15. januára 2021

Stalo sa vám niekedy, že ste s niekým diskutovali, no nezistili ste, aký má váš spoludiskutujúci postoj k danej veci? Alebo niekto vyslovil svoj názor, ale vám sa zdalo, že je nejasný, alebo si dokonca v niektorých častiach protirečí?

Jasnosť myšlienok je pre efektívnu komunikáciu kľúčová. Aj keď si myslíme, že hovoríme jasne, naše nekonzistentné kroky naznačujú niečo iné. Ostatní sú z nás zmätení. A keď sú z vás ľudia zmätení, strácate ich. Aké je riešenie? Povedzte to, čo si myslíte, a myslite si to, čo hovoríte. Tu sú dôvody, prečo je to potrebné:

Úprimnosť vytvára predpoklady posunúť sa vpred

To, čo nás odrádza od slobodného prejavu, je zakorenené v strachu. Obávame sa toho, ako nás budú vnímať ostatní, tak si kupujeme čas prokrastináciou. A čo je ešte horšie, možno sami sebe klameme a popierame evidentné, hovoríme si, že to nie je až také dôležité. No čím dlhšie sa niečomu vyhýbame, iba situáciu zhoršujeme, strácame čas a zostávame zaseknutí v nepohodlnej situácii.

Ak váhate a odkladáte nevyhnutnú, hoci ťažkú diskusiu, v skutočnosti len odďaľujete bolesť a zmätok. Keď sa prekonáte a poviete, čo si myslíte, začínate sa hýbať vpred.

Otvára dvere novým myšlienkam, ak im to dovolíte

Je veľký rozdiel medzi tým, keď sa o svoj názor podelíte a keď ho prezentujete ako jediný možný, konečný, bez možnosti vyvíjať sa a poučiť sa. Áno, mali by ste prehovoriť a povedať svoju pravdu, ale nezabúdajte aj na ďalší zásadný prvok efektívnej komunikácie – počúvanie.

Reklama

Keď ste schopný pokojne povedať, čo si myslíte, a vyzvať aj ostatných, aby urobili to isté. A budete ich počúvať preto, aby ste ich názory pochopili bez toho, aby ste sa ocitli v zbytočnej defenzíve, otvárate tak dvere novým myšlienkam.

Úprimnosť nemusí bolieť

Určite sa vám stane, že si od vás niekto bude pýtať spätnú väzbu, a vy vycítite, že asi nepoviete to, v čo ten druhý človek dúfa. Jeden môj kamarát hovorí, že „úprimnosť bez súcitu je krutá“.

Namiesto toho, aby ste bez rozmyslu „vychrlili” na niekoho svoje úprimné postrehy, využite túto príležitosť na vylepšenie spôsobu komunikácie a vášho vzájomného vzťahu. Skúste sa vcítiť do pozície tej druhej osoby. Keď zvážite, kto vás počúva a ako vaše slová prijmú, môžete využiť empatiu na to, aby ste prezentovali svoju kritiku priateľským a konštruktívnym spôsobom.

Umožní ostatným pochopiť vás a vašu hodnotu

Ak nehovoríte jasne, ostatní budú musieť hádať, čo si myslíte a na čom vám záleží. A keď druhým nedáme inú možnosť len špekulovať, pravdepodobne sa pri interpretácii zmýlia. Obzvlášť to platí v súvislosti s tým, o čom hovoríte (alebo nehovoríte) o svojej kariére, skúsenostiach, zručnostiach a schopnostiach či o vašej hodnote.

Netreba sa báť byť hoci aj mimoriadne špecifický, keď hovoríte o tom, čo robíte, alebo komu a ako pomáhate. Detaily vás o príležitosti nepripravia – pomôžu vám pritiahnuť tých, ktorí hľadajú práve vás a to, čo dokážete ponúknuť.

Úprimnosť vzbudzuje dôveru, dovnútra aj navonok

Zosúladenie hodnôt a správania vám pomôže zostať verný tomu, kým ste, a na čom vám najviac záleží. To vám dodá silu a zrozumiteľnosť.

A keď jasne a konzistentne komunikujete to, v čo veríte, ostatní vás budú považovať za priameho človeka, ktorý koná v súlade s tým, čo hovorí a vzbudzuje tak dôveru. Presnejšie povedané, za lídra, ktorý hovorí, čo si myslí, a myslí si to, čo hovorí.

Autorkou textu, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Amy Blaschka. Pre Forbes US píše o témach spojených s osobnou transformáciou a kariérnym rastom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?