16. januára 2021

Štvrtý najbohatší človek sveta Bill Gates, ktorý sám o sebe hovorí ako o knihomoľovi a je známy skôr ako programátor než ako milovník prírody, sa stal najväčším súkromným majiteľom poľnohospodárskej pôdy v Spojených štátoch.

Podľa The Land Report vlastní Gates v súčasnosti stotisíc hektárov farmárskej pôdy v osemnástich štátoch USA. Najväčšie pozemky má v štáte Louisiana (28-tisíc hektárov), Arkansas (19-tisíc) a Nebraska (8,5-tisíca). Má tiež podiel v 10-tisíc hektárových pozemkoch na okraji mesta Phoenix v Arizone, ktoré sa budú developovať ako nová štvrť.

Podľa The Land Report miliardár, ktorý je v rebríčku Forbes so 121 miliardami dolárov na štvrtom mieste, ovláda rozsiahle pozemky nielen ako priamy vlastník, ale aj prostredníctvom tretích osôb či svojej investičnej firmy Cascade Investments. Medzi ďalšie investície Cascade patria spoločnosť Ecolab, podnikajúca v oblasti bezpečnosti potravín, predajca použitých áut Vroom a kanadské železnice CNR.

Bude pestovať superplodiny?

Možno je prekvapením, že technologický miliardár je lídrom medzi pozemkovými barónmi, nejde však o prvý Gatesov „výlet“ do oblasti poľnohospodárstva. V roku 2008 Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámila, že poskytne 306 miliónov dolárov na podporu udržateľného poľnohospodárstva s vysokými výnosmi medzi malými farmármi v subsaharskej Afrike a Južnej Ázii.

Nadácia investovala aj do vývoja a rozšírenia superplodín, ktoré sú odolné voči klimatickej zmene, a do kráv s vyššou dojivosťou. Minulý rok oznámila založenie Gates Ag One, neziskovky zameranej na podporu týchto aktivít.

Reklama

Nie je celkom jasné, ako sa Gatesove farmy používajú, alebo či niektoré ich časti budú použité ako rezervácie. (Z Cascade na otázky Forbesu neodpovedali.) Existujú však náznaky, že pozemky by sa mali používať v súlade s hodnotami, ktoré podporuje nadácia.

Divízia Cascade s názvom Cottonwood Ag Management je členom Leading Harvest, neziskovky, ktorá podporuje udržateľné poľnohospodárske štandardy s dôrazom na ochranu plodín, pôdy a vodných zdrojov.

Mediálny magnát skúpil takmer milión hektárov

Gates nie je podľa The Land Report jediným miliardárom v zoznamoch veľkých majiteľov pôdy. Spoluzakladatelia Wonderful Company Stewart a Lynda Resnick (majetok 7,1 miliardy dolárov) sú na treťom mieste so 76-tisíc hektármi. Ich farmy vyrábajú potraviny pre ich firmy POM Wonderful, Wonderful Pistachios a mandarínky pre Wonderful Halos.

Napokon, hoci Gates je najväčší majiteľ poľnohospodárskej pôdy v USA, nie je ani náhodou najväčším majiteľom pozemkov. The Land Report uvádza aj zoznam 100 najväčších majiteľov pozemkov a na jeho čele je šéf spoločnosti Liberty Media John Malone, ktorý je majiteľom 900-tisíc hektárov (takmer 9-tisíc štvorcových kilometrov, teda asi 95-krát 95 kilometrov) rančov a lesov.

Zakladateľ televízie CNN Ted Turner je číslo tri s 800-tisíc hektármi v ôsmich štátoch USA. Aj CEO Amazonu Jeff Bezos patrí k veľkým majiteľom pozemkov, v tomto rebríčku je na 25. mieste so 170-tisíc hektármi v Texase.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka amerického Forbesu Ariel Shapiro, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?