13. apríla 2021

EP New Energies, dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu (EPH) českého miliardára Daniela Křetínského, postaví v Nemecku 50 nových veterných elektrární. Uzavrela zmluvu na dodanie, inštaláciu a údržbu moderného typu turbín so spoločnosťou GE Renewable Energy.

Krok je súčastou snáh EPH, ktorý je aj spolumajiteľom Slovenských elektrární, orientovať sa na udržateľnejšiu energiu.

Samotná výstavba veternej farmy by sa mala začať v roku 2023. Spolu budú mať turbíny výkon 300 megawattov, ročne by mali dodávať viac ako 800-tisíc megawattov, čo stačí na pokrytie spotreby zhruba 230-tisíc domácností, informoval v utorok šéf komunikácie EPH Daniel Častvaj. Cenu kontraktu nezverejnili.

Elektrárne budú súčasťou veterných parkov, ktoré EP New Energies v Nemecku developuje, ide najmä o spolkové krajiny Brandenbursko, Sasko a Sasko-Anhaltsko. „Na nemeckom trhu patríme medzi prvých, ktorí sa rozhodli nasadiť veterné turbíny o výkone šesť megawattov. Tie patria k najmodernejším na trhu,“ cituje agentúra TASR výkonného riaditeľa EPNE Dominiqua Guilloua.

Skupina EPH v súčasnosti prevádzkuje priamo alebo prostredníctvo dcérskych spoločností obnoviteľné zdroje s inštalovaným výkonom približne 1500 MW a takmer 1000 MW kapacít pre skladovanie energie.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.cz, doplnený je o informácie z agentúry TASR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?