7. decembra 2021

Nové pravidlá lockdownu, zatváranie škôl a odmena pre seniorov, ktorí sa dajú zaočkovať. Premiér Eduard Heger spolu s koaličnými partnermi v utorok popoludní (7. 12.) informovali o novinkách, na ktorých sa dohodli.

Namiesto 500-eurových poukážok, ktoré pred dvoma týždňami predstavil minister financií Igor Matovič (OĽaNO) to zrejme napokon bude odmena od 100 do 300 eur.

Najvyššiu sumu, teda 300 eur, by dostali seniori, ak sú už zaočkovaní treťou dávkou. Ak je niekto zaočkovaný druhou dávkou vakcíny, 300 eur dostane po tom, ako sa zaočkuje treťou dávkou.

Ľudia nad 60 rokov, ktorí dostanú druhú dávku vakcíny do Vianoc, môžu podľa návrhu získať 200 eur v hotovosti. Rovnakú sumu by mali dostať aj tí, ktorí sa do 24. decembra minimálne zaregistrujú a absolvujú očkovanie do 15. januára budúceho roka.

Národná rada v utorok posunula do druhého čítania novelu zákona, na základe ktorého by sa príspevky vyplácali, informovala agentúra TASR.

Reklama

Obchody otvoria už v piatok

Koaliční partneri sa tiež dohodli, že všetky obchody sa pre očkovaných a prekonaných otvoria už v piatok 10. decembra. Esenciálne obchody budú naďalej fungovať pre všetkých.

Ako oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Dodal, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.), čiže napríklad hotely či lyžiarske vleky sa majú otvárať od 25. decembra. Služby by mali opäť fungovať od 17. decembra.

Starší žiaci sa budú učiť online

Ďalšia zmena sa týka školákov – od pondelka 13. decembra prechádza na celom Slovensku druhý stupeň základných škôl a stredné školy na dištančné vzdelávanie. Zimné prázdniny sa začnú v pondelok 20. decembra.

Bohoslužby v kostoloch budú od piatka (10. 12.) fungovať v režime OP (očkovaní, prekonaní) s obmedzenými kapacitami.

Ak sa počet pacientov hospitalizovaných s ochorením Covid-19 zvýši nad konkrétne číslo, bude môcť minister zdravotníctva zrušiť uvoľnenia protipandemických opatrení. Podrobnosti by mala vláda zverejniť v stredu.

V hre je stále aj povinné očkovanie. Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej bude strana Za ľudí presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku budúceho roka. Zároveň vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby tento postoj tiež podporila.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?