Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
7. mája 2020

Hoci sú mnohé firmy pre epidémiu v režime vyčkávania, Roman Varga, CEO spoločnosti Ariva si myslí, že teraz je vhodná príležitosť zabojovať o IT expertov, ktorých je na trhu stále extrémny nedostatok. 

Sektor IT je jedným z odvetví, ktorému opatrenia v súvislosti s koronavírusom zatiaľ nespôsobili zásadné existenčné ťažkosti. Samozrejme, ani toto odvetvie nebude voči kríze imúnne donekonečna, všetko bude závisieť od toho, ako dlho bude mimoriadna situácia pretrvávať a ako sa dotkne najmä klientov v zahraničí. Veľká časť IT projektov sa totiž robí pre medzinárodnú klientelu. 

V každej kríze sa však objavujú aj príležitosti. Podľa Romana Vargu môže práve táto situácia niektorým firmám pomôcť vyriešiť alebo aspoň zmierniť problémy s obsadzovaním IT pozícií.

Roman Varga, CEO spoločnosti ARIVA. Zdroj foto: Archív značky

Zákaznícke firmy sa totiž aktuálne prepínajú do režimu prežitia. “Implementácie kľúčových procesov idú ďalej, to chcú mať zákazníci dotiahnuté, ale rôzne vedľajšie rozvojové projekty a optimalizácie idú bokom. Nové projekty sa nerozbiehajú. Zákaznící potrebujú vyrovnať straty šetrením aj na plánovaných investíciách,” opisuje aktuálnu situáciu šéf firmy Ariva. Znamená to, že na trhu, ktorý dlhodobo trpí nedostatkom odborníkov sa uvoľnia nejaké kapacity, či už pôjde o zamestnancov, alebo kontraktorov. 

Podľa jeho slov bol pred vypuknutím pandémie taký nedostatok IT odborníkov, že obsadiť novú pozíciu mohlo trvať mesiace, ak sa to vôbec podarilo. Teraz sa to môže o čosi zlepšiť. “Pri pozitívnom scenári sa IT firmy a oddelenia s veľkou pravdepodobnosťou vyhnú výraznejšiemu prepúšťaniu, no môže prebehnúť zdravá racionalizácia, ktorá uvoľní časť pracovnej sily,” myslí si Roman Varga. Kríza sa podľa neho môže natiahnuť aj na dlhšie obdobie a problémy ostatných odvetví zasiahnu výraznejšie aj IT. V tom prípade je už hrozba väčšieho prepúšťania reálnejšia. “Otrasy bude cítiť do konca roka 2020 a prejavia sa aj na šetrnejších rozpočtoch pre rok 2021,” myslí si Roman Varga. 

Preto podniky, ktorým to finančná kondícia dovoľuje, by mali byť v strehu, pretože na krátky čas môžu prísť na trh zaujímaví ľudia. Netreba však očakávať, že sa tým vyrieši chronický nedostatok IT expertov. Môže sa však zjednodušiť ich oslovovanie, ochota prijímať nové výzvy a akceptovať pracovné podmienky. Mať vo firme dobre obsadený IT tím bude po odznení pandémie určite konkurenčnou výhodou.