3. marca 2020

Marec je posledný mesiac, počas ktorého sa vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, teda princ Harry a jeho manželka Meghan, budú zúčastňovať na oficiálnych podujatiach na území britských ostrovov. Od apríla definitívne opustia britskú kráľovskú rodinu a odídu na severoamerický kontinent.

Práve tam chcú zrejme rozbehnúť svoj nezávislý život a podnikanie. Už si vyskúšali pár verejných vystúpení – prejav na evente banky JP Morgan v Miami im za sedem minút vyniesol údajne veľmi pekný jeden milión dolárov.

Ak sa táto dvojica vydá na svetové turné plné motivačných citátov či príhovorov o klíme, ekológii a udržateľnosti, Barack a Michelle Obamovci ako aj Greta Thunberg sa zrejme budú môcť ísť schovať. „Sussexovci“ sú nesmierne populárni a všade budia pozornosť.

Čím sa budú živiť, nie je celkom jasné. Vojvodkyňa Meghan iste nebude môcť našívať logá korunky na plavky a golfové tričká. Tejto možnosti sa údajne  v britskej kráľovskej rodine báli najviac. Zrejme aj preto prišla dvojica o možnosť komerčne využívať brand „Sussex Royal“, registrovaný aj na hračky alebo textil.

Ako by si Harry a Meghan mohli zarobiť tri milióny

Hoci Sussexovci sa trochu ublížene posťažovali na svojom Instagrame, že „kráľovná ani nemá na slovo royal globálne autorské práva“, dodali, že rozhodnutie, samozrejme, budú rešpektovať. Zrejme tak budú musieť predstaviť celkom nový brand (značka H&M je už žiaľ obsadená).

Zatiaľ čo okolo Sussexovcov sa ešte vznáša množstvo otáznikov, iná vec je jasná. Keby svoj titul chcelo monetizovať jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II., mohla by naplno skočiť do realít. Panovníčka vlastní vyše 600 rôznych nehnuteľností a mnohé naozaj stoja za to.

Súbor pozemkov a nehnuteľného majetku vo vlastníctve koruny, takzvaný Crown Estate, založil kráľ Juraj III. v roku 1760. K dnešnému dňu predstavuje napríklad 792-tisíc hektárov pôdy a lesov a nehnuteľnosti v súhrnnej hodnote vyše 14,3 miliardy libier. Realitný „podnik“ zamestnáva takmer osem tisíc ľudí.

Dilema, ktorej čelili Harry a Meghan:
kedy lídri musia odstúpiť zo svojej pozície

Ročný obrat The Crown Estate sa pohybuje okolo dvoch miliárd libier s čistým ziskom 330 miliónov libier. Sedemdesiatpäť percent sumy smeruje do „Her Majesty ‘s Treasury“, 25 percent priamo panovníčke.

Tu je top 15 príbytkov členov kráľovskej rodiny:

Autorka Irena Cápová je redaktorkou Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk