14. apríla 2021

Dokážete si aj vo vypätých chvíľach zachovať chladnú hlavu? Tí najschopnejší z nás sa s nečakanými situáciami dokážu vyrovnať vďaka adaptívnemu mysleniu. Spočíva vo vyhodnotení všetkých faktov, ktoré máte k dispozícii, a prispôsobení svojej stratégie.

Znie to jednoducho, ale ľahké to rozhodne nie je. Najlepší lídri sa v adaptívnom uvažovaní poctivo trénujú – prirodzene ho ovláda málokto.

Kľúčové prvky

  1. Schopnosť predvídať pravdepodobné scenáre (potreby trhu aj svojej firmy) a zohľadňovať trendy.
  2. Umenie odovzdať tieto znalosti ľuďom, s ktorými pracujete.
  3. Prispôsobiť sa novej situácii a pripraviť sa na to, že bude potrebné neustále sa niečo učiť.
  4. Konať úprimne a dokázať prijať spätnú väzbu.

Ako rozvíjať adaptívne myslenie?

Podľa Ronalda Heifetza, autora knihy Leadership on the Line a prednášajúceho na Harvarde, by si mal adaptívne myslenie osvojiť každý. Bez ohľadu na to, či vediete veľkú firmu, alebo skúšate podnikať napríklad na rodičovskej dovolenke.

Nemusíte absolvovať žiadny kurz, stačí byť iba aktívnym pozorovateľom toho, čo sa vám denne prihodí. Potrebujete sa naučiť situácie vyhodnocovať s odstupom.

Predovšetkým však nesmiete strácať hlavu, keď zaužívaná stratégia prestane fungovať. Raz sa vám darí, inokedy musíte taktiku od základu zmeniť. Na tom nie je nič zlé, naopak, získavate tým skúsenosti.

Reklama

1. Pravidelne vyhodnocujte, ako sa vám darí.

Už rok mnoho firiem funguje v režime práce z domu. Ako sa darí vašim zamestnancom? Čo im vyhovuje a s čím majú problémy?

Je dobré vedieť, akým spôsobom reaguje váš tím na zmeny. Pravidelne preto žiadajte spätnú väzbu a analyzujte, ako sa vám darí. Vďaka tomu sa dokážete dobre aklimatizovať aj na dramatické zmeny.

2. Priznajte si, že každý robí chyby.

Stáť pri kormidle, keď všade naokolo zúri búrka, si vyžaduje odvahu. A tiež to znamená, že veľmi pravdepodobne šliapnete vedľa. No ani vtedy neprenášajte zodpovednosť na iných.

Chyba je zároveň tým najlepším spôsobom, ako získavať skúsenosti. Každá nová cesta znamená, že sa na nej nájdu prekážky a niečo sa nepodarí. Je však dôležité zachovať aj pri nezdaroch pokoj a úprimnosť. Ak sa vám niečo nepodarí, prijmite to, ospravedlňte sa a choďte ďalej.

3. Dôvera tímu a otvorená diskusia je základ.

Všimli ste si, že ďakovné prejavy slávnych a úspešných sa často podobajú? Víťazi v nich oceňujú svoj tím, bez ktorého by nedosiahli hviezdne výšiny. Kolektív je nevyhnutné v ťažkých časoch stmeľovať aj tak, že s kolegami otvorene diskutujete.

Napríklad o tom, aké nové postupy fungujú a ktoré je lepšie zavrhnúť. Problémy sa jednoduchšie riešia spoločne, nie z pozície vládcu-autokrata, ktorý vo svojich rukách sústreďuje všetku moc.

4. Pomôže vám aj tento jednoduchý trik.

Podľa Ronalda Heifetza, ktorý bol tiež poradcom jordánskeho kráľa Husajna I., sa skvelé adaptívne myslenie vyznačuje predovšetkým nadhľadom. No uchovať si ho aj v naozaj ťažkých momentoch je niekedy až nadľudská úloha.

Pomôcť by vám mohol Heifetzov trik s „pohľadom na tanečný parket“. Pozrite sa na svoj život ako z balkóna tančiarne – teda z vyššej perspektívy. Tak môžete robiť rozhodnutia, ktoré budú dávať zmysel aj z dlhodobého hľadiska.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka českého Forbesu Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?