21. januára 2021

Len nedávno predbehol zakladateľa a generálneho riaditeľa Amazonu Jeffa Bezosa a stal sa najbohatším človekom planéty. S majetkom vo výške 189,7 miliardy dolárov zarobí šéf Tesly podľa výpočtov firmy AddictiveTips za jednu minútu približne 775 418 eur.

Elon Musk zažil mimoriadne úspešný rok. Najprv začiatkom novembra minulého roka preskočil v rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes generálneho riaditeľa spoločnosti Facebook Marka Zuckerberga, ktorého majetok má dnes hodnotu 96,9 miliardy dolárov. Následne prekonal spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa (hodnota majetku 121,7 miliardy dolárov) a dostal sa na tretie miesto. O mesiac neskôr Musk predbehol aj francúzskeho luxusného magnáta Bernarda Arnaulta (súčasná hodnota majetku 154,8 miliardy dolárov).

Po tom, čo akcie Tesly narástli prvý týždeň roku 2021 o 20 percent, sa stal Elon Musk 8. januára oficiálne najbohatším človekom na svete. Spoločnosť AddictiveTips, ktorá vyvíja aplikácie a na svojom portáli sa venuje rôznym technologickým tipom, sa snažila zistiť, ako dlho by Európanom v 22 rôznych krajinách trvalo, aby zarobili to, čo Muskovi pristane na konte za jednu minútu.

Výpočty vychádzajú z predpokladu, že Musk pracuje 62,5 hodiny týždenne (predpoklad vychádza zo štúdie o pracovnom čase generálnych riaditeľov), a sú založené na priemernej ročnej hrubej mzde v konkrétnych krajinách pri priemernom 40-hodinovom pracovnom týždni.

Reklama

Spoločnosť zistila, že spomedzi sledovaných krajín by to najdlhšie trvalo Bulharom, ktorí by museli pracovať 88 rokov a 9 mesiacov, aby dokázali zarobiť toľko, čo Elon Musk za minútu. Priemerný Slovák by na Muskov minútový zárobok musel „odrobiť“ 77 rokov a 8 mesiacov. Najmenej času by to trvalo občanom Luxemburska, ktorí by naň pracovali 12 rokov a 8 mesiacov. V priemere by to Európanom trvalo 27 rokov.

Raketový rast

Musk sa prvý raz objavil v zozname 400 najbohatších Američanov v roku 2012 – na 190. mieste s majetkom v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Začiatkom minulého roka bol 37. najbohatším človekom sveta a na vrchol v marci vystrelil až raketový rast Tesly, kde 49-ročný miliardár pôsobí ako CEO.

Keď sa v júli 2020 dostal do top päťky miliardárskeho rebríčka amerického Forbesu, zareagoval vlažne: „Vôbec ma to nezaujíma. Čísla stúpajú a klesajú, dôležité je len to, aby sme robili skvelé produkty, ktoré budú ľudia milovať.“

Miliardár narodený v Pretórii vlastní približne 21 percent akcií Tesly aj podiel v raketovej firme SpaceX. Akcie Tesly stále dosahujú rekordné hodnoty, aktuálne sa predávajú za viac ako 800 dolárov. S trhovou kapitalizáciou 765 miliárd dolárov je Tesla s odstupom najcennejšou automobilkou sveta.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?