10. februára 2019

Výrobe opaskov sa Peter Hoffelder zo Spišskej Novej Vsi venoval prakticky celý život. Opasky z pravej kože boli začiatkom 90. rokov ťažko dostupným artiklom, a tak sa rozhodol v roku 1994 túto dieru na trhu „zašiť“. Firme sa napriek pochybám okolia darilo, objednávky pribúdali a v najlepších časoch mala značka až 15 zamestnancov. Všetko však zmenila kríza. 

Hospodárska kríza z roku 2008 prinútila Petra Hoffeldera prepustiť postupne všetkých zamestnancov a zdalo sa, že história značky REHOFF, ako znel jej vtedajší názov, je spečatená. S tým sa však nedokázal zmieriť syn Martin, ktorý sa rozhodol podať otcovi pomocnú ruku a manufaktúru zachrániť. Spojil otcovu manuálnu zručnosť so svojimi znalosťami zo sveta digitálu a ich opasky začali písať novú kapitolu.

Úplne na začiatku sme boli súčasťou handmade portálu, na ktorom sme sa venovali predaju dizajnových opaskov a náramkov z pravej kože, do čoho sa aktívne zapájala aj moja mamka. Pomohlo nám to lepšie sa zorientovať vo svete internetového predaja, popracovať na zákazníckom servise, vyšperkovať balenie výrobkov a začať si budovať vlastnú značku, hovorí o počiatkoch rodinnej značky HOFFEbelts Martin Hoffelder.

A dodáva: S rastúcim záujmom sme sa postupne dopracovali k vlastnému e-shopu, do prác sme zapojili aj mojich ďalších súrodencov a v súčasnosti fungujeme ako rodinná manufaktúra zameraná na zákazkovú výrobu kožených opaskov.

Reklama
Syn Martin Hoffelder s extravagantným opaskom z dielne HOFFEbelts
Syn Martin s extravagantným opaskom z dielne HOFFEbelts. Foto: archív M. H.

Výroba opasku ako hotová veda

Hoci je opasok na prvý pohľad pomerne jednoduchý produkt, ktorý si nevyžaduje veľa práce, realita je úplne iná. Keďže sme manufaktúra zameraná na opasky, v ponuke máme rôzne druhy na rôzne príležitosti. Rozličný typ opasku si vyžaduje špecifický proces výroby a podrobné detaily ostávajú naším tajomstvom. Všetko sa ale začína výberom tých správnych materiálov od kože, kovania, farby na hrany až po správny odtieň nite na prešitie. Pokračuje to kombináciou ručnej a strojovej výroby, kde pri najprepracovanejších modeloch treba urobiť viac ako 20 rôznych krokov, opisuje proces zhotovovania Martin.

Na výbere kože, ako základného stavebného kameňa opasku, si dávajú obzvlášť záležať. Dovážajú ju z Talianska, Nemecka, ale aj Česka.

Jednoduchá hnedý opasok značky hoffebelts v svetlých nohaviciach.
Medzi najobľúbenejšie produkty patria tie najjednoduchšie opasky, hoci sa Hoffelderovci na ne neobmedzujú. Foto: archív M. H.

A hoci najväčší dopyt je po klasických jednoduchých opaskoch, Martin priznáva ambíciu HOFFEbelts posúvať v tomto ohľade hranice. Často chceme priniesť niečo nové, iné, čo si na prvý pohľad vyžaduje viac odvahy. Dobre vieme, že Slovensko je v tomto smere dosť konzervatívne. A možno aj preto robíme veci niekedy po svojom, aby sme ľuďom ukázali nové možnosti a priviedli ich k tomu, aby sa nebáli a ukázali, čo je v nich, vysvetľuje.

Úspech na americkom Amazone

Málo vídaným javom u podobných značiek je, že by ich o nich bolo počuť aj za hranicami Slovenska. Hoffelderovci sa však  so svojimi opaskami celkom výrazne zapísali aj za oceánom a sú súčasťou americkej verzie Amazonu.

Opasky Hoffebelts sú z druhej strany potlačené napríklad venovaním.
Obľúbenou voľbou zákazníkov je možnosť potlače, ktorá sa často využíva pri darčekoch. Foto: archív M. H.

Za príležitosť predávať na americkom Amazone ďakujeme Dávidovi, s ktorým som sa zoznámil ešte počas štúdia na gymnáziu. Spolupráca s ním je pre nás veľkou motiváciou a vnímame ho už ako neoddeliteľnú súčasť našej HOFFE rodiny. Amerika je krajina neobmedzených možností a po návrate z nej nás s touto myšlienkou okamžite oslovil. Neváhali sme a vytvorili sme prvú kolekciu kožených opaskov pre americký trh. To bol ten ľahší krok, hovorí o počiatkoch spolupráce s jednou z najväčších svetových firiem Martin.

Ťažší krok bolo samotné spustenie predaja a doručenie opaskov na sklady Amazonu po celej Amerike, dodal. Keďže spolupráca sa osvedčila a opasky majú v Spojených štátoch úspech, tento rok majú Hoffelderovci ambíciu posunúť svoj biznis na americkom Amazone ešte ďalej, navyše chcú ponúknuť svoje opasky aj v rámci európskych verzií.

Plány zamerané (aj) mimo opaskov

Hoci opasky tvoria a, zrejme, vždy budú tvoriť gro biznisu rodiny Hoffelderovcov, rodinný biznis sa pomaly začína uberať smerom k rozširovaniu sortimentu. Prvou lastovičkou boli kožené tašky, ktorých výrobu má pod palcom rodinný známy, Hoffelderovci by však sami chceli tento rok predstaviť viacero noviniek.

Chystáme spoluprácu na kožených obojkoch pre psíkov a kožených peňaženkách, budeme sa venovať budovaniu značky. Chceme zveľaďovať obchodné aj súkromné vzťahy a stretávať sa s ľuďmi, ktorí nás motivujú a posúvajú dopredu. Sme vďační za to, čo sa nám doteraz podarilo, a tešíme sa na to, čo nás ešte len čaká, dodal Martin.