11. marca 2021

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes ohlásil svoju demisiu. Z postu však odíde až potom, keď sa naplno rozbehne očkovanie vakcinačnou látkou Sputnik V, vyhlásil premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii za účasti ministrov jeho hnutia OĽaNO.

O post prichádza v čase, keď kulminuje nespokojnosť s jeho prácou na pozícii ministra nielen zo strany významnej časti verejnosti či opozičných predstaviteľov, ale aj koaličných partnerov a s rastúcim počtom obetí pandémie na Slovensku.

Predstavitelia OĽaNO si však naďalej myslia, že odchod Mareka Krajčího z postu ministra nie je spravodlivý. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš v emotívnom prejave uviedol, že „odchádza najzodpovednejší bojovník proti pandémii.“ Podobne Krajčího výkon na ministerskej pozícii vníma aj samotný Matovič.

„Tento človek si to najviac odmakal … som naňho nesmierne hrdý a mrzí ma, že práve ľudia, ktorí mu v tomto boji nepomohli, chceli mať z neho takúto rituálnu obetu,“ povedal premiér narážajúc na koaličných partnerov zo strany Sloboda a Solidarita.

Odchod ministra zdravotníctva žiadali podľa samotného Krajčího dve menšie koaličné strany Sloboda a solidarita a Za ľudí ako podmienku ich zotrvania v koalícii.

Reklama

Krajčího postupný odchod a Sputnik V ako podmienka

Na tlačovej konferencii Matovič zároveň oznámil, že Marek Krajčí neodíde hneď, ale „postupne“. Podľa premiéra by mal totiž Krajčí istý čas sprevádzať nového ministra, kým sa v rezorte zorientuje.

Matovič tiež uviedol, že Marek Krajčí odíde až vtedy, keď sa už na Slovensku naplno rozbehne očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Ako dodal, chce sa tým vyhnúť situácii, že by niekto používanie tejto vakcíny zablokoval.

Kto by mal byť novým ministrom zdravotníctva ešte známe nie je, aj keď v médiách sa už objavili mená, ktoré by mohli prichádzať do úvahy. V kuloároch sa spomína aj meno bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá tiež riadenie pandémie pod rukou ministra Krajčího viackrát kritizovala. No najhorúcejším kandidátom je podľa informácií denníka HN štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. HN to potvrdil zdroj z prostredia koalície. Matovič však na otázku Krajčího nástupcu reagovať zatiaľ nechcel.

Kto je Marcel Klimek?

Marcel Klimek študoval na Národnohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Odvtedy prešiel pozíciami ako manažér a prokurista banky či generálny riaditeľ Immocap Group a.s. a podieľal sa na reštrukturalizácii firiem ako Slovnaft, VSŽ či Nafta Gbely. V súčasnosti je štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR a podpredseda dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Pred štyrmi rokmi vydal publikáciu o slovenskom zdravotníctve Chorobopis a liečba slovenského zdravotníctva, ktorá je súčasťou trilógie Nemecký štandard pre Slovensko.

Koaličná kríza (zatiaľ) zažehnaná

Zdá sa teda, že koaličnú krízu sa lídrom vládnych strán podarilo nateraz odvrátiť. Zatiaľ však stále nie je jasné, na čom presne sa predstavitelia týchto strán na rokovaniach dohodli. O detailoch by mali informovať ešte dnes (11. 3.) na tlačovej konferencii.

Ako však uviedol počas dňa šéf strany Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár, „kríza je zažehnaná, ideme ďalej“. Ešte včera, krátko pred večerným stretnutím koaličných predstaviteľov Sme rodina predstavila päť požiadaviek, ktorými podmieňovala svoje zotrvanie v koalícii.

Medzi nimi bolo vyplatenie jednorazovej sociálnej pomoci pre ľudí najviac postihnutých krízou prostredníctvom SOS dotácie, odklad splátok úverov a energií ako aj výkonu exekúcií do konca júna tohto roka, dofinancovanie kompenzácií cestovného ruchu a gastro sektoru v sume 100 miliónov eur či takzvaný covid balíček, v rámci ktorého by všetci Slováci mali nárok na päť respirátorov na osobu bezplatne distribuovaných prostredníctvom lekární.

Dohodu potvrdila aj koaličná Sloboda a Solidarita. „Predseda SaS Richard Sulik je presvedčený, že dohoda má rácio a prispeje k normalizácii vzťahov v koalícii. Súčasťou dohody bude Memorandum dobrého vládnutia, ktorého dodržiavanie je esenciálne pre ďalšie pokračovanie strany SaS v koalícii,“ uviedla strana SaS na svojej facebookovej stránke. Pôvodne však žiadala nielen výmenu na poste ministra zdravotníctva, ale aj odchod samotného predsedu vlády pre zlé manažovanie boja proti pandémii a dlhodobo zlé vzťahy medzi Igorom Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom. No z tejto požiadavky zjavne vzišlo, keďže Matovič sa svojho postu vzdať nemieni.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?