3. novembra 2021

Novembrový Forbes je plný firiem a príbehov ich zakladateľov, ktoré sa oplatí spoznať. Sú za nimi ľudia, o ktorých väčšina Slovenska vie len pramálo, hoci práve tí za uplynulé roky vybudovali životaschopné firmy, ktoré dokázali úspešne prežiť nielen v medzinárodnej konkurencii, ale aj počas pandémie. V rebríčku Diamanty slovenského biznisu, ktorý mapuje zdravo rastúce malé a stredné biznisy slovenských zakladateľov, vám ich ukážeme množstvo z celej republiky. A k tomu sme pribalili príbeh o najmladšom kryptomiliardárovi sveta, rozobrali sme nové private equity transakcie na trhu a šéf najväčšej slovenskej banky porozprával aj to, prečo si myslí, že rastúca inflácia nemusí byť zlá.

A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa novembrový magazín oplatí prečítať:

Kondela v tempe

Miloš a Aneta Kondelovci so synom Milošom, ktorí stoja za nábytkárskou firmou Tempo Kondela.
Miloš a Aneta Kondelovci so synom Milošom. Foto: Miro Nôta

Rodina Kondelovcov na Orave rozbehla ešte v 90. rokoch malý obchod s nábytkom. „Na kolene“ v ich prípade vtedy znamenalo predaj z obývačky, rozpráva Aneta Kondelová, ktorá firmu založila spolu s manželom Milošom. Situácia je už teraz, samozrejme, úplne iná. Rastú na Slovensku, prikupujú sklady, expandujú do zahraničia. A k rodičom, zakladateľom biznisu, v ňom pribudli už aj ich deti, ktoré ťahajú značku Kondela viac do sveta technológií.

Reklama

Naše Diamanty

Július Ivan (vľavo) a Vladimír Bátora, spoluzakladatelia firmy Ekom Piešťany
Július Ivan (vľavo) a Vladimír Bátora, spoluzakladatelia firmy Ekom Piešťany. Foto: Miro Nôta

Predstavujeme už 13. výročný zoznam najlepšie zdravo rastúcich malých a stredných firiem Diamanty slovenského biznisu, ktorý prináša Forbes v spolupráci s Enterprise Investors. Obsahuje príklady firiem zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré rastú napriek – alebo i vďaka – pandémii. Ako napríklad firma z Piešťan Ekom vyrábajúca aj špeciálne kompresory využívané v zariadeniach na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá zabodovala na západnom Slovensku. Ako hovoria jej spoluzakladatelia (na fotke), vlani ich dokázali vyrobiť trojnásobok oproti bežnému roku, napriek ťažkostiam s dodávkami materiálov a epidemickej situácii.

Ako to vidí bankár

Peter Krutil, CEO Slovenskej sporiteľne
Peter Krutil, CEO Slovenskej sporiteľne. Foto: Miro Nôta

Peter Krutil vedie Slovenskú sporiteľňu časmi, ktoré sú poznačené koronakrízou, zásahmi politikov, infláciou i extrémne nízkymi úrokovými sadzbami. Banke sa však darí, po vlaňajšom poklese v ziskovosti spôsobenom hlavne opatrnosťou pri tvorbe opravných položiek na prípadné úverové straty, sa opäť vracia na predkrízové úrovne. A napriek tomu, že bankári tradične nebývajú práve populárni, si ho v ankete Forbesu a PwC tento rok zvolili ďalší manažéri slovenských firiem za Najrešpektovanejšieho CEO roka. Ako sa pozerá na vyhliadky ekonomiky, firiem i bežných bankových klientov?

Nový kráľ krypta

Mladý kryptomiliardár Sam Bankman-Fried
Mladý kryptomiliardár Sam Bankman-Fried. Foto: Guerin Blask pre Forbes

Nemá ani 30 rokov a dostal sa medzi najbohatších ľudí Ameriky. Sam Bankman-Fried má vďaka kryptoburze FTX majetok prevyšujúci 22 miliárd dolárov. A netají sa tým, že kryptomenám v skutočnosti neverí. Chce však zarábať, čo sa zjavne v kryptosvete dá. A časom vraj celý svoj majetok rozdať.

Dobrodružstvá Mórica Beňovského a jeho nasledovníkov

Gróf Móric Beňovský
Móric Beňovský. Zdroj: Profimedia

Očaroval panovníkov nielen počas svojho života, ale aj po smrti. A dodnes inšpiruje novodobých dobrodruhov, ktorí pátrajú po jeho stopách. Móric Beňovský sa vďaka nim dostal aj do komiksu.

Nech sa vám novembrový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob. Poštovné je na nás.