Na pultoch kníhkupectiev sa ročne množia knihy, ktoré zaručujú šťastie v piatich, ôsmich alebo v inom ľubovoľnom počte krokov. Často pritom znejú nerealisticky, ba priam magicko-sakrálne. V našom ďalšom knižnom výbere sme sa sústredili na overené taktiky úspešných odborníkov, ktoré pomôžu vašim blízkym reštartovať myslenie na nadchádzajúci rok.
Singletasking: Ako stihnúť viac za kratší čas
Devora Zacková (Ikar, 2016)
Princíp multitaskingu je v súčasnej zrýchlenej dobe až príliš dobre známy. Málokto sa však odhodlá skúsiť to opačne presne tak, ako to odporúča Devora Zacková. Certifikovaná odborníčka na neurolingvistické programovanie a členka Mensy vo svojej tretej publikácii vyvracia všetky mýty, ktoré tvrdia, že robenie viacerých činností naraz je výhodné alebo dokonca zdraviu prospešné. Spolovice návod a spolovice pracovný zošit sľubuje, že po jeho dočítaní čitateľ nebude prepadať hystérii.
Aké knihy kúpiť na Vianoce? Príbehy silných žien, ktoré sa zapísali do dejín
Kraď jako umelec/Ukáž, co děláš!
Austin Kleon (Jan Melvil publishing, 2012/2014)
Pred tým, než sa Austin Kleon rozhodol rozdávať zrnká múdrosti, pracoval ako knihovník, webový dizajnér a napokon ako copywriter v reklamnej agentúre. Už prvý kontakt s knihou Kraď jako umelec alebo knihou Ukáž, co děláš! dáva pocit, že nejde o náročnú literatúru. Zdanie neklame, avšak publikácie vo formáte A5 s ilustráciou na takmer každej druhej strane slúžia skôr ako príručky pre pracovníkov v kreatívnom priemysle. Jednak, aby nezabudli, že každý sa už niekým inšpiroval a všetci sú len „zhlukom“ úspešných predchodcov a tiež aby si osvojili možnosti prezentácie svojich diel v hlbokých vodách internetu a sociálnych sietí.
Manažérske posty v korporáte vymenili za biznis s knihami. Tak vznikol Absynt
Umenie vojny
Sun-c’ (Citadella, 2013)
Vôbec sa netreba chytať za hlavu, že sa do nášho výberu pútavej motivačnej literatúry zaplietla akási ázijská vojnová dráma. Umenie vojny spočíva v posolstvách od čínskeho generála a stratéga Sun-c’. Vydanie z roku 2013 ukazuje na 85 stranách, čo všetko je vo vojne dôležité a vďaka ázijským filozofiám presvedčí čitateľa, že sa tieto vedomosti dajú zúročiť na akomkoľvek fronte aj v súčasnosti. Podľa Sun-c’ je totiž najlepšou vojnou tá, ktorá sa ani nezačala, a teda nepadol ani jeden výstrel, no má víťaza.
Zen a hotovo
Leo Babauta (Jan Melvil publishing, 2010)
Do istej miery súvisí s východnými filozofiami aj Zen a hotovo od Lea Babautu. Prostredníctvom techniky Zen to Done (ZTD), voľne preložiteľnú ako Zenom k produktivite, sa autor blogu Zen Habits snaží poskytnúť akési desatoro spomaľovacích techník, vďaka ktorým sa veci vo vašom živote zjednodušia a vy budete mať oveľa väčší prehľad nad povinnosťami. Vychádza pritom z techniky Getting Things Done od konzultanta Davida Allena.
Tony Buzan (vpravo) a jeho mapy. Foto: Kris Iyer
Myšlenkové mapy
Tony Buzan, Berry Buzan (BIZBOOKS, 2012)
Jednou z efektívnych metód, ako sa udržať v myšlienkovej kondícii, je vytváranie máp s nápadmi a možnými riešeniami na rôzne problémy. Hoci samostatný proces využíval aj sám Leonardo DaVinci, spopularizoval ho až vzdelávací konzultant Tony Buzan z Veľkej Británie. Svojou publikáciou, ktorá vzišla na základe dlhodobého výskumu, sa zaručuje, že si čitateľ vycibrí nielen kreativitu, ale aj inteligenciu a zlepší si organizáciu práce.
Steven Levitt a jeho staršia kniha Freakonomics. Foto: Sita/AP
Mysli ako freak
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner (Premedia, 2014)
Profesor ekonómie na Chicagskej univerzite a novinár, ktorého vydáva New York Times, New Yorker či Time Magazine sa spojili, aby ľuďom ukázali, čo to znamená, keď sa povie “thinking outside the box”. V knihách Freakonomics alebo Superfreakonomics poukázali na zdanlivo nespojiteľné súvislosti, na ktoré sa stačilo pozrieť iba z pohľadu ekonomiky a “divného” myslenia. V titule Mysli ako freak vyzbierali to najlepšie. Venujú sa napríklad otázkam ako: je ťažké vynikať v niečom, čo nerobíte radi či prečo sa oplatí správať sa k ľuďom slušne.
Myšlení rychlé a pomalé
Daniel Kahneman (Jan Melvil publishing, 2012)
Zamyslieť sa nad tým, ako vlastne uvažujeme, nás núti ďalší ekonóm. Daniel Kahneman ako držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 2002 prišiel s názorom, že máme dva systémy uvažovania. Jeden je intuitívny, zrýchlený a založený viac na emóciách, zatiaľ čo druhý je racionálny, pomalší a riadi sa skôr logikou. Kahneman vedie čitateľa naprieč príkladmi a ukazuje mu, ktoré situácie si vyžadujú akého “šoféra”. Viaceré popredné americké denníky označili tento knižný kúsok za najlepšiu knihu roku 2011.