3. decembra 2021

Spoločnosti Mattoni 1873 a Kofola sa stanú novými spolumajiteľmi slovenského výrobcu PET fliaš General Plastic. Obe firmy podpísali zmluvu na odkúpenie tretinového podielu od doterajšieho majiteľa – spoločnosti GP Alliance. Tá si naďalej ponechá zvyšnú tretinu akcií.

Transakciu ešte musí schváliť regulačný úrad. Spoločnosť General Plastic , ktorá sídli v Kollárove, vyrába polyetylénové vločky a preformy PET fliaš (polotovary, z ktorých sa pridaním vzduchu stanú fľaše, pozn. red.), zaoberá sa aj recykláciou PET obalov.

„Podpisom zmlúv boli zavŕšené rokovania o vstupe dvoch významných stredoeurópskych výrobcov nápojov do našej spoločnosti. Tí sa zároveň stanú spoluinvestormi do ďalšieho rozvoja podniku v čase rastúceho záujmu o používanie recyklovaných materiálov,“ povedal k vstupu nových spolumajiteľov v tlačovej správe generálny riaditeľ General Plastic František Doležal.

V nasledujúcich troch rokoch plánuje spoločnosť investovať rádovo milióny eur do výstavby nových technológií, súvisiacich s trendom udržateľného hospodárenia s PET obalmi.

Dosiahnuť úplnú cirkularitu

Investícia do General Plastic pomôže podľa Alessandra Pasqualeho, generálneho riaditeľa Mattoni 1873, zaistiť „skutočnú recykláciu PET fliaš vyzbieraných zálohovým systémom a lokálne tak uzavrie materiálový tok.“

Reklama

Generálny riaditeľ Skupiny Kofola Jannis Samaras zdôraznil, že zavedením zálohového systému na PET fľaše a plechovky robí Slovensko „veľký krok k udržateľnosti v oblasti hospodárenia s týmito obalmi.“

Výroba PET preforiem. Foto: General Plastic

„My sa na jeho zavedení aktívne podieľame a podporujeme ho. PET fľaše, ktoré sa na Slovensku vyzbierajú, sa tu aj zrecyklujú a Slovensko tak bude v tejto oblasti z veľkej časti sebestačné.“

Zálohovanie plechoviek a PET fliaš sa na Slovensku začne 1. januára 2022. Do konca októbra sa doň podľa Správcu zálohového systému zapojilo viac ako 2000 obchodov. Na vrátenie PET fliaš či plechoviek bude k dispozícii 1700 zálohomatov, v niektorých menších obchodoch sa budú obaly zbierať ručne.

Pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Obaly sa budú musieť vracať nepokrčené a s vrchnákom, za každý odovzdaný kus dostane zákazník 15 centov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?