5. júna 2021

Vyhlasujú o sebe, že sú „protibankovou“ bankou a v ich ružových reklamách vystupuje Snoop Dog. Švédska Klarna sa stala gigantom za krátky čas najmä vďaka tomu, že zákazníkom ponúka možnosť nakupovať teraz a platiť neskôr. Zarába na tom, že obchodníkom účtuje poplatky za použitie svojej platobnej technológie. Aktuálne oznámila nového investora: rapera, dizajnéra a producenta A$AP Rockyho.

Čo rapera motivovalo, aby vstúpil do najväčšej európskej fintech spoločnosť so 4 000 zamestnancami a hodnotou 31 miliárd dolárov (podporovaná investormi ako SoftBank, General Atlantic a BlackRock)? „Je to radikálny spôsob prístupu k úverovaniu. Pomáha to ľuďom s finančnou gramotnosťou,“ tvrdí 32-ročný Rocky (vlastným menom Rakim Mayers). Okrem ohromného rastu spoločnosti, Rockyho motivovali k investícii aj jeho vlastné skúsenosti z obdobia, keď vyrastal v Harleme.

Raper poukazuje na ťažkosti so splácaním najmä u ľudí s nízkymi príjmami. „Zadlžujete sa,“ hovorí. „Neexistuje žiadny systém, ktorý by nám pomohol vysporiadať sa s vecami ako sú študentské pôžičky, IRS (americký daňový úrad), banky či úvery.“ Klarnu označuje ako „plán odloženia“ v globálnom meradle.

Opäť to Švédsko…

Toto je začiatok novej kapitoly v „zábavnej histórii“ (Rockyho slová) medzi interpretom a Švédskom. V auguste 2019 Rockyho prepustili späť do Spojených štátov po tom, čo ho krajina držala vo vyšetrovacej väzbe. Po bitke, ktorá sa odohrala po jeho koncerte v Štokholme, Mayersa obvinili z útoku. To malo za dôsledok medzinárodné pobúrenie, ktoré (čiastočne) podporil aj vtedajší prezident Donald Trump, ktorý sa rozhorčil na Twitteri a požadoval prepustenie a návrat rapera do USA.

Reklama

Teraz, keď napravil svoj vzťah so Švédskom ako investor v jednej z najvýznamnejších spoločností v krajine, bude Rocky (ktorý sa objavil na obálke Forbesu 30 pod 30 v roku 2016) dozorovať upcycle a vintage módnu sekciu v appke Klarny.

Pre miliardára, generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa Klarny Sebastiana Siemiatkowského je Rockyho investícia aj dobrým strategickým ťahom značky. Klarna sa pýši tým, že je „protibankovou bankou: jej farba je žuvačková ružová a v reklamách je ich investor (a ďalší raper) Snoop Dogg obklopený afganskými chrtmi.

„Sme veľmi rôznorodá skupina ľudí so zastúpením viac ako 50 národností, ktorí hovoria rôznymi jazykmi a majú veľmi odlišný prístup k podnikaniu,“ hovorí Siemiatkowski. „Chceli sme, aby to naša značka reprezentovala – našu prístupnosť a dostupnosť. A chceli sme k tomu pridať aj kúsok zábavy.“

Pôžičky pre instagramovú generáciu

Cesta firmy však taká uvoľnená nebola. Väčšina jej výnosov prichádza z poplatkov účtovaných obchodníkom (medzi 3 až 7 %). Tržby jej vzrástli od roku 2019 do roku 2020 o 37 % na 1,2 miliardy dolárov. Klarna má po celom svete viac ako 90 miliónov aktívnych používateľov, ktorí uskutočnia v priemere 2 milióny transakcií denne s viac ako 250 000 obchodníkmi, medzi ktorých patria aj spoločnosti ako Nike, Amazon a Sephora.

Koncept „kúp teraz, zaplať neskôr, však viedol k odporu kritikov, ktorí tvrdia, že Klarna podporuje nadmerné míňanie. „Dekádu po finančnej kríze nová generácia (niektorí z nej boli vtedy sotva na základnej škole) dostáva lákavé ponuky od nového typu poskytovateľov úverov, ktorí prepisujú jazyk pôžičiek do doby Instagramu,” napísali o Klarne v roku 2018 vo Financial Times.

Spoločnosť však trvá na tom, že je protikladom úverového systému. Zástupca Klarny hovorí: „Každá nová transakcia sa pred jej schválením vyhodnocuje a máme zavedené limity, koľko môžu nakupujúci minúť pri používaní našich služieb. Zakaždým, keď zákazník uskutoční transakciu, prehodnotíme jeho schopnosť splácať a vyhodnotíme, či je platobná možnosť, ktorú chce použiť, pre neho v tom čase vhodná.“

Firma tiež dodáva, že zákazníci nemôžu používať Klarnu, kým nesplatia nedoplatky. Spoločnosť tiež na rozdiel od veriteľov zriedka účtuje zákazníkom úroky.

Zo všetkých týchto dôvodov je Rocky presvedčený, že Klarna je zatiaľ jeho najlepšou investíciou. „Som do toho veľmi osobne zainteresovaný. Nie je to raketová veda,” hovorí interpret dvakrát nominovaný na cenu Grammy.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je redaktorka Alexandra Sternlicht.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?