3. októbra 2021

Vo svojej dobe spôsobili škandál, ktorý nemal vo svete obdobu. Dvakrát rozvedená Američanka Wallis Simpson a Eduard VIII., vládnuci kráľ Spojeného kráľovstva a všetkých britských domínií, indický cisár. Žena, ktorú si panovník nemohol vziať, pretože na to nedostal súhlas parlamentu, a láska, ktorá vyvolala ústavnú krízu.

A napokon aj abdikáciu kráľa, ktorého na tróne – proti svojej vôli – vystriedal neskôr mimoriadne obľúbený Juraj VI., otec súčasnej britskej kráľovnej Alžbety II.

Pani Wallis Simpson bola sklamaná. Veľmi sa tešila na rolu kráľovskej manželky. Okrem anglického kráľa milovala aj luxus, pompéznosť, večierky a lesk luxusných rób, mala vybraný vkus a zbožňovala šperky. Najradšej mala diamanty, najmä tie od kráľa.

Výnimočný dar na výročie svadby

Jeden taký šperk, konkrétne luxusný náramok s desiatkami diamantov a dvoma veľkými rubínmi vsadenými do okázalého avantgardného šperku v štýle art deco, môžete mať teraz aj vy.

Aukčná sieň Christie’s pripravuje na november mimoriadnu aukciu šperkov, medzi ktorými bude aj tento klenot vojvodkyne z Windsoru. Práve tento titul prijala Wallis Simpson po svadbe s Eduardom, ktorá sa konala v júni 1937 v Chateau de Candé vo Francúzsku – iba pol roka po jeho abdikácii. Tituly vojvoda a vojvodkyňa z Windsoru používali manželia až do smrti.

Reklama
Wallis Simpson s okázalým náramkom na zápästí. Foto: Christie’s

Eduard tento nákladný a výstredný klenot, ktorý bol vyrobený v Paríži u Cartiera, daroval svojej manželke k prvému výročiu svadby. Z vnútornej strany diamantovo-rubínového náramku je vygravírované jeho venovanie: „For our first anniversary of June third.“ Svojej manželke ho bývalý kráľ dal na dovolenke v Antibes na francúzskej Riviére v den ich výročia, 3. júna 1938.

Symbolické rubíny

Odkazy nechával Eduard gravírovať do Wallisiných šperkov veľmi často. No tento náramok je v mnohých smeroch unikátny – patril k jej obľúbeným klenotom. Táto mimoriadne elegantná dáma ho nosila často, o čom svedčia desiatky fotografií.

Náramok od Cartiera daroval Eduard žene svojho života na prvé výročie svadby. Foto: Christie’s

Patrí tiež k unikátnym dizajnom slávneho francúzskeho klenotníckeho domu Cartier. Rubíny ako centrálne kamene tohto veľmi moderného diamantového šperku údajne Eduard vybral pre ich symboliku – rubín predstavuje nielen lásku a vášeň, ale aj šťastie, prosperitu a odvahu. Rovnaký šperk už u Cartiera nikdy nevyrobili, ide o jedinečný kus.

Mimoriadna aukcia sa bude konať 9. novembra od 17. hodiny v priestoroch Four Seasons Hotel des Bergues v Ženeve. Odhadovaná cena šperku sa pohybuje od jedného do dvoch miliónov švajčiarskych frankov (926-tisíc až 1,85 milióna eur).

Okrem klenotov z majetku Wallis Simpsonovej sa budú v Ženeve dražiť aj ďalšie výnimočné kúsky, napríklad šperky francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?