23. februára 2021

Zdeněk Miler, autor známej kreslenej postavičky krtka, by predvčerom oslávil sté narodeniny, narodil sa 21. februára 1921 v Kladne. Jeho najznámejšie postavička vznikla náhodou a bola to nehoda. Ako hovorí jeho dcéra, výtvarníčka Kateřina Miler, nápad sa zrodil vo chvíli, keď kdesi pri Kladne zakopol o krtinec.

Kreslený krtko mu podľa odhadov za života zarobil okolo 200 miliónov českých korún (zhruba 7,7 mil. eur) a aj dnes, takmer 10 rokov po jeho smrti, ročne generuje desiatky tisíc eur.

Stal sa však nielen postavičkou, ktorú milujú deti naprieč generáciami, ale aj predmetom boja, ktorý sa rozhorel medzi dedičmi. Dohadovanie to bolo zdĺhavé, nepríjemné a bolestné. Na konci minulého roka sa rozhádaní pozostalí dohodli a vyzeralo to na happy end. Dnes už je ale zase podľa Kateřiny Miler všetko trochu inak.

Dráhu výtvarníka, vďaka ktorého ilustráciám vznikli knihy a filmy s ikonickou postavičkou, odštartoval Zdeněk Miler v zlínskych filmových ateliéroch. V roku 1945 sa presunul do barrandovského štúdia Bratři v triku pod vedením výtvarníka Jiřího Trnku a pre štúdio stvoril okrem iného aj nesmrteľné logo – troch chlapcov v námorníckych tričkách.

Ako krtko k nohaviciam prišiel

V Milerovej prvej samostatnej práci nebolo po roztomilých zvieratkách ani stopy, bol ním totiž animovaný príbeh O milionárovi, ktorý ukradol slnko. Vytvoril ho na základe poviedky Jiřího Wolkera.

Reklama
Kreslený krtko si získal srdcia mnohých detí aj dospelých. Foto: YouTube

Potom už od roku 1957 vznikalo postupne 51 dielov o krtkovi a jeho priateľoch. Kreslená séria si získala obrovskú obľubu aj napriek tomu, že sa jeho postavy dorozumievajú len citoslovcami. Hovorené slovo sa vyskytlo len v prvom filme s názvom Ako krtko k nohaviciam prišiel.

Spoločné dielo otca a dcéry

Milerovi začala pomáhať jeho dcéra Kateřina, ktorá žila vo Švajčiarsku a neskôr v Španielsku. „Na prvom krtkovi som začala pracovať ako 26-ročná. Otec mal vtedy veľa práce, a tak sme sa dohodli s nemeckou agentúrou, že by som mohla skúsiť niektoré knižky s krtkom ilustrovať ja. Otec mi poslal skice a podľa nich som kreslila ilustrácie,“ spomína Kateřina.

Vznikla knižka Krtek a dáždnik, ktorá sa na nemeckom trhu veľmi dobre predávala. Nasledovala ďalšia, Ako krtko uzdravil myšku, na ktoré Kateřina spolupracovala rovnakým spôsobom – Zdeněk Miler posielal skice, listy s inštrukciami a ona maľovala.

Aj keď vytvorila celú knihu, nie je na nej ako autor uvedená, na vine bola jej emigrácia a problémy s tým spojené. „A potom už sa to nikdy na pravú mieru neuviedlo,“ konštatuje.

Otcovo želanie

Keď Zdeněk Miler po borelióze prestal chodiť a nemal už istú ruku, zveril jej leporelo o štyroch ročných obdobiach, ktoré od neho chcelo nakladateľstvo Albatros.

„Bolo otcovým želaním, aby som ich urobila. Vymyslela som ich a on mi ich schválil. V našej spoločnej dielni vznikol ešte Krtkov týždeň alebo Krtko a rybka,“ dopĺňa Kateřina a spomína, aký starostlivý supervízor bol jej otec.

„Prinášala som mu ilustrácie a on ich veľmi pozorne, vo svojom veku bez okuliarov, pozoroval a kontroloval niekoľkokrát za sebou, znovu a znovu. Strážil, aby všetko pasovalo. Nemával k mojej práci poznámky, z toho som mala veľkú radosť. Usmieval sa, kýval hlavou, ale že by povedal, tu máš odo mňa medailu, to nie,“ smeje sa Kateřina, keď rozpráva, ako otec hodnotil jej prácu.

Počítal podľa nej s tým, že bude v jeho diele pokračovať. „Len ma nepodporil v tých správnych právnych dokumentoch a správkyňa dedičstva ma na súde rozniesla na kopytách,“ dopĺňa Kateřina.

Ani teraz, 10 rokov po otcovej smrti, to nie je prechádzka ružovým sadom. Na základe licenčnej dohody, ktorú s otcom uzavrela v roku 2011, vydala v tej dobe knižky Krtko na návšteve a Krtko a záhradka, ktoré sama napísala aj ilustrovala. Obe však musela na základe rozhodnutia súdu stiahnuť z trhu a ďalej nepredávať. Súd sa priklonil k názoru správkyne dedičstva Mileny Fischerovej, podľa ktorej v licenčnej dohode chýbali dojednania o odmene.

Český krtko a čínska panda

Licenciu používať dielo Zdeňka Milera a poskytovať povolenia na výrobu produktov s krtkom si po jeho smrti privlastnila vnučka Karolína Milerová. Okrem iného predala do Číny práva na výrobu animovaného filmu, kde krtko vystupuje s pandou.

Aj v jej prípade súd rozhodol, že je zmluva medzi dedičkou a výtvarníkom neplatná. A srdcia fanúšikov kultovej postavičky zajasali – nezmyselnému spojenie českého krtka a čínskej pandy odzvonilo.

Na jar minulého roka to vyzeralo, že sa blýska na lepšie časy. Medzi dedičmi nastal zmier, 60 percent autorských práv na dielo Zdeňka Milera spravuje spoločnosť ZM Art, zvyšok vlastní druhá výtvarníkova dcéra Barbora Milerová.

Rozhodnutie o tom, čo sa bude s jeho tvorbou diať, musia vždy potvrdiť celkom štyria dediči. „Bohužiaľ, jeden z dedičov nie je vždy s ostatnými zajedno,“ hovorí sklamane Kateřina Miler.

Nezostáva iné než dúfať, že sa krtko, ktorý budúci rok oslávi už 65 rokov, zo všetkého toho dohadovania držiteľov práv opäť vyhrabe na svet.

Autorkou článku je Klára Mandausová z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?