Smrť je neoddeliteľnou súčasťou života, no napriek tomu ju vytesňujeme ako čosi vzdialené a nepríjemné. Čo sa však stane, keď sa o smrti začneme rozprávať otvorene?
Prijatie našej smrteľnosti a diskusia o nej nám, paradoxne, môžu pomôcť uvoľniť našu úzkosť zo zomierania. Už len otvorené pomenovanie našich obáv a strachov zo smrti nám vytvorí priestor pre to, aby sme s druhými ľuďmi našli spojenie.
Napokon, je len málo tém, ktoré sa týkajú nás všetkých s takou istotou, ako konečnosť života. Práve v tento deň spomíname na našich zosnulých a prirodzene pri tom reflektujeme nielen na ich, ale aj na naše životy.
Preto sme si pre vás pripravili prehľad kníh, ktoré otvárajú, osvetľujú či dokonca zodpovedajú mnohé otázky o zomieraní a smrti. A hoci je ich čítanie miestami nepríjemné, tlačí a bolí, na konci dňa dokážu priniesť pochopenie či dokonca úľavu.
A niekedy dokonca rozosmejú, hoci aj cez slzy. Čo si teda prečítať v tento deň?
Michal Plzák a Lucie Vopálenská: Pro smrt uděláno
Známa česká sociologička Jiřina Šiklová rozpráva v úvodnom rozhovore, ako si predstavuje svoju smrť a čo chce, aby s jej ostatkami urobila jej rodina. Rozhovor už neautorizovala, zomrela ešte pred vydaním knihy.
Ďalej sa v tejto obsiahlej knihe zamýšľa nad svojou smrteľnosťou napríklad knieža Karel Schwarzenberg, psychiater Radkin Honzák či disidentka a signatárka Charty 77 Dana Němcová.
Prekvapivá úprimnosť respondentov, ktorí bez okolkov hovoria o nadchádzajúcom konci ich vlastných životov prináša čitateľovi úľavu. Je v tom akási ľahkosť otvorene rozprávať a čítať o témach, ktoré sú zväčša tabuizované alebo vytesňované za nemocničnú plentu.
Veľká zbierka rozhovorov o posledných chvíľach v živote a príprave na ne je vyslovene vhodná pre ľudí, ktorí majú úzkosť z konečnosti života. Hoc sa to tak na prvý pohľad nezdá.
Viktor E. Frankl: Hľadanie zmyslu života
Najväčšia klasika pre všetkých, ktorí chcú zistiť, ako napriek nepredstaviteľným útrapám nezanevrieť na život. Neurológ a psychiater Viktor Frankl napísal svoj rukopis ešte v koncentračnom tábore, prežiť mu pomohla predstava, ako o svojich zážitkoch prednáša študentom na univerzite.
Frankl v tejto knihe slávne opísal, ako človek, narozdiel od zvieraťa, má schopnosť na podnety nereagovať, ale zastaviť sa, premyslieť si svoju reakciu a až následne konať. A to aj v takom krutom prostredí, v akom sa ocitol on sám.
Kniha po vydaní v roku 1946 získala celosvetový úspech, predalo sa z nej viac ako 10 miliónov výtlačkov v 30 jazykoch a dodnes je učebnicou pre všetkých, ktorí hľadajú silu vytrvať.
Irvin D. Yalom: Otázka smrti a života
Irvin D. Yalom, americký psychiater a geniálny autor beletrie z prostredia psychoterapie, napísal úplne prvú knihu spolu so svojou manželkou Marilyn. Ako sama v knihe poznamenala, je príznačné, aby prvé spoločné dielo tejto spisovateľskej dvojice bolo zároveň jej posledným, nakoľko sa do jeho tvorby pustili, aby zachytili jej posledné chvíle po tom, čo jej diagnostikovali rakovinu.
Yalomovci píšu každý zo svojej perspektívy, ktoré sa v knihe pretkávajú, dopĺňajú sa a miestami si aj odporujú. Starnúci psychiater sa snaží zachovať si obraz svojej milujúcej manželky a zápasí s tým, či sa starať o ňu aj v tých najintímnejších chvíľach, alebo ponechať starostlivosť na zdravotníkov či ďalších rodinných príslušníkov.
Práve za otvorenosť v tejto dileme si vyslúžil populárny psychiater aj nemalá dávku kritiky, ktorú však v knihe aj očakával. Neprestajne obdivoval vyrovnanosť, s akou jeho manželka čelila smrti a tiež pociťoval zahanbenie a malosť z toho, čomu on sám čeliť nedokázal.
Nesmierne silná kniha o manželskom pute, ktoré trvalo takmer sedem dekád a ktoré rozdelila staroba a zákerná choroba. A o tom, ako sa dá pokračovať v živote ďalej.
Irvin D. Yalom: Pohled do slunce
Zbierka poviedok z prostredia skupinových terapií psychoterapeuta Irvina D. Yaloma zožala po jej publikovaní okamžitý úspech. Americký psychiater ruského pôvodu so svojim majstrovským rozprávačským umením opisuje, ako mnoho fyzických ťažkostí má v skutočnosti psychosomatický pôvod a v jeho jadre sa často skrýva práve úzkosť zo smrti.
Odkrýva zložitú spleť úzkostí a strachov, ktoré prežívajú protagonisti jeho príbehov a zároveň jeho pacienti a skúma, ako sa ich život zmení, keď začnú čeliť konečnosti svojho života.
Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová: Smrť
Predchádzajúce dve knihy Irvina Yaloma inšpirovali aj slovenského forenzného psychológa Antona Heretika k napísaniu novej knihy, ktorej ústrednou témou je smrť. Na knihe sa autorsky podieľala aj jeho manželka a psychiatrička Andrea Marsalová-Heretiková, s ktorou už v minulosti spolupracoval napríklad o publikácii o snoch a ich význame v terapii.
Dvojica sa na smrť pozerá z rôznych uhlov pohľadov. Nielen z toho biologického, ale rozoberá napríklad aj zobrazovanie smrti v mýtoch a rozprávkach, neopominie smrť násilnú aj dobrovoľnú a v závere si neodpustí aj nazeranie na smrť s humorom.
Až vedomie smrti dáva nášmu životu potrebnú vážnosť či zmysel. Tak prečo sa s ňou nekonfrontovať?
Paul Kalanithi: Môj posledný výdych
Veľmi silná a dojemná kniha mladého amerického neurológa, ktorý zdieľa s ľuďmi posledné chvíle svojho života po tom, čo mu v 36 rokoch diagnostikujú závažné ochorenie. Ako sa so smrťou vyrovnáva lekár, ktorý sa zrazu sám stane pacientom s mizivými výhliadkami na život?
Ako na vlastnú smrť pripraví svoju milujúcu manželku? A ako sa rozhodne, čo chce po sebe zanechať a či má zmysel budovať vlastnú rodinu aj s minimom času, ktoré mu zostáva? Náročné otázky, ktoré si Paul Kalanithi musel položiť a rozhodnúť sa čo najskôr.
Poslednú kapitolu knihy písala už jeho manželka. Paul zomrel, no zanechal jej obrovský dar v podobe ich malej dcéry.
Kathryn Mannix: With the End in Mind
Po 30 rokoch paliatívnej starostlivosti o zomierajúcich napísala Kathryn Mannix podmanivú knihu, v ktorej opisuje, ako pokrok v našom chápaní ľudského života ďaleko predbehol naše chápanie smrti.
Mannix ponúka zbierku veľmi intímnych príbehov. S čitateľmi zdieľa príhody, ktoré dokresľujú pestrosť posledných dní zomierajúcich a ich najbližších a nezriedka vám nimi vyčaruje úsmev na tvári.
Nič nie je čierno-biele, aj v posledných dňoch človeka je možné nájsť radosť a zmysel života a aj hospice sa vedia rozoznieť smiechom. Aj keď niekedy prichádza cez slzy.
Autorka sľubuje, že táto kniha vás lepšie pripraví nielen na smrť, ale predovšetkým na život.
Elizabeth Kübler-Ross a David Kessler: On Grief and Grieving
Na záver niečo odbornejšie. Švajčiarsko-americká psychiatrička Kübler-Ross, ktorá sa stala priekopníčkou v nazeraní na trúchlenie, keď v roku 1969 publikovala knihu „On Death and Dying“. Vôbec po prvý raz pomenovala päť štádií smútenia, ktoré sa neskôr do učebníc psychológie zapísali ako Kübler-Rossovej model.
Počas nášho dávnejšieho rozhovoru dokonca aj uznávaný český psychiater Radkin Hozák spomínal na to, ako na univerzitách húfne prekladali túto knihu a snažili sa vštepiť poznatky z nej začínajúcim lekárom, ktorí majú pozostalým pomôcť prekonať ich stratu.
Na sklonku svojho vlastného života Kübler-Ross publikovala spolu s ďalším odborníkom na stratu a vyrovnávanie sa s ňou, Davidom Kesslerom, aj ďalšiu knihu, kde sa trúchleniu a jeho štádiám venuje podrobnejšie.
Napísaná na základe stovák rozhovorov s umierajúcimi, ich rodinami a ich opatrovníkmi či lekármi, ktorí ich na ich poslednej ceste doprevádzali, ponúka unikátny pohľad do toho, ako zomieranie a jeho priebeh ovplyvňuje životy všetkých naokolo.