25. októbra 2019

Ako odhadnúť, koľko peňazí by ste si mali počas aktívneho života našetriť na taký lepší dôchodok? Teda, ak nerátate s príjmami od sociálnej poisťovne a chcete sa zabezpečiť z vlastných úspor.

Známe je prosté a praktické pravidlo: jednoducho vynásobte vaše očakávané ročné výdavky v dôchodku číslom 25.

Ak chcete tie čísla trochu rozobrať, sú na to aj rôzne online kalkulačky. Z čoho však vychádzajú? Zo slávnej štúdie z roku 1998 od Carla Hubbarda, Philipa Cooleyho a Daniela Walza, známej ako „Trinity Study“. Títo autori zistili, že pre väčšinu penzistov je v praxi reálne, aby z úspor vyberali ročne štyri percentá.

Bezpečná miera vyberania úspor

V angličtine sa tento zázračný pomer volá „safe withdrawal rate“ a je to jednoducho podiel na úsporách, ktorý môžete ročne vybrať bez toho, aby vaše sporenie doviedol ku kolapsu. Štyri percentá si zo sporenia vyberiete prvý rok a v ďalších rokoch budete vyberať sumu pozmenenú o infláciu. Ak to bude ideálne vychádzať, budete vyberať najmä výnosy z investícií a samotné portfólio by sa nemalo zásadnejšie zmenšovať.

Trinity Study sa stala veľmi populárnou a oháňa sa ňou aj takzvané hnutie „FIRE“ (Financial Independence, Retire Early, v preklade Finančná nezávislosť a rýchly dôchodok, pozn. red.). Sporte od čo najnižšieho veku, a až si nasporíte sumu, ktorá vám s použitím pravidla štyroch percent bude stačiť, choďte do dôchodku.

Až kým ich smrť a peniaze nerozdelia.
Tu je päť finančných tipov pre novomanželov

Bývalý šéfredaktor Forbesu William Baldwin nedávno upozornil, že ľudia, ktorí vám chcú nahovoriť, že investičné portfólio vám bude zarábať 8 percent ročne, páchajú dva skutočné zločiny: prvý, ktorý by naozaj mal byť trestný, je, že úplne zabúdajú na infláciu. Druhý, že sa spoliehajú na to, že investovanie bude vždy také výnosné, aké bolo v minulosti. A dodáva, že radšej počítajte s 2,5 percentami.

A je tu ešte jeden zásadný detail, na ktorý toto hnutie, populárne medzi mileniálmi, vôbec neprihliada: Trinity Study počítala s dôchodkom na 30 rokov. To bol konzervatívny odhad autorov štúdie. Pracuje sa do 65 rokov a 30 rokov dôchodku by malo stačiť. To nie je krátky život.

Ak by ste však chceli ísť do dôchodku ako 45-ročný, budete potrebovať portfólio na 45 až 50 rokov. A štyri percentá sú v takomto prípade extrémne rizikový plán. Možno skončíte tak, že sa budete musieť na staré kolená vrátiť do práce.

Taký lepší dôchodok

Koľko si teda môže vyberať ten, kto ide na dôchodok skoro? Nuž, záleží. Štúdia v zásade zistila, že ak sa rovnováha medzi akciami a dlhopismi posúva v portfóliu smerom k akciám a cenným papierom s premenlivým výnosom, portfólio odoláva testu času lepšie.

Sporte ako minimalista. 7 tipov, ako jednoducho šetriť

Musíte však myslieť na to, aké riziko je pre vás prijateľné. Ak vám neprekáža, že máte 75 percent sporenia v akciách (a teda aj vyššie riziko), možno vám budú fungovať aj trojpercentné výbery. Ak však máte konzervatívnejšie portfólio, musíte konzervatívnejšie aj vyberať.

To sú však zlé správy pre tých, ktorí by radi išli do dôchodku veľmi skoro. Ak by ste chceli žiť a míňať ako bohatý dôchodca, a teda by ste potrebovali aspoň 100-tisíc dolárov ročne (približne 90 000 eur, pozn. red.), museli by ste s takto nastavenou matematikou dôchodku našetriť až o 833-tisíc viac (približne 750-tisíc eur, pozn. red.). Ak teda nezarábate veľmi veľa, budete musieť tak či onak pracovať dlho, prípadne na skrátený úväzok aj na penzii.

Príjmy na vedľajšie úväzky (gig economy, ‚side-hustle’) sú momentálne veľmi v móde a ich výber je bohatý. A zdá sa, že takto sa dá celkom dobre zarábať. Aj tak by ste však mali na dôchodok šetriť tak efektívne, ako sa len dá.

Nerobte chyby (neberte si úvery)

V praxi to znamená, že nesmiete robiť bežné investičné chyby. Dobrým príkladom takej chyby je kupovať si na splátky čokoľvek nepotrebné, typicky napríklad príliš drahé auto. Nedávno priniesol Wall Street Journal správu o nástrahách moderného trhu s autami. Keďže príjmy v rokoch 1989 až 2016 rástli iba o 0,3 percenta ročne, a domy, školné aj autá zdražujú rýchlejším tempom, čoraz viac ľudí si na autá berie pôžičky.

Väčšina pôžičiek na nové autá má v USA splatnosť dlhšiu ako šesť rokov. Aká vysoká je v priemere pôžička na pekné SUV? Až 32 119 dolárov. To však znamená tisíce dolárov navyše, na splatenie úrokov úveru na auto! Len 50 dolárov mesačne sa vám za sedem rokov naráta na 4 200 dolárov. A tie ste mohli dať do sporenia na dôchodok.

Ďalším častým omylom je vyberať si pri investovaní jednotlivé akcie namiesto indexových fondov či fondov ETF (fondy obchodované na burze, pozn. red.). Je predsa dobre známe, že recept na úspešné investovanie znie: minimalizujte poplatky, diverzifikujte investície. Tak sa toho držte.

Znamená to, že to štvorpercentné pravidlo nemá zmysel? To vôbec nie. Uvedomme si však, že to je odhad vhodnej miery rizika. Aj v prípade, že sa uskromníte a budete vyberať menej ako štyri percentá ročne a myslíte si, že budete žiť len 15 rokov, môže vám sporenie skrachovať, pretože investovanie nie je bez rizika. Naopak, možno budete môcť štyri percentá vyberať aj 50 rokov.

Chcete sa však na to spoľahnúť a ísť do takého rizika ? Ja iste nie.

Autor Camilo Maldonado je spoluzakladateľ stránky The Finance Twins venujúcej sa osobným financiám.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk