Tento mesiac obehla kryptosvet správa o chybe v systéme spravujúcom účty kryptoinvestorov, na základe ktorej im nečakane pristáli na účtoch tokeny v celkovej hodnote 90 miliónov dolárov. Hoci to užívateľov určite potešilo, správca burzy má problémy dostať tieto peniaze späť. O útokoch hekerov, po ktorých zostali virtuálne peňaženky prázdne, sa tiež popísalo viac než dosť. Dostihnutie zlodejov operujúcich vo virtuálnom svete je skôr výnimka. Legislatíva a regulácie jednoducho za rozmachom kryptomien zaostávajú.
Rozumiem však atraktivite tohto sveta – veď kto by nechcel rýchlo zbohatnúť? Investori by však mali porozumieť riziku, ktoré je s ním spojené, a dobre zvážiť, či sú ochotní ho podstúpiť. Zvlášť, keď viem investovaním dosiahnuť rozumný výnos aj stabilnejšou cestou. Áno, ide o dlhodobé investovanie, teda na výnos si treba istý čas počkať. Avšak za tú záchrannú sieť, ktorú majú vytvorenú okolo seba realitné fondy, to určite stojí.
V CE REIF fonde našim klientom odporúčame aspoň päťročný investičný horizont, počas ktorého sa potenciál portfólia môže naplno prejaviť. V každom kroku sme transparentní, teda investor vždy vie, do čoho a za akých podmienok investuje, vďaka čomu má nad svojimi investíciami plnú kontrolu. To napríklad v kryptosvete zo svojej podstaty nie je možné.
CE REIF fond okrem toho investuje iba do kvalitných a plne prenajatých komerčných nehnuteľností, s pevnými kontraktmi nadnárodných spoločností. Investor tak na seba neberie žiadne developerské riziko, v čom sa od iných realitných fondov odlišuje.
Ďalším bodom je samotná poloha daných nehnuteľností – CE REIF má vo svojom portfóliu projekty v atraktívnych lokalitách, vďaka čomu sú príjmy odolné aj voči vonkajším vplyvom, ako bola napríklad nedávna pandémia, ale aj voči inflácii.
Celkový výnos CE REIF fondu sa za desať rokov existencie pohybuje na hranici takmer 10 % p. a. a našim investorom sme zarobili takmer sto percent investícií. Pri priemernej ročnej dividende na úrovni 6,8 % p. a. tak síce ide o dlhodobú, ale stále atraktívnu a hlavne stabilnú investíciu.
Upozornenie: Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy, s investíciou do fondu je spojené aj riziko. Viac informácii na cereif.hbreavis.com.
Zdroj foto: HB Reavis
Tento článok je Advoice.
Jeho autorom je riaditeľ fondu HB Reavis CE REIF Peter Grančič. Dohliada na celé portfólio fondu HB Reavis CE REIF súvisiace operácie a na vzťahy s investormi. Deväť rokov pôsobil v divíziách investičného a korporátneho bankovníctva Citigroup, kde sa podieľal na významných regionálnych transakciách s poprednými globálnymi aj regionálnymi spoločnosťami.