19. júla 2021

Je ťažké to prijať, ale vaši priatelia a kolegovia vám pravidelne klamú. Skutočná výzva spočíva v tom, ako zareagovať, keď niekoho prichytíte pri čine.

„Nehnevám sa, že si mi klamal, hnevám sa, že ti odteraz nemôžem veriť.“

(Friedrich Nietzsche)

Aj keď väčšina ľudí klame – zhruba dva- až trikrát počas desaťminútového rozhovoru, štúdie ukazujú, že klamstvo nezachytíte ani zďaleka tak často, ako by ste si mysleli. Vedci z Kalifornskej univerzity analyzovali výsledky 253 štúdií a zistili, že spozorujeme iba asi polovicu klamstiev (presnejšie 53 percent). Inými slovami, je rovnako pravdepodobné, že identifikujeme lož, ako že vyhráme pri hode mincou.

Desivé je, že ľuďom, ktorí sú vyškolení v odhaľovaní podvodov – sudcom, colným úradníkom, policajným úradníkom a dokonca ani agentom CIA – sa nedarí oveľa lepšie. Iba v šesťdesiat percentách prípadov dokážu odhaliť lož.

Reklama

Kedy zasiahnuť?

Keď niekoho prichytíte, že vám klame, je to zvyčajne poriadny trapas. Väčšinou sú to druhy klamstiev, ktoré sú natoľko urážlivé, že je ťažké odpovedať rozvážne. V týchto chvíľach však chcete, aby konverzácia bola konštruktívna, bez toho, aby ste to klamárovi nechali prejsť, čo je v praxi dosť ťažké uskutočniť.

A čo vtedy, keď máte dotieravý pocit, že ste klamaní, ale nie ste si istí a nechcete pôsobiť ako paranoidní alebo nepodložene obviňujúci? Aj keď prílišná skepsa nikdy nie je zdravá, malá dávka môže byť veľmi dobrá vec, najmä preto, že sme takí nespoľahliví v rozpoznávaní lží.

Vyvstáva však otázka, čo urobiť s klamstvom? Ak si myslíte, že vám niekto klame, poviete mu to? Alebo to poviete niekomu inému? Či to jednoducho odignorujete, aby ste spolu vychádzali?

V skutočnosti môžete urobiť niekoľko vecí a tá správna možnosť alebo kombinácia závisí od situácie.

1. Nerobte nič.

Prirodzenou reakciou je klamára odhaliť, ale to nie je vždy to najmúdrejšie, čo sa dá urobiť, najmä v práci. Skôr ako niečo urobíte, položte si otázku: „Čo je v hre okrem môjho ega?“ Než začnete konať, starostlivo zvážte výhody a nevýhody.

Zvážte, kto by mal vedieť o klamstve a dôsledkoch, ktoré má pre spoločnosť. Niekedy je udržanie pokoja a dobrých vzťahov, ak budete mlčať, cennejšie ako spokojnosť, ktorú získate, ak klamstvo odhalíte. Inokedy je však lož priveľmi vážna, aby ste ostali ticho.

2. Odpovedzte s humorom.

Niektoré klamstvá sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné úplne ignorovať, no zároveň príliš malé na to, aby z nich bola veľká vec. Ak sa také niečo stane, môžete si z toho vždy urobiť žart. Zvyčajne túto úlohu splnia komentáre typu: „Hej, myslím, že som ti práve videl trochu narásť nos“.

Táto stratégia dáva klamárovi šancu pripustiť, že sa mu „len pokĺzol jazyk“. Kľúčom k tomu, aby táto taktika fungovala, je navodiť dojem, že druhá osoba si robila žarty alebo zámerne preháňala a nikdy neočakávala, že jej niekto uverí.

Niekedy pomôže zvrtnúť reč na Pinocchia. Foto: Pixabay/Jacqueline Macou

3. Hrajte sa na hlúpeho.

Ďalším spôsobom, ako nechať niekoho, aby sám povedal pravdu – obzvlášť v skupinách – je hrať sa na hlúpeho. Predstierajte, že ste akoby náhle utrpeli výpadok pamäte alebo ste zmätení z faktov. Opýtajte sa na veľa ďalších faktorov.

Čím viac podrobností požadujete, tým je pravdepodobnejšie, že pravda vyjde najavo. Dáva to tak klamárovi šancu pripustiť, že „povedal niečo nesprávne“ a sám sa opraví bez toho, aby bol nazývaný klamárom.

4. Povedzte to priamo.

V situáciách, keď strkanie hlavy do piesku nie je dobrá voľba, môžete klamára odhaliť. Musíte si len dobre premyslieť, ako to urobiť najlepšie. Impulzívne sa pustiť do hádky nikdy nie je múdry krok. Môžete si zvoliť súkromný rozhovor s klamárom alebo s ľuďmi, ktorých klamstvo ovplyvňuje.

V obidvoch prípadoch je dôležité, aby ste mali dôkazy, ktoré potvrdzujú vaše tvrdenie, inak by aj vás mohli nazvať klamárom. Len sa uistite, že ste čestní a priami k osobe, ktorá klamala. Nechoďte s klamstvom k iným, keď viete, že je to medzi vami a klamárom lepšie riešiť súkromne.

Mnohokrát nahlásenie klamstva je tá správna vec eticky aj prakticky. Neohlásenie lži vás niekedy môže stáť prácu. Najprv však prehodnoťte svoje motívy. Porozmýšľajte: chcete nahlásiť klamstvo z obavy, že by mohlo dôjsť k poškodeniu iného zamestnanca alebo spoločnosti, alebo ste len naštvaní?

Ak je druhá možnosť, riskujete, že budete vyzerať malicherne; ak je to prvá odpoveď, držte sa faktov. Neponúkajte nijaké hypotézy o tom, prečo ten človek môže klamať, pretože to je z vašej strany iba domnienka. Držte sa toho, čo osoba povedala, čo je pravda a akýchkoľvek dôkazov, ktoré ste zhromaždili.

Chráňte sa

Či už sa rozhodnete klamára odhaliť alebo to nechať tak, je nevyhnutné podniknúť kroky na svoju ochranu. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je nechať svedka potvrdiť, čo klamár povedal. Ak toto neurobíte, komunikujte s klamárom prostredníctvom e-mailu alebo textu, pričom vytvorte písomný záznam.

Keď ide o obzvlášť dôvtipného klamára, je možné, že písomne nič nepotvrdí. V takom prípade si konverzáciu zdokumentujte sami: kto, čo, kedy, kde. A uzatvorte to tak, že klamárovi pošlete e-mail so zhrnutím konverzácie. Nie je to také dobré ako dokázať to slovami druhého človeka, ale aspoň budete môcť argumentovať, že váš kolega-klamár mal príležitosť vás opraviť.

Aby som to zhrnul: Niektorí ľudia hovoria občas lži, aby vyzerali dobre alebo sa chránili. Ostatní sú profesionáli. Robia to celú svoju kariéru, sú v tom dobrí a naučili sa, ako sa vyhnúť odhaleniu. Preto neexistuje jediné riešenie, ktoré by fungovalo v každej situácii. Najlepšie urobíte, keď si starostlivo zvážite svoje možnosti a premyslíte si výhody a nevýhody každého postupu.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Travis Bradberry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?