23. júla 2019

Osobnosť titulnej strany júlového Forbesu je hviezdou v bráne Newcastle United – zatiaľ. Špekulácie však pribúdajú. Slovenský reprezentačný brankár by mohol zaútočiť aj na tohtoročný prestupový rekord slovenských futbalistov, ktorý vytvoril Marek Hamšík.

Ako sa správne preloží „unsettled“? Asi znepokojený.

Toto slovo podľa anglických médií vystihuje názor Martina Dúbravku na vývoj v jeho klube. Asi nebude ďaleko od pravdy, keďže svoj nadštandardne blízky vzťah s – dnes už bývalým – trénerom Newcastlu Rafaelom Benítezom spomínal Dúbravka vo veľkom titulkovom rozhovore mnohokrát.

S Benítezom sa veľmi emotívne aj rozlúčil: „Ďakujem ti za všetko, šéfe,“ na Twitteri. „Za možnosť pracovať s tebou a za všetky rady, bola to radosť a bude mi to chýbať!!! Želám ti všetko dobré.“

Minulý týždeň, po prvom prípravnom zápase pred novou sezónou, sa Dúbravka diplomaticky obmedzil na vyhlásenie, že nový tréner Steve Bruce „nám dokázal vysvetliť, aký bude jeho štýl hry, aj keď, samozrejme, tri dni nie sú dosť, aby ste sa spoznali.“

Nenápadná hviezda pri práci: najlepšie fotky Martina Dúbravku

Bezvládie v tradičnom anglickom klube patrí medzi tie bizarnejšie príbehy tohtoročnej futbalovej prestupovej sezóny. Biznisovo sú na tom United dobre: s nulovým dlhom, odhadovanou hodnotou klubu 381 miliónov dolárov (296 miliónov libier), tržbami 240 miliónov a prevádzkovým ziskom 79 miliónov je klub číslom 20 vo Forbes rebríčku hodnôt futbalových klubov sveta, deviatkou z Premier League.

Odchod jedného z najslávnejších trénerov sveta bol však veľkou ranou, a predovšetkým bol vyústením dlhých ťahaníc s nepopulárnym majiteľom United, miliardárom Michaelom Ashleym. Zakladateľ najväčšieho britského predajcu športového tovaru Sports Direct je s aktuálnym odhadom majetku 2,7 miliardy dolárov číslom 775 rebríčka svetových miliardárov.

Majiteľom klubu je od roku 2007, keď z príchodu Sports Direct na burzu zarobil 1,8 miliardy dolárov. Už o rok sa však chcel klubu zbaviť a prakticky odvtedy ho médiá kritizujú, že šetrí na nákladoch na platy hráčov. Portál Transfermarkt vyčísľuje aktuálnu hodnotu 26-člennej súpisky United na 183,5 milióna eur, čo je len o málo viac ako hodnota najdrahšieho hráča ligy Harryho Kanea z Tottenhamu (150 mil.) a menej ako šestina ceny kádra najštedrejšieho klubu ligy Manchester City. A vôbec posledné miesto v lige, ak nerátame troch nováčikov.

Titulná strana júlového Forbesu: Nenápadná hviezda Martin Dúbravka

Pred dvomi rokmi Ashley rokoval so známou anglickou športovou investorkou, milionárkou Amandou Staveley, ktorá mu podľa Sky News ponúkla za klub 300 miliónov libier, ale nedohodol sa. Ide o jednu z najuznávanejších investoriek vo svetovom futbale, po vypuknutí krízy v roku 2008 sprostredkovala vstup panovníckych rodín z Kataru a z Abú Zabí do banky Barclays, sponzora Premier League, za 3,5 miliardy libier. Jej firma pomáhala Abu Dhabi Group aj s kúpou Manchesteru City za 210 miliónov.

Majiteľ Newcastle United Mike Ashley (vľavo) a riaditeľ klubu Lee Charnley. FOTO: SITA/AP martin dúbravka prestup koľko bude stáť dúbravkov prestup heco žilina futbal newcastle libry
Majiteľ Newcastle United Mike Ashley (vľavo) a riaditeľ klubu Lee Charnley. FOTO: SITA/AP

Na začiatku tohto leta sa zdalo, že predaj je už na dobrej ceste – záujemcom bol vtedy šejk Khaled bin Zayed al Nehayan z emirátu Abú Zabí a jeho Bin Zayed Group. Cena za klub mala dosiahnuť 350 miliónov libier.

Tri týždne pred štartom Premier League však predaj uzavretý nie je, a zdá sa, že rokovania sa zasekli. Preto skôr napreduje exodus hráčov a nadávanie blogerov či fanúšikov. Vymenovanie nového trénera, veterána Stevea Brucea, „privítal“ komentátor Daily Mirror slovami, že „ponúka prístup z 80. rokov“ a fanúšikovia by si po odchode Beníteza zaslúžili aspoň niekoho „mladšieho a čerstvejšieho“.

Po sérii jarných správ o záujme Juventusu o Martina Dúbravku sa tiež obnovil kolotoč prestupových špekulácií. Nedávno kolovala správa, že „favoritom“ je Aston Villa, ktorá mu ponúka „voľné miesto“ brankárskej jednotky, a záujem má aj finalista Ligy majstrov Tottenham. Ten má však v bráne superhviezdu, francúzskeho majstra sveta Huga Llorisa.

Podľa Daily Mail by mali mať záujem aj iné veľké kluby: Manchester United – ak by sa nedohodol so svojou oporou Davidom de Geom, ale aj FC Porto či AS Monaco. Dúbravkova hodnota by aktuálne mala dosahovať 12 miliónov libier. Pred rokom odchádzal zo Sparty do Newcastlu pri zhruba tretinovom odstupnom.

Ak by k transakcii v tejto hodnote došlo, prekonala by dva letné veľké slovenské prestupy: reprezentačného obrancu Denisa Vavra z FC Kodaň do Lazia Rím za 11,5 milióna eur a záložníka Patrika Hrošovského z Plzne do Genku, ktorý má na jeseň vyniesť Plzni okolo 6 miliónov eur.

Dúbravka (vpravo) vo vzdušnom súboji s kapitánom Watfordu Troyom Deeneyom. FOTO: SITA/AP martin dúbravka heco presup futbal za koľko restúpi dúbravka peniaze šport
Dúbravka (vpravo) vo vzdušnom súboji s kapitánom Watfordu Troyom Deeneyom. FOTO: SITA/AP

Suma 12 miliónov libier by však mohla byť aj konzervatívny odhad. Ak by sa potvrdilo jarné vyjadrenie Dúbravkovho agenta Pavla Zíku, mohol by sa otriasť aj tohtoročný top prestup slovenského futbalistu. Ten dosiahol Marek Hamšík, keď prestúpil do Číny za 20 miliónov eur, čo je historicky štvrtý najdrahší slovenský transfer.

Dúbravkova trhová hodnota dosahovala na konci minulej sezóny podľa jeho agenta okolo 20 miliónov libier. „A trúfam si povedať, že jeho cena na trhu bude ešte rásť, lebo na brankára je stále mladý a má pred sebou roky úspešnej kariéry,“ povedal Pavel Zíka pre Forbes. „V špičkovej anglickej Premier League, čo je podľa mňa najlepšia liga na svete, patrí medzi troch najlepších brankárov a ja ho radím medzi 10 až 15 najlepších brankárov sveta,“ dodal.

Zíka tiež pripomenul, že uznávaný španielsky športový denník Marca zaradil Dúbravku na 20. miesto svojho rebríčka 50 najlepších (všetkých) futbalistov ročníka Premier League. „To je veľká poklona.“

Medzi tie divokejšie špekulácie patria úvahy, či by Dúbravka neodišiel za trénerom Benítezom do Číny, kde by sa v klube Dalian Yifang stretol aj s Marekom Hamšíkom. „Brankári sú špecifická profesia,“ povedal Pavel Zíka ešte v júni.

„Martinova pozícia v Newcastli je veľmi pevná a predurčuje ho, aby v klube pokračoval ako jednotka. No zároveň, vďaka jeho kvalite, sa nedá vylúčiť ani posun niekam ďalej. U svetoznámych trénerov, akým je aj Benítez, sa niekedy stáva, že si jednoducho „svojho“ brankára „zoberú so sebou“.

Rafael Benítez trénoval (dvakrát) Mareka Hamšíka, raz Martina Škrtela a Martina Dúbravku. FOTO: SITA/AP za koľko a kam prestúpi dúbravka martin heco futbal šport peniaze žilina newcastle
Rafael Benítez trénoval (dvakrát) Mareka Hamšíka, raz Martina Škrtela a Martina Dúbravku. FOTO: SITA/AP

Jedného hráča si už Benítez z Newcastlu „zobral“ – venezuelského útočníka Salomóna Rondóna, ktorý v uplynulej sezóne strelil až 11 z iba 42 gólov tímu a dosiahol odstupné 18,3 milióna eur. Viac gólov, konkrétne 12, dal za United už iba Španiel Ayoze Pérez, ktorý však tiež v klube nie je, za 30 miliónov libier odišiel do Leicesteru.

O to viac v aktuálnej zostave vyčnieva divákmi obľúbený Dúbravka. „Jeho veľkou výhodou bolo od prvého dňa, že plynulo hovorí po anglicky,“ hovorí agent. „Svojou schopnosťou komunikovať a svojou povahou dokázal v Newcastli nadviazať výbornú komunikáciu s fanúšikmi, čo je veľmi dôležité.“

Či vie niečo aj po čínsky, agent nepovedal.

Autori: Peter Matijek, Jaroslav Hinšt.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk