Rivianu zatiaľ pracuje s kapitálom 8 miliárd dolárov, elektrifikáciu plánuje posunúť aj mimo trh osobných automobilov. Amazon chce do flotily začleniť 100-tisíc elektrokamiónov, startupy ako Arrival, Lordstown, Nikola a XOS Trucks vidia na trhu veľké príležitosti.

V tomto roku chce Amazon spustiť flotily elektrických dodávok s dojazdom vyše 200 kilometrov v 15 mestách USA, nulové emisie chce dosiahnuť do roku 2040.

Alebo predsa GM?

Ale pozor, teraz príde iný tromf: General Motors oznámili, že počas SuperBowlu 2021 sa tvárou ich reklamy stane Will Ferrell, komik s 22 miliónmi vyhľadávaní na Googli.

Ferrell sa v spote vezie na elektrickom crossoveri Cadillac Lyriq, ktorý príde na trh v roku 2022. General Motors, rovnako ako takmer každá veľká tradičná automobilka, vrátane Volkswagenu (aby sme zostali na Slovensku), sa rozhodol znížiť náskok Tesly tak, že do segmentu e-áut pošle balík peňazí.

Už dávnejšie oznámil, že do elektromobility a autonómnych áut investuje 27 miliárd dolárov, minulý týždeň zasa, že do roku 2035 bude vyrábať už iba elektromobily.

Ferrell reklamu uviedol vyhlásením pre GM, že on „má elektromobil od polovice 80. rokov, aj keď to bolo iba obyčajné auto so štyrmi AA batériami, pripáskovanými ku karburátoru.“

Tesla a schránkové firmy

Čo majú tieto správy spoločné? Vo veľkom boji o auto budúcnosti na veľkosti firiem (a influencerov) záleží.

Na všetky tieto veľké zmeny a konsolidáciu, samozrejme, reagujú aj svetové burzy. Skokanom roka na Wall Street nie je v období pandémie, ako by sa zdalo, Amazon (rast za 12 mesiacov o 50 percent), ale Tesla (rast o 600 percent).

Ešte dôležitejšie však je, že burza je zaplavená špekulatívnymi úpismi akcií „elektro-automotive-tech“ firiem ako Fisker, Arrival, Nikola, Canoo, Lordstown Motors, Proterra, Faraday Future, REE a najnovšie zrejme aj Lucid Motors.

O špekulatívnych hovoríme preto, lebo ide o IPO vo forme SPAC-ov, čiže schránkových firiem, ktoré zatiaľ nemajú ani tržby ani biznis, a ich cieľom je budúce zlúčenie s inou firmou.

Burza reaguje aj na politiku novej americkej vlády: prezident Biden prisľúbil 500-tisíc nabíjacích staníc, prechod vládnych flotíl na elektrinu a masívnu podporu výroby elektromobilov.

Tento rok je kľúčový. Už naozaj

Zatiaľ je ešte pomerne skoro. Na potenciálne veľkom americkom trhu sú elektromobily ešte len na úrovni 2,5 percenta tržieb (svetový líder elektrifikácie Nórsko už vlani prekročil 50 percent). Ale tempo pretekov sa zvyšuje.

Reklama

„Po rokoch špekulácií a prázdnych sľubov sa rok 2021 ukazuje naozaj ako kľúčový pre rast v sektore elektromobility,“ hovorí Jessica Caldwell, riaditeľka analytikov v prieskumnej firme Edmund´s.

„Neuvidíme len masívny nárast v počte elektromobilov na trhu, ale aj diverzifikovanejšiu ponuku áut, ktoré lepšie zodpovedajú potrebám zákazníkov.“

Ani Ferrari už nie je proti elektrifikácii imúnne, riaditeľ John Elkann vyhlásil, že počas tejto dekády príde na trh aj elektrický model. Zatiaľ však platí, že červené auto si budete môcť kúpiť iba ako hybrid.

Ďalšia zo značiek, ktorá sa elektrizácii dlho vyhýbala, Jaguar, sľubuje už istý čas predstavenie dvoch nových elektrických modelov. Špekulácie, že sa (raz) budú vyrábať aj v Nitre, koncern dlhodobo nekomentuje.

Autor pôvodného článku na Forbes.com je redaktor Forbes Alan Ohnsman, ktorý píše o doprave. S prispením Forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?