26. augusta 2021

„Instagram stále považujem za svoju bokovku. Mojou hlavnou činnosťou je osobné trénerstvo. Nepovažujem sa za influencera, skôr sa snažím šíriť osvetu o zdravom životnom štýle,“ hovorí v rozhovore pre Forbes trénerka Simona Kozerawski, ktorej patrí desiata priečka v rebríčku Top influenceri 2021.

Dodáva, že sociálne siete považuje za výborný marketingový nástroj pre ľudí z oblasti, v ktorej pôsobí, no každý by si mal dávať pozor na hodnovernosť informácií, ktoré zdieľa alebo prijíma. 

Vaším hlavným zameraním je propagácia zdravého životného štýlu. Pocítili ste počas pandémie, že sa Slováci začali o svoje zdravie viac starať? 

Počas prvej vlny nastal na sociálnych sieťach boom. Ľudia spolu viac držali, podporovali sa a s tým prišlo aj cvičenie. Športovcom sa zatvorili športoviská, no určite pribudlo veľa nových fitnes nadšencov.

Tí, ktorí chceli napredovať, tak neprestali ani doma. A tí, ktorým sa príliš nechce, si ľahko nájdu výhovorku. Avšak vieme, ako to na sociálnych sieťach chodí. Mohli sme vidieť množstvo príspevkov, ako ľudia cvičia, ale či to tak naozaj bolo, je otázne.

Reklama

To, čo vnímam pozitívne, je, že fitnes priemysel išiel hore. S tým prišla aj osveta v oblasti duševného zdravia, psychickej pohody. Ľudia si uvedomili, že sa treba o seba starať, našli si na to čas a miesto. Druhá vlna však priniesla veľa hejtu, začali sa vynárať pochybní odborníci a veľa trénerov zostalo nahnevaných. 

Podľa trénerky Simony Kozerawski pandémia sčasti pomohla fitnes priemyslu. Foto: archív Simony Kozerawski

Stúpol vám počet sledovateľov na Instagrame, respektíve záujemcov o vaše cvičenia?  

S ideou online tréningov som sa začala pohrávať ešte polroka predtým, ako sa začala pandémia. Túto myšlienku som formovala počas dovolenky na Bali, pretože sa mi začali ozývať záujemcovia, ktorí z rôznych dôvodov nemohli chodiť na osobné tréningy. Išlo najmä o mamičky a ľudí zo zahraničia, ktorí si nemohli dovoliť drahé permanentky či trénera.

Keďže som sa tomuto projektu začala venovať skôr, po príchode pandémie som mala výhodu. Naozaj bolo náročné dať dokopy tím ľudí, ktorý by nám pomohol s marketingovými a technologickými aktivitami. Sériu online programov Home Gym sa nám tak podarilo spustiť a mala úspech. 

Instagram ako bokovka

Bolo vhupnutie do online prostredia vaším zámerom, aby ste zmenili biznismodel značky Simona Kozerawski? 

Možno ani nešlo tak o zámer, ako o to, že sme chceli vyhovieť záujemcom. Chceli sme potešiť ľudí, ktorí sa k nám nemohli dostať, zdieľať s nimi naše vedomosti a náš tréningový plán. Aj keď to niekomu vyhovuje touto formou, vždy budem preferovať skôr osobné tréningy. Avšak tí, ktorí sú v tom už doma, vedia techniku a majú disciplínu, tak pre nich je to super formát.  

Čo však považujete za prioritu? Tvorenie tréningových plánov alebo aktivity na sociálnych sieťach? 

Instagram stále považujem za svoju bokovku. Mojou hlavnou činnosťou je osobné trénerstvo. Nepovažujem sa za influencera, skôr sa snažím šíriť osvetu o zdravom životnom štýle. Viac ma napĺňa formovanie osobných tréningových plánov.

Mojím cieľom nebolo len spísať určité cviky a rady pre klientov a oni si ich potom odcvičia. Chcela som ukázať, ako funguje svet fitnesu ako celok. Je potrebné sa pozerať aj na psychickú pohodu, význam výživy, aké jedlo nám prospieva a ako si vyskladať zdravý jedálniček.

Navyše upozorňovať aj na nástrahy rôznych diét, pretože všetci by sme mali vedieť, čo nám prospieva a čo nám naopak škodí a pozerať sa na túto tému s nadhľadom. Do materiálov som zahrnula aj význam meditácie, otužovania, alebo sa ľudia mohli napríklad dočítať niečo viac o sile medicínskych húb, pretože som chcela , aby to bolo niečo viac ako len tréningový plán. 

Nezabúdať na reálne povolania

Aj keď hovoríte, že sa nepovažujete za influencera, dostali ste sa do rebríčka Top influenceri 2021 podľa Forbesu. Ako toto pomenovanie vnímate? 

Veľmi si to vážim a som za to vďačná, že ma ľudia sledujú a podporujú. Ja sa im snažím ponúknuť obsah, ktorý ich môže inšpirovať, prípadne sa môžu niečo zaujímavé dozvedieť najmä z oblasti športu a fitnes. Každý predsa sleduje toho, kto ho inšpiruje.

Ja osobne na Instagrame sledujem ľudí, ktorí ma motivujú, inšpirujú, dokážu ma postaviť z gauča, aby som išla niečo robiť alebo si uvariť niečo zdravé. Mám však pocit, že ľudia v mojom okolí vnímajú influencerov negatívne.

Sledujem aj veľa zahraničných tvorcov, veľmi sa mi páči ich práca a čo do nej vkladajú, pretože aj pri promovaní produktov to nerobia štýlom jednej selfie a čakajú 500 eur. Aj u nás máme veľmi veľa šikovných ľudí, ale máme sa ešte čo učiť. Je veľkou škodou, že mladí ľudia vidia v tomto budúcnosť a zabúda sa na reálne povolania. 

Je veľkou škodou, že mladí ľudia vidia v tomto budúcnosť a zabúda sa na reálne povolania,“ hovorí Simona Kozerawski na margo fenoménu influencer Foto: archív Simony Kozerawski

To je jedna vec, ale druhou je hodnota, ktorú si človek z daného profilu na Instagrame vezme…

Najmä u generácie mladších dievčat pozorujem, koľko prípadov porúch príjmu potravy tu máme. Je to však aj chyba ľudí z fitnes prostredia. Nepromujú totiž vhodne well-being a životný štýl. Propagácia prehnaných diét alebo doplnkov výživy, ktoré sľubujú viac, ako môžu reálne dať.

Som v kruhu mladých dievčat, ktoré bojujú s anorexiou a potvrdzujú, že to pramení zo sociálnych sietí. Tým, že ja som nevyrástla so sociálnymi sieťami, ich dokážem brať trochu s nadhľadom a viem si informácie z nich utriediť. Rozumiem, že nie všetko, čo sa tam prezentuje, je realita. 

Reklama

Vzdelávanie publika

Ako teda v tomto smere mladých ľudí vzdelávať? 

O tomto sa veľmi málo rozpráva. Fitness priemysel je niekedy šialený a správna osveta je viac ako potrebná. 

Ako to myslíte šialený?

Mám pocit, že ľudia sa pozerajú na trénovanie len s vidinou toho, aby boli čo najštíhlejší, mali čo najmenšie percento tuku. Neuvedomujú si hĺbku, ktorú so sebou prináša tréning. Zamrzí ma to najmä v momentoch, keď za mnou prídu 14-, 15-ročné dievčatá, ktoré mi povedia, že chcú trénovať len zadok, chcú mať ploché brucho, ale nevnímajú telo ako celok.

Veľmi ma mrzí, že je toto prezentované na Instagrame povrchne. Modelky sa fotia z čo najlepších uhlov, sťahujú brucho, ale málokto edukuje, ako sa vďaka cvičeniu napríklad zlepší hustota kostí, ako sa nám zlepší kardiovaskulárny systém, aký vplyv to má na imunitu. Mám pocit, že sa viac hľadí na to, ako človek pri cvičení vyzerá na sociálnej sieti, čo má na sebe a podobne. Chýba mi hĺbka.

Učiť sa z chýb

Ako môže niekto, kto len začína s cvičením, rozoznať spoľahlivého online trénera? 

Toto je ťažká otázka. Poviem, čo by som urobila ja. Ak by som chcela tréningový plán, tak by som chcela v prvom rade vedieť, aké má daný tréner pozadie. Buď by som si to vyhľadala online, alebo si s ním dohodla stretnutie. Nie je na tom nič zlé.

Ak niekto ponúka svoje služby, mal by vedieť zodpovedať základné otázky o svojich skúsenostiach – akému športu sa venoval, aké má certifikácie a podobne. Je neskutočne veľa online trénerov, ktorí nemajú s individuálnymi tréningami alebo ľuďmi vo fitkách skúsenosť. To je najväčšia chyba.

Tréner sa podľa Simony najviac naučí na osobných hodinách. Foto: archív Simony Kozerawski

Tréner urobí počas svojej praxe neskutočne veľa chýb, no zároveň sa z nich poučí. Len tak zistí, čo funguje a čo nie. Je to dlhý proces, ktorým si musí prejsť. Rovnako musí zistiť aj klient, čo mu sedí, aký je jeho potenciál, čo by chcel zlepšiť.

Nie je nič zlé na tom, že sa chyby dejú, pretože nás posúvajú každého vpred. Určite by som však nechcela plán od online trénera, ktorý nikdy nemal skúsenosť s individuálnymi hodinami. Takého by som si nikdy nevybrala. 

Bez pretvárky

Ako ste ste si budovali dôveru vy?

Zamerala som sa najmä na edukáciu. Aj keď som zdieľala príspevky na Instagrame, snažila som sa ľudí niečo naučiť. Boli to napríklad príspevky o správnej technike cvičenia, pretože niekedy stačí maličkosť a človek sa zraní. Snažila som sa byť od začiatku prirodzená, nepretvarovať sa, nehrať sa na niekoho iného, stále som to ja. 

Podľa čoho si vyberáte značky, s ktorými budete spolupracovať? 

Na nový rok som musela odmietnuť asi 90 % spoluprác. Jednak som nemala čas a nechcela som robiť z Instagramu teleshopping. Mám zopár dlhoročných spoluprác, ktorým sa venujem. Týmto značkám dôverujem, poznám ich produkty aj príbeh ich spoločnosti.

A ak by som mala začať spolupracovať s niekým novým, tak si vždy rada vypočujem ich background, kto za nimi stojí, aká je ich idea. Mám rada, ak je človek zainteresovaný do svojho produktu.

Aktuálne mám veľmi príjemnú spoluprácu, avšak predtým, než sme ju začali, absolvovali sme spolu nespočetne veľa telefonátov, pretože som sa chcela dozvedieť čo najviac. Potom nasledovalo mesačné testovanie produktov.

Ak sa s firmou dohodnem, že bude tento výrobok vhodný aj pre moje publikum, idem do toho. Samozrejme, ak sa mi niečo páči, tak to zdieľam aj bez spoluprác. Vtedy sa mi dokonca stáva, že aj na to ľudia zle reagujú. Myslia si totiž, že niečo zdieľam bez označenia reklamy. Sme na promovanie produktov už tak veľmi zvyknutí, že je pre niektorých zvláštne, že niečo zdieľam len pre to, lebo s tým mám dobrú skúsenosť. 

Dlhodobé spolupráce a voľnosť

V akom pomere pristupujete k plateným a neplateným príspevkom? 

Musím sa priznať, že to v poslednej dobe flákam. Keďže nechcem, aby moje sponzorované príspevky neboli len o fotke s produktom, tak sa inšpirácia hľadá občas ťažšie. To, čo rada zdieľam, je napríklad progres mojich klientov, rozprávam na videách o technike, na čo si ľudia majú dávať pozor.

Čo sa týka spoluprác, tak so značkami, s ktorými pracujem dlhodobo, nemám nastavené limity. Frekvencia príspevkov je čisto na mojom uvážení. Nemám naplánované, koľko výstupov musím dať. 

Trénerstvo je na prvom mieste. Foto: Archív respondentky

Od čoho sa odvíjajú finančné odmeny? 

Závisí to od toho, či ide o dlhodobú alebo krátkodobú spoluprácu. Ja si vyberám skôr tie dlhodobé, to znamená, že mám 3-4 dlhoročné spolupráce so značkami, ktorým verím a používam ich na dennej báze. Ale mala som aj krátkodobé spolupráce, kde dostanem od agentúry zadanie, koľko chce klient výstupov, a následne sa nastaví finančné ohodnotenie.  

Offline svet nad online

V súvislosti s influencerstvom sa ľudia často pýtajú, „z čoho vlastne žijete“. Aj keď sa na Slovensku konkrétne sumy nekomentujú, skúste aspoň priblížiť, o koľko percent stúpli odmeny za vaše spolupráce od obdobia, kedy ste začínali. 

Najviac mi stále vynášajú tréningové plány. Rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 stúpol asi o 80 %. Na druhej strane som sa presunula po otvorení späť do fitka, a teda mi nezostalo toľko času na Instagram ani na online programy. 

Povedali ste, že je pre vás väčšou prioritou budovanie tréningových programov. Ak vám na Instagram nezostane čas, budete schopná s ním skončiť? 

Ja sa už teraz veľmi nepozerám na to, koľko ľudí mám na Instagrame. Samozrejme, je to skvelá marketingová pomôcka pre všetkých trénerov. E-commerce je teraz na vzostupe, ale ja sa sústredím na vzdelávanie, robenie kurzov a Instagram tvorí tak 30 % z mojich aktivít.

Chcem si ponechať trénerstvo, pretože milujem prácu s ľuďmi, som s nimi rada v kontakte, vidím, ako sa posúvajú. Radosť na ich tvárach je pre mňa neskutočné zadosťučinenie. Rovnako však mám rada aj svoju online komunitu, ktorej sa chcem začať opäť plnohodnotnejšie venovať. Už teraz pracujeme na nových projektoch, ktoré, verím, mojich sledovateľov potešia a opäť posunú o krok vpred.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?