1. júla 2021

Influenceri sú nepochybne veľkým fenoménom 21. storočia. Až takým, že podľa minuloročného prieskumu marketingovej spoločnosti IZEA Worldwide práca influencera, a teda vidina neodolateľných spoluprác a zárobkov z prispievania na sociálne siete, láka 67 % zúčastnených. A hoci je pomenovanie influencer často vnímané negatívne, je skutočne také zlé a neprospešné? A čo o svojej práci hovorí jeden z top greenfluencerov Michal Sabo? 

Niekto ovplyvňuje naše nákupné rozhodnutia, iný vplýva na náš výber reštaurácie či pubu a vďaka ďalšiemu sa rozhodneme, aké miesto alebo pamiatku navštívime. Na sociálnych sieťach okrem iného fungujú aj osobnosti, ktoré robia osvetu ohľadom starostlivosti o životné prostredie, čím pozitívne vplývajú na ekologické správanie svojich sledovateľov.

Kto ovplyvňuje naše eko aktivity?

Mediálna agentúra GroupM sa preto pozrela na Slovákov s najväčším vplyvom na naše aktivity v oblasti ekológie. Jej prieskum medzi vybranou vzorkou populácie ukazuje, že našinci na Instagrame najviac inklinujú k týmto trom influencerom:

Graf znázorňuje, ako účastníci prieskumu vnímajú troch najvplyvnejších slovenských influencerov. V číselných vyjadreniach môžeme vidieť, koľko percent respondentov priradilo k Natálii Pažickej, Michalovi Sabovi a Viktorovi Vinczeovi daný atribút, prípadne koľko percent opýtaných ich pozná (awareness, a teda povedomie).

Reklama

Výsledky atribútov awareness a celebrity score jednoznačne ukazujú, že moderátora televízie Markíza Viktora Vinczeho poznajú respondenti prieskumu podstatne viac ako greenfluencerku a členku tohtoročného rebríčka 30 pod 30 Natáliu Pažickú a bývalého moderátora Michala Saba.

Napriek tomu, že Pažická aj Sabo sú menej známi ako Vincze, spomedzi celkovo 200 dopytovaných celebrít a influencerov dosahujú nadpriemerné hodnoty celebrity score, ktoré je spojením známosti a obľúbenosti. Toto sa následne pretavuje aj do atribútu media wearout (príliš často sa objavuje v médiách), kde Vincze dosahuje vysoko nadpriemerné hodnoty.

Vo všeobecnosti je z tejto trojice práve Natália Pažická najsilnejšie spájaná s tematikou ekológie, čo pozorujeme na základe atribútu „zaujíma sa o životné prostredie“.

„Je celkom bežné, že menej známi influenceri dosahujú lepšie hodnoty. Práve z dôvodu, že nie sú až tak všeobecne známi, hodnotia ich naozaj iba ľudia, ktorí ich cielene sledujú, a teda majú ich radi. Naproti tomu všeobecne známych ľudí nemusia respondenti sledovať cielene, preto im často nevedia prisúdiť konkrétne atribúty,“ hovorí Barbora Gabrižová, Head od Data and Analytics v agentúre GroupM.

Čoraz zelenší, čoraz populárnejší

Máte pocit, že stále častejšie na vás „vyskakujú“ reklamy s eko tematikou? Nejde len o zdanie. Značky a firmy tak reagujú na meniace sa nákupné správanie svojich zákazníkov.

„Jedným z hlavných trendov, ktoré si spotrebitelia so sebou odnášajú do postkoronového obdobia, je „conscious buying“, čiže niečo ako uvedomelé nakupovanie. A tak šancu uspieť na trhu majú takzvané ‚purposeful‘ brands, ktoré sa orientujú na tému udržateľnosti,“ hovorí Vladimír Behún, strategy & bussiness planning director v agentúre Mindshare Slovakia.

Značky sa snažia priblížiť práve udržateľnosti a orientácii na ochranu planéty. Je to zároveň atribút, na ktorom začínajú mnohí producenti a marketéri intenzívne stavať firmy, ktoré zastupujú.

„Práve z tohto dôvodu sa značky čoraz častejšie obracajú na influencerov, s ktorými sa tento atribút spája. Robia to preto, aby komunikácia tejto témy v spojení so značkou bola uveriteľná a aby sa cez takto vnímaného influencera značka začala pomaly a prirodzene vnímať,“ dodáva Behún.

Slováci majú záujem, hovorí Michal Sabo

Druhou najznámejšou osobnosťou, ktorá na sociálnych sieťach upriamuje pozornosť na ekologické témy, je práve Michal Sabo. Jednou z jeho mnohých aktivít, ktorými upriamuje pozornosť na eko tematiku, je vyzývanie na zbieranie odpadkov.

„Koncom vlaňajška som organizoval Veľký celoslovenský zber odpadkov, do ktorého sa iba podľa označení na sociálnych sieťach zapojilo vyše tristo jednotlivcov a tímov. Ostal som skutočne prekvapený, koľko ľudí išlo dobrovoľne zbierať voľne pohodený odpad,“ komentuje jednu zo svojich aktivít už bývalý moderátor rádia Expres, ktorý v pondelok 28. júna ukončil svoju moderátorskú kariéru, aby sa naplno mohol venovať aktivizmu.

Sabo hovorí, že Slováci – a najmä mladí ľudia – dokazujú, že im na životnom prostredí, budúcnosti a kvalite nielen ich bezprostredného okolia záleží.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo)

„Prekvapila ma odozva a súčinnosť ľudí v protestnej akcii po výrube stromov na Drotárskej ceste v bratislavskom Starom Meste, iba vďaka nim mal môj protest okamžitý efekt. A na jeseň minulého roka sme v rekordne krátkom čase vyzbierali vyše 120-tisíc podpisov pre prvú slovenskú klimatickú petíciu iniciatívy #KlimaTaPotrebuje,“ vysvetľuje. Dodáva, že záujem o eko témy potvrdzujú viaceré ankety a prieskumy.

Nie zľavy či kolagén, ale udržateľnejší život

Aj napriek tomu, že slovo influencer má medzi ľuďmi pomerne negatívnu konotáciu, Sabo sa na svojom instagramovom profile hrdo označuje ako greenfluencer. Podľa svojich slov začal tento titul používať pravdepodobne ako prvý u nás na jar minulého roka, keďže vnútorne cítil, že sa potrebuje vyhraniť voči nie pozitívne vnímanému influencerstvu.

Reklama

„Rozdiel medzi influencerom a greenfluencerom je mojou optikou v obsahu. Otváram témy a chcem poskytnúť podnet na zamyslenie. V kontraste ku zľavovým kódom, kolagénom, CBD, instantným nakupovaniam a nič nehovoriacim selfies cez svoje kanály vyzývam k inému druhu akcie, k rozhodnutiu žiť udržateľnejším a rešpektujúcim spôsobom života, ktorý berie ohľad na životné prostredie. Tiež sa snažím vo svojom publiku budovať vedomie, že na každom jednom z nás záleží,“ približuje svoj pohľad.

A dodáva: „Čím viac greenfluencerov – mikro či makro – uvidím, tým budem spokojnejší. Dovolím si tvrdiť, že tí mikro-greenfluenceri sú pre mňa vzácnejší. Sú to jedinci, ktorí majú dosah na ľudí, ku ktorým sa napríklad ja nemám ako dostať. Vedia inšpirovať generáciu starých rodičov, rodičov, ale aj detičky. Tento týždeň som ukončil rozhlasovú moderátorskú kariéru a práve budúci mikro-greenfluenceri sú „projekt“, na ktorom budem po krátkom oddychu veľmi intenzívne pracovať.“

Metodológia

Na základe dopytovania takmer 15 000 respondentov vo veku 15 až 40 rokov vznikol ranking 200 slovenských influencerov a celebrít založený na technike dopytovania CAWI, pri ktorej respondenti vypĺňajú elektronický dotazník.

Štúdia IPI vyhodnocuje nielen znalosť, a teda potenciálny zásah, obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich followerov.

Pri hodnotení atribútu kontroverznosti a vulgárnosti respondenti hodnotili len tých influencerov, ktorých poznali. Pri určovaní trojice top eko influencerov sa brali do úvahy výsledky v nasledovných kategóriách:
a) influence funnel (ako veľmi ľudia dajú na odporúčanie influencera, resp. ho berú ako experta na určitú tému),
b) brand link (spojitosť s vybraným atribútom, v tomto prípade „zaujíma sa o životné prostredie),
c) celebrity score (spojenie známosti a obľúbenosti).

Výsledný Influence Power Index je spojením týchto troch ukazovateľov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?