1. júna 2021

Možno vám nič nehovoria, no bez nich by tu neboli mnohé ikonické výrobky, ktoré deti české i slovenské poznajú dodnes. Medzi zabudnuté mená Rakúsko-Uhorska a Československa patrí aj Albína Maršnerová a František Maršner – a ich továreň na čokoládu.

Albína a František Maršnerovci založili v 90. rokoch 19. storočia na Kráľovských Vinohradoch cukrársku firmu. František bol pôvodne obchodník, dovážal koloniálny tovar, orientálne korenie, kávu, kakao a cukor. To ho tiež viedlo k tomu, aby rozbehol vlastný cukrársky podnik.

Všetko to začalo tureckým medom, ktorý Maršnerovci varili na ohnisku v útrobách pivnice domu na pražských Vinohradoch. A pretože šiel na odbyt, postupne pridávali ďalšie orientálne cukrovinky.

Továreň na orientálne cukrovinky

Po piatich rokoch sa manželia ako spolumajitelia pustili do rokovaní o novej továrni, ktorú si chceli postaviť na Korunnej triede priamo za meštianskym pivovarom. Povolenie dostali v roku 1897 a zapísali svoju firmu do obchodného registra ako Továreň na orientálne cukrovinky F. a A. Maršner, hlavný závod na Kráľovských Vinohradoch.

Albína využila rodinný kapitál, ktorý pochádzal z jej vlastného vena, a v továrni spustila aj prvú výrobnú linku. V biznise mala veľké slovo, bola hnacou silou rodinného podnikania. Nikdy nebola vedená len ako manželka majiteľa, ale vždy ako riaditeľka a spolumajiteľka.

Reklama
Továreň na orientálne cukrovinky F. a A. Maršner. Foto: Wikimedia v licencii CC BY-SA 4.0

Na novej linke začali spracovávať kakaové bôby a vyrábať tiež čokoládu a čokoládové cukrovinky, čo znamenalo veľký posun vpred. V rovnakom roku prišla firma z iniciatívy pani Albíny aj na výrobu čokoládových figúrok a vianočných kolekcií, ktoré významne prispeli k popularite závodu.

Maršnerovci tiež prišli s novým spôsobom výroby kokosového masla a boli propagátormi čokolády ako zdraviu prospešnej potraviny.

A tak vznikol Orion

V roku 1901 sa firma zmenila na akciovú spoločnosť, Prvú českú akciovú spoločnosť tovární na orientálne cukrovinky a čokoládu na Kráľovských Vinohradoch. Značku Orion zaviedli až neskôr, registrovať si ju majitelia nechali v roku 1914, v roku 1928 ju premietli aj do firemného názvu – Orion, továreň na čokoládu.

Avšak vtedy už bol zakladateľ firmy po smrti, František Maršner zomrel 28. júla 1917 v Prahe vo veku 60 rokov. Bol mu vystrojený majestátny pohreb, ktorého sa zúčastnila veľká časť zamestnancov továrne. Pochovali ho v rodinnej hrobke na Vinohradskom cintoríne. Podnik viedla naďalej vdova Albína.

Moderná propagácia

Obdobie prvej svetovej vojny firma úspešne prežila a po vojne svoju výrobu strojnásobila, ba ďalej rozširovala sortiment. Počas prvej Československej republiky sa firma stala jedným z najznámejších aj najväčších výrobcov čokolády a cukroviniek v Európe, pracovalo tu viac ako 1500 ľudí. A vyrábali sa tu dodnes známe Ľadové gaštany, Banány v čokoláde či Mačacie jazýčky.

Obal čokoládovej pochúťky Kofila. Foto: Orioncokolada.cz

Továreň Orion sa navyše preslávila aj svojou modernou propagáciou. Autorom symbolu a loga, hviezdy a typického písma pre názov Orion, bol mladý študent dejín umenia Zdeněk Rykr, neskôr maliar, ilustrátor, scénograf a novinár, ktorý viedol aj reklamné kampane firmy. Na starosti mal tiež návrhy obalov pre jednotlivé cukrovinky: sediaci černoch na tyčinke Kofila je na obale v štylizovanej podobe dodnes.

Po druhej svetovej vojne čakalo v roku 1947 firmu Orion znárodnenie. To už je však iný príbeh.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz. Autorkou textu je Irena Cápová, s prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?