21. októbra 2021

Nedostatok jedla a oblečenia, rozstrieľané budovy, zničené železničné trate a infraštruktúra vo vojnou či chudobou zasiahnutých krajinách. Všetko, čo dnes sledujeme len v správach, zažívali pred desaťročiami aj obyvatelia Československa.

Zdevastovaná krajina bola po 2. svetovej vojne na 6. mieste spomedzi krajín, ktoré potrebovali pomoc a finančnú podporu zvonka. V povojnovom Československu zabezpečovala pomoc organizácia OSN, vtedy ešte UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration).

Neskôr jej úlohu prevzal novozaložený Detský fond OSN, ktorý dnes poznáme pod skratkou UNICEF (United Nations Children’s Fund).

Proviant amerických vojakov

Pomoc sa k nám dostávala v podobe potravín, oblečenia, liekov, ale aj poľnohospodárskych strojov či paliva. Do balíčkov pomoci sa občas dostal aj tovar, ktorý bol pôvodne určený bojujúcim americkým vojakom.

Zničená železničná trať. Foto: archív UNICEF a Železničné múzeum SR

Preto sa niekedy balíček pomoci mohol zdať našincom zvláštny. Napríklad v raňajkovom boxe sa nachádzali lisované obilninové vločky, cukor, kávový prášok, toaletný papier, škatuľka škoricových žuvačiek a cigarety. Súčasťou balíčkov bývali tiež keksíky či konzervy s rôznymi potravinami.

Reklama

Pán Szojka z Bratislavy si na povojnovú pomoc spomína takto: „V roku 1948 sme bývali na Markovičovej (teraz Kozej) ulici. Ja som chodil do XXII. národnej školy na Podjavorinskej. V škole nám na desiatu rozdávali chlieb s arašidovým maslom, ktoré sme jedli prvýkrát v živote. Vôbec nám nechutilo. Preto sme maslo oškrabali.“

Dodáva, že so spolužiakmi sa tešili na keksy. „Tie však boli slané a nechceli sme ich jesť. Otec mi vysvetlil, že ich dostávali vojaci v púšti, ktorí sa veľmi potili a tak nahrádzali v tele soľ. Chutili nám iba čokoládovo-kakaové pagáčiky, ktoré sme cmúľali,“ dodáva.

„Horské“ mäso

Keďže mnoho dovážaných potravín sme u nás nepoznali, neraz prichádzalo k zábavným situáciám, kedy sa napríklad konzervy s nápisom „Horse Meat” preložili namiesto konského mäsa ako „horské mäso“.

Vtedajšie Ministerstvo výživy vydalo príručku k balíčkom pomoci spolu s návodom, ako potraviny pripravovať a uskladňovať. Návod obsahoval aj preklad cudzích slov a dovtedy neznámych výrobcov jednotlivých potravín.

Útržok návodu z príručky UNRRA, ako pripraviť mäso z konzervy. Foto: archív UNICEF

Pomoc prišla z Washingtonu

Prvá zásielka UNRRA pre Československo vyplávala na parníku z Washingtonu 23. marca 1945. O niekoľko dní, 8. apríla, priplávala do rumunského prístavu Konstanca. Dovezený tovar sa z kontajnerov preložil na vlak. Devätnásť ton pomoci prišlo na naše územie 2. mája 1945 na stanicu v Trebišove.

Hneď ako sa opravili zničené mosty do Košíc, prepravili tovar z Trebišova nákladnými autami aj do ostatných skladov najpostihnutejších oblastí Slovenska. Keďže chýbali aj vozidlá, už v druhom transporte UNRRA poslala na Slovensko 44 nákladných áut.

Karosérie boli ešte v skladoch v Konstanci, preto museli byť na mieste provizórne vyrobené z drevených hranolov. Potom vyvstal ďalší problém – pre nedostatok pohonných látok bolo nutné vyslať nákladné autá naspäť do Rumunska, aby doviezli potrebné množstvo benzínu. Nedostatok uhlia, vagónov a lokomotív blokovali prístav a vykladanie lodí. 

Pomoc bola aj preto nákladná a časovo náročná, podobne, ako to býva v ostatných oblastiach zdevastovaných vojnou, kde je ťažké doručiť humanitárnu pomoc najmä pre nefunkčnú infraštruktúru.

Jedlo, lieky a inú pomoc rozvážali takéto nákladné autá. Foto: archív UNICEF a Železničné múzeum SR

300 miliónov pre Československo

Celkový objem pomoci Československu dosiahol v prepočte približne 300 miliónov eur. Financovanie UNRRA v tom období prišlo od členských štátov OSN, ktoré neboli vojnou obsadené. Príspevok 31 štátov predstavoval asi 1% z národného dôchodku z roku 1943.

Veľa dodávok pochádalo z vojnových prebytkov americkej armády, ktorá zriadila ústredňu pre ich predaj v Paríži, ako sa píše v publikácii Vojnové škody a rekonštrukcia Slovenska 1944 – 1948.

Československo nebolo len krajinou, ktorá pomoc prijímala, ale aj darovala. Do UNRRA sme prispeli najmä cukrom a čiernym uhlím pre Poľsko, Juhosláviu a Rakúsko v celkovej hodnote v prepočte vyše 7 miliónov eur.

unicef
Celkový objem pomoci Československu dosiahol v prepočte približne 300 miliónov eur. Foto: archív UNICEF

UNRRA v povojnovom období zanikla a jej úlohu prevzal UNICEF, ktorý získal mandát v pokračovaní pomoci. UNICEF je dnes jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už 75 rokov. Organizácia je dnes prítomná vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta.

UNICEF má medzi organizáciami OSN špecifické postavenie. Je jediným fondom, ktorý nie je financovaný zo strany OSN a nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti je pomoc deťom v núdzi úplne závislá od dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, spoločností a donorov.

300 miliónov eur pomohlo našej krajine po vojne postaviť sa na nohy. Dnes môžete pomôcť krajinám v núdzi vy prostredníctvom  stránky http://darujdobrypocit.sk .

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?