4. septembra 2021

Kultivácia vašej tvorivosti je dobrá pre riešenie problémov, motiváciu a kariérny rast. Výskumy tiež naznačujú, že keď zapojíte do života viac kreativity, zažijete väčšiu pohodu a šťastie. A kto by také niečo nechcel?

Niektorým sa kreativita môže zdať nedosiahnuteľná – vyhradená iba pre tých, ktorí maľujú, tvoria sochy alebo hrajú na husliach. Ale v skutočnosti každá práca (aj život samotný) ťaží z kreatívneho myslenia a každý ho môže vyjadriť vlastným spôsobom.

Kreativita sa tiež javí ako istá cesta k celkovému šťastiu. Je iróniou, že ak sa vyslovene usilujete o šťastie, je menej pravdepodobné, že ho dosiahnete. Kreatívne činnosti sú však spoľahlivým spôsobom, ako si do života priniesť viac radosti.

Kreativita prispieva k pohode a šťastiu

Viaceré štúdie preukázali spojenie medzi kreativitou, umením, pohodou a šťastím:- Duševné zdravie a pohoda sa zlepšujú kreatívnou činnosťou. Keď sa ľudia zapájajú do aktivít zameraných na umenie, môžeme pozorovať zvýšenie pozitívnych a zníženie negatívnych emócií. Preukazuje to štúdia, ktorú publikoval The British Journal of Clinical Psychology.

Reklama

– Podľa štúdie od The University of Otago mali tí, ktorí sa zaoberali tvorivými aktivitami, celkovo pozitívnejšie pocity. A je zaujímavé, že práve tieto pocity poháňali ďalšie tvorivé činnosti. Kreativita živila pozitivitu, ktorá zase spätne živila kreativitu, a tým nadväzovali posilňujúci vzťah.

–  Keď ľudia robili viac umeleckých činností, dokonca stačilo aj čmáranie alebo vyfarbovanie, zvýšilo sa im množstvo dopamínu v mozgu. Štúdia na Drexel University zistila, že vďaka tomu sa cítili šťastnejší a sebavedomejší. Taktiež sa zvýšila aj ich túžba zapojiť sa do ďalších kreatívnych aktivít.

– Faktor spájajúci kreativitu a šťastie je empatia a zameranie sa na ostatných. Keď využívame náš talent na pomoc druhým, cítime sa šťastnejší. Toto tvrdenie je dobre zdokumentované v rôznych štúdiách. Zároveň zvýšenie empatie môže podľa štúdie University of Cambridge viesť k väčšej kreativite a lepšej schopnosti riešiť problémy.

Podpora tvorivosti a šťastia

Kreativita a šťastie teda spolu úzko súvisia, čo významne ovplyvňuje našu prácu aj život. Tu je pár spôsobov, aby ste boli ešte kreatívnejší:

1. Nájdite zóny bez predsudkov.

Kreatívne myslenie vieme najlepšie využiť vtedy, keď sa dokážeme preniesť cez predsudky – či už nášho vnútorného kritika alebo ľudí okolo nás. Potrebujete priestor na preskúmanie myšlienok, vytvorenie nových spojení a prepájania informácií bez zbytočného odsudzovania. Nové nápady môžu byť predsa krehké.

Ďalším faktorom, ktorý môže brániť slobodnému mysleniu, je nedostatok času. Keď sa pokúšame vyriešiť problém v práci alebo nájsť riešenie nejakej životnej výzvy, často to býva urgentné. A tak môže pocit uponáhľanosti skaziť nádejné nápady.

Nájdite spôsoby, ako sa dostať preč – či už fyzicky alebo mentálne – aby ste získali pre seba viac času a priestoru. Ak sa dokážete dištancovať od kritikov a časového nátlaku, naučíte sa myslieť slobodnejšie.

Nájdite si dočasnú ulitu, zhlboka sa nadýchnite a na chvíľu sa uvoľnite, aby ste zapojili svojho tvorivého ducha.

2. Nájdite svojich ľudí.

Kreatívne aktivity môžu byť individuálne, ale aj kolektívne. Niektorí majú radi chvíle, keď sú osamote, riešia problémy v mysli, alebo sa zameriavajú na vytvorenie niečoho nového. Pre iných je kreativita silnejšia, keď pracujú v prostredí tímu alebo sa stretávajú so skupinou ľudí. Spojte sa s ľuďmi v aspektoch, ktoré sú pre vás najlepšie – či už pri tvorbe alebo získaní spätnej väzby.

3. Osloboďte svoju myseľ.

Ďalšími prvkami tvorivosti a šťastia je rozmach a sloboda. Nové inovácie sa zvyčajne rodia spájaním nečakaných myšlienok alebo kombinovaním konceptov neotestovanými spôsobmi.

Keď budete slobodnejšie skúmať, budete zvedaví a odkloníte svoje myslenie od toho „typického“, vytvoríte tým podmienky pre rast kreativity, a teda i šťastia. Vytvoríte viac nápadov, čo môže mať za následok aj zlepšenie ich kvality.

Rozšírte svoje obzory. Choďte do divadla alebo si prečítajte knihu, ktorá sa odkláňa od vášho obvyklého žánra. Nadviažte priateľstvá s ľuďmi, ktorí zmýšľajú inak ako vy. Rozšírenie vnemov prispeje k vašej tvorivej kapacite a v neobvyklých kombináciách konceptov uvidíte nové možnosti.

4. Vyhľadávajte inšpiratívne momenty.

Chvíle úžasu vás inšpirujú. Majú tendenciu motivovať zvedavosť a často rozvíjajú pocity prepojenia s ostatnými.

Štúdie University of California zistili, že vďaka skúsenostiam, ktoré vyvolávajú pocit úžasu, sa nám v tele uvoľňujú bielkoviny zvané cytokíny, ktoré majú pozitívny vplyv na šťastie, pohodu a kreativitu.

Trávte čas v prírode, užívajte si západ slnka, oceňte krásu kvetov alebo sa straťte v hudbe či v umeleckých dielach – dodá vám to inšpiráciu, zlepší kreativitu a budete šťastnejší.

5. Zapojte pohyb.

Aj fyzické cvičenie môže zvýšiť kreativitu. Štúdia na University of Leiden zistila, že keď ľudia cvičili, mali tendenciu myslieť tvorivejšie. Ďalšia štúdia zase potvrdila, že ľudia boli kreatívnejší počas prechádzok a po nich.

Vedci predpokladajú, že kreativita sa zvyšuje prostredníctvom fyzickej aktivity kvôli zvýšenému prietoku krvi do mozgu a kvôli takzvanému vyčerpaniu ega (ego-depletionego), počas ktorého ľudia nechávajú svoju myseľ blúdiť, zatiaľ čo pracujú na fyzických úlohách.

Reklama

Ak chcete dosiahnuť šťastie a zvýšiť kreativitu, buďte aktívni či už prostredníctvom chôdze alebo iných cvičení.

6. Buďte sami sebou.

Ďalším prvkom kreativity je sebavyjadrenie. Toto je tiež kľúčová časť šťastia. Čím viac môžete byť sami sebou – v práci i v živote – tým viac sa budete tešiť z vášho duševného zdravia a kariérneho úspechu.

Keď ste uprostred kreatívnej činnosti, využite sebadôveru a riskujte. Odvážte sa vyskúšať niečo, čo sa vymyká vašej typickej oblasti a odbornosti – teda niečo kreatívnejšie alebo neočakávanejšie.

Kreatívnou činnosťou môže byť čokoľvek, čo využíva váš talent alebo záujmy. Nezáleží na tom, ako budete živiť svoju kreativitu, no vďaka nej budete šťastnejší – a to zase pripraví pôdu pre ešte lepšiu kreatívnejšiu.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je prispievateľka Tracy Brower.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?