27. februára 2020

Príplatky za prácu v nadčasoch aj bonusová dovolenka pre rodičov malých detí. Tieto zmeny v zákonoch vyjdú firmy v prípade jedného zamestnanca na desiatky eur. 

Minimálna, čistá, hrubá či superhrubá mzda. Rôzne sumy, rôzne výpočty. Koľko však reálne firma za prácu zamestnanca zaplatí? Po započítaní všetkých poplatkov by bola logickou odpoveďou suma rovnajúca sa superhrubej mzde. Analytici inštitútu INESS však vysvetľujú, že ani táto suma nie je presná. Odborníci totiž k mzdovým a odvodovým nákladom pripočítali aj rôzne príplatky, dovolenku navyše, príspevok na stravu, návštevy lekára, práceneschopnosť, stravné lístky, koncesionárske poplatky či povinný odvod do sociálneho fondu.

Kedysi ich boli plné cesty, dnes sú len spomienkou.
Top 10 skrachovaných automobilových značiek

Analytici uvádzajú ako príklad 30-ročného zamestnanca v priemysle, ktorý má zmluvnú hrubú mzdu vo výške 900 eur. Za mesiac okrem toho odpracoval 20 hodín nadčasov, 48 hodín odpracoval v nočnej zmene, osem hodín v sobotu a osem hodín aj v nedeľu. „Náklad na reálne odpracovaný človekomesiac v takomto prípade skokovo narastie vďaka vyšším príplatkom o 16 eur, z 1827 eur na 1843 eur, čo je nárast o necelých 0,9 percenta,“ vysvetľujú analytici princíp, na akom funguje ich mzdová kalkulačka.

Foto: INESS

Nárast čistej mzdy u modelového zamestnanca je však relatívne malý, podľa prepočtov analytikov zhruba 10 eur. „Je to z toho dôvodu, že veľká časť záťaže vznikla pridaním dodatočného týždňa dovolenky. Zamestnanec ho nevidí na výplate, narastie mu voľný čas, ale zamestnávateľ to vníma ako zdraženie, pretože zamestnanec odpracuje menej času za rovnaké peniaze,“ dopĺňa analytik INESS Martin Vlachynský pre Forbes.

Príplatky však nie sú jediné, čo zvyšuje cenu práce Slovákov – v tomto prípade však nie čistú mzdu, ktorú človek dostane do vlastnej peňaženky. Parlament totiž schválil päť týždňov platenej dovolenky aj pre pracujúcich mladších ako 33 rokov, ak sú rodičmi maloletého dieťaťa.

Firmy chcú stabilitu

„Len táto samotná zmena znamená mesačné zvýšenie nákladov na modelový človekomesiac o 36 eur, teda dve percentá. Spolu s rastúcimi príplatkami modelový zamestnanec od 1. januára zdražel o 52 eur,  teda 2,85 percenta,“ uvádza INESS. Ako analytici upozorňujú, ich cieľom nie je navrhnúť zrušenie platenej dovolenky, ale len poukázať na jej hodnotu.

Najšpinavšie autá? Samozrejme sú to tie najstaršie.
A na Slovensku ich stále jazdí príliš veľa

Firmy však už dlhodobo apelujú na stabilitu a predvídateľnosť pri prijímaní zákonov. Za jedno volebné obdobie sa totiž legislatíva pre podnikateľov mení niekoľkokrát. Jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, automobilka Volkswagen, napríklad vyhlásil, že aj spomínané zákonné úpravy, ktoré zvýšili personálne náklady, znížili ich konkurencieschopnosť.

„Privítali by sme opatrenia, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie na Slovensku, a tým podporia stabilitu pracovných miest,“ hovorí pre Forbes hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová. Malo by podľa nej ísť o zníženie odvodového zaťaženia na strane aj zamestnávateľa aj zamestnancov, ktoré by prispeli k vyšším čistým príjmom. Ako uvádza hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača, v ich prípade narástla cena práce na jedného zamestnanca v priemere o 23 percent.

„Tieto príplatky nevhodne vstúpili do systému kolektívneho vyjednávania a vôbec nezohľadňujú špecifické podmienky v odvetviach či konkrétnych podnikov,“ dopĺňa. Ako vyplýva z nedávno zverejnenej analýzy Zväzu automobilového priemyslu, zamestnávatelia na Slovensku platia na 100 eur  hrubej mzdy dodatočné vedľajšie náklady vo výške 37 eur, čo je nad priemerom krajín eurozóny aj celej Európskej únie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk