23. decembra 2021

Zapichnutá rybia kosť je len milým vianočným mýtom. Aj keď sa stane, že pre ňu niekto zavolá na tiesňovú linku, operátori to vo väčšine prípadov zvládnu vyriešiť telefonicky, vysvetľuje pre Forbes.sk hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. Čo ich počas sviatkov najviac zamestnáva?

„Neplatí, že počas Štedrého dňa si môžu aj záchranári a operátori tiesňovej linky 155 oddýchnuť. Volaní je viac, rovnako je aj viac zásahov,“ hovorí Krčová. Vlani podľa nej mali len na Štedrý deň 1 649 zásahov, o 200 viac ako v roku 2019.

„Najviac pacientov potrebovalo pomoc v Košickom kraji, najmenej v Bratislavskom. Volaní však bolo oveľa viac. Neplatí totiž, že na každé volanie na linku 155 vysielame záchranársku posádku.“

Pokazený žalúdok aj otrava alkoholom

Na tiesňovú linku počas Vianoc ľudia tradične volajú pre tráviace problémy a iné ťažkosti, ktoré súvisia s prejedaním sa. „Predsa len, ľudia si chcú užiť, že sú Vianoce. Diétna chyba alebo nevhodná kombinácia jedál však zapríčiní zdravotné ťažkosti. Problémom je počas sviatkov aj alkohol. Ten sa podpisuje pod drobné aj vážnejšie úrazy, dopravné nehody a fyzické potýčky,“ hovorí Alena Krčová.

Veľmi častým problémom sú podľa nej sťažené dýchanie či problémy s tlakom. „Už minulé Vianoce sa niesli v duchu pandémie. Aj toto bola veľká oblasť volaní, ktoré sme museli riešiť,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Reklama

Vymyslené ťažkosti

Najmä seniori veľmi často volajú, pretože sa cítia osamelo. „Z každej strany počujú, že Vianoce sú obdobím, ktoré majú stráviť s rodinou, s blízkymi a oni nemajú s kým byť.“

Zdravotný problém si podľa Krčovej veľakrát aj vymyslia, len aby sa mohli chvíľu porozprávať s operátorom. Nie je to však pravidlo. „Každý operátor tiesňovej linky je vzdelaný a trénovaný – vie, ako má s volajúcim pracovať. Každý človek je iný a nie je n

Alena Krčová. Foto: archív OS ZZS SR

a to jednotný návod,“ dodáva.

„Môže sa stať, že aj osamelý senior má naozaj ťažkosti a potrebuje zdravotnú starostlivosť. Neškatuľkujeme ľudí,“ zdôrazňuje hovorkyňa záchranárov.

Psychické problémy sa zhoršujú

S podobnými problémami sa na tiesňovej linke stretávajú aj u ľudí s psychickými problémami. Aj tí sú totiž pod veľkým tlakom, aby sa cez Vianoce tešili a užívali si čas s blízkymi. Ich zdravotný stav sa však v dôsledku toho často zhoršuje.

Na vytúžené sviatky v rodinnom kruhu často doplácajú aj hospitalizovaní pacienti. „Tí v období Vianoc mnohokrát požiadajú ošetrujúceho lekára, aby im ukončil hospitalizáciu, podpíšu reverz. Chcú ísť z nemocnice domov, aby mohli sviatky stráviť s rodinou,“ hovorí.

„Často to ale potom končí tak, že ich musíme akútne riešiť a sú v horšom stave, ako keď do nemocnice išli.“

Ako vyzerajú Vianoce v službe?

Druhý rok pandémie podľa Krčovej dolieha negatívne aj na pracovníkov záchrannej zdravotnej služby. „Po nástupe pandémie je práca na operačnom stredisku oveľa vážnejšia, náročnejšia a aj frustrujúcejšia,“ hovorí.

„Predtým sa kolegovia zvykli aj zasmiať, panovala dobrá nálada. Teraz to, žiaľ, naozaj jednoducho nie je dobré.“

V službe teda podľa hovorkyne nie je veľa priestoru na vianočné tradície či spoločnú večeru. „Vianočnú atmosféru pripomína len vianočný stromček a koláčiky, ktoré si prinesú kolegovia. Telefóny aj tak zvonia neustále,“ hovorí.

Bez rozdielu

„Operátori však zachovávajú milý zvyk. Keď sa v službe ráno a večer striedajú, tí, ktorí majú do služby nastúpiť, prídu o pár minút skôr, aby si s kolegami mohli aspoň zaželať pokojné sviatky.“

Neplatia zásady, že sviatočné služby majú služobne najmladší zamestnanci alebo tí bezdetní. Striedajú sa všetci.

„Operátori tiesňovej linky 155 chcú často kolegovi, ktorý má malé deti, umožniť, aby mohol byť na Štedrý deň doma. Ale služba ho počká a dostihne na budúci rok,“ približuje Alena Krčová. „Nie je to tak, že by rodičia malých detí boli od vianočnej služby oslobodení niekoľko rokov.“

Operátori tiesňovej linky zažívajú počas Vianoc najrušnejšie obdobie. Foto: archív OS ZZS SR

7 zásad pre pokojné sviatky

  1. Ani počas Vianoc nezabúdajte na prevenciu a starostlivosť o vlastné zdravie. Pýtajte sa, či to naozaj musíte ešte zjesť, či vám z toho nebude zle. Ak dbáme na prevenciu pri problémoch, ktoré dokážeme ovplyvniť, nemusíme volať záchranku.
  2. Ak pravidelne užívate lieky, nezabúdajte na ne ani počas sviatkov.
  3. Prvá pomoc pri zažívacích problémoch: Pri ľahšej forme postačí jednoduchá diéta – nejesť. Po niekoľkých hodinách je vhodný nesladený čierny čaj, kúsok staršieho pečiva alebo suchár. Pri vysiľujúcom dlhotrvajúcom zvracaní alebo silnej kolike je potrebné vyhľadať lekársku pomoc alebo volať na linku 155.
  4. Prvá pomoc pri kosti v krku: Pomôže zjesť kúsok suchého chleba alebo uvareného zemiaka, ktorý ju obalí. V žalúdku ju potom rozpustia žalúdočné kyseliny. Ak kosť uviazne tak, že spôsobuje silnú bolesť a sťažuje dýchanie, dôležité je nepodľahnúť panike a dýchať nosom. Vyhľadáme odbornú pomoc, prípadne voláme na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako postupovať.
  5. Prvá pomoc pri otrave alkoholom: Pri ľahšej forme je ideálne vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolujeme.
  6. Ak osoba nereaguje a má sťažené dýchanie, voláme na číslo 155 a riadime sa pokynmi operátora. Ak nedýcha, okamžite začneme s oživovaním, ak postup neovládame, operátor nám poradí.
  7. Doľahla na vás osamelosť či depresie? Ak nemáte iný zdravotný problém, volajte na linky pomoci, kde vás vypočujú. Nájdete ich napríklad TU.

„V týchto dňoch by sme na to mali myslieť na to, že záchranári majú naozaj veľa práce s covidovými pacientmi. Aj ľudia na tiesňovej linke sú vyčerpaní. Často stačí používať zdravý sedliacky rozum a najmä – myslieť na svoje zdravie,“ uzatvára Alena Krčová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?