1. septembra 2021

Návštevnosť kín počas posledného roka a pol dramaticky klesla, kinokluby a menšie kiná sa počas najhorších období pandémie „prepli“ na online projekcie a ekonomike kín koronavírus uštedril poriadnu ranu. Ako komerčné kiná a komornejšie kinokluby prežili obdobie pandémie a ako sa pripravujú na ďalšiu vlnu opatrení? Na tieto otázky nám odpovedal predstavitelia komerčným aj menších kinosál.

Prípad prvý – komerčné kinosiete:


„Výpadok príjmov bol rekordne dlhý a prekonal aj tie najhoršie očakávania,“ hovorí Peter Gašparík.


Ako hovorí Peter Gašparík, PR manažér spoločností Cinemax a Continental film, kiná Cinemax boli zatvorené od druhej polovice decembra až do 27. mája tohto roku, pričom „výpadok príjmov bol rekordne dlhý a prekonal aj tie najhoršie očakávania.“

Od konca mája už však nepretržite premietajú, pričom dodržiavajú všetky bezpečnostné nariadenia Úradu verejného zdravotníctva.

Peter Gašparík, PR manažér spoločností Cinemax a Continental Film Foto: Heroes.sk, Šimon Šiplák

Pozitívnou správou je, že sa im napriek zložitej situácii podarilo 17. júna otvoriť aj novú prevádzku v Prešove, ktorá sa tak stala štrnástym kinom siete Cinemax na Slovensku. Len pár dní predtým otvorili aj prvú českú prevádzku v Olomouci a na rumunský trh otvorením kina v Bukurešti vstúpili už minulý rok.

Reklama

Ani obdobie voľnejších opatrení kinám neprialo

Po náročnej druhej vlne sa nádejou pre kiná stalo obdobie voľnejších opatrení, no keďže zároveň prišlo leto, stratené tržby z predaja lístkov či občerstvenia nedokázali dobehnúť.

Navyše, kinám ublížilo aj rozhodnutie zahraničných produkcií, že zároveň s uvedením titulov do kín ich budú aj streamovať v rôznych predplatených streamingových službách.


„Leto, najmä ak je horúce a slnečné, viac praje iným typom trávenia voľného času, než návštevám kina. Mnohým z potenciálnych filmových hitov ublížilo aj súbežné uvedenie v kinách a v streamovacích službách, vďaka ktorým unikli na internet nelegálne kópie,“ hovorí Gašparík.


Ako dodáva, v spojení s obavami časti diváckej obce to spôsobilo, že táto letná sezóna patrí medzi najslabšie za posledné roky.

„Napriek tomu však vidíme pozitívny trend. Návštevnosť od otvorenia kín rastie a august bude, napriek stále zásadným poklesom, najlepším mesiacom od zatvorenia kín počas prvej vlny v minulom roku. Veríme, že ďalšie mesiace si udržia rovnako rastúci trend,“ dodáva Gašparík.

Budú kiná zatvárať?

Z pohľadu biznisu to určite nebol rok, na ktorý budú kiná dobre spomínať. Napriek tomu však silné siete ako Cinemax zatiaľ zatváranie kín nezvažujú. Nepristupovali ani k prepúšťaniu zamestnancov v období, keď kiná negenerovali žiadne príjmy.


„Suma nepokrytých nákladov nám za obdobie zatvorenia presiahla 3,5 milióna eur, kompenzácie sme od štátu v plnej miere nedostali a ani nedostaneme,“ konštatuje Gašparík.


V súčasnosti s napätím očakávajú, aká bude jeseň a upierajú zraky na to, ako sa Slovensko popasuje s prichádzajúcou treťou vlnou. „V prípade, že štát zlyhá, môže byť ďalšie zatvorenie pre nás likvidačné,“ upozorňuje Gašparík.

Novinky v kinách by mohli pritiahnuť viac divákov, ale…

Ako vysvetľuje Gašparík, posledný štvrťrok tohto roka by mal do kín priniesť viacero kľúčových filmových titulov. Koncom septembra by to malo byť viackrát odkladané pokračovanie Jamesa Bonda – Nie je čas zomrieť, v októbri sci-fi veľkofilm Duna, v novembri komiksový film Eternals, v decembri pokračovanie Matrixu či adaptácia ďalšej „evitovky“ – snímka V lete ti poviem, ako sa mám – a mnohé ďalšie.

Ako hovorí, keby sme mali bežnú situáciu bez covidu, znamenalo by to obrovské očakávania. V súčasnej situácii však zostávajú v odhadoch opatrní.

Z pohľadu počtu titulov, ktoré smerujú do kín, nás čaká (ak všetko pôjde dobre) naozaj bohatý záver roka. Mnohé z filmov, ktoré boli odkladané počas zatvorenia kín, prichádzajú totiž do kinodistribúcie naraz s tými, ktorých premiéry boli aj pôvodne plánované na tieto dni.


„Ponuka je v súčasnosti mimoriadne bohatá, čo však vedie k tomu, že sa jednotlivé tituly neudržia v programoch kín štandardne dlho. Jednoducho ich nahradia ďalšie. Aj preto odporúčame s návštevou kina neváhať a filmy si vychutnávať v ich premiérových týždňoch, ktoré neraz rozhodujú o ďalšom nasadení,“ hovorí Gašparík.


Čo zožalo v kinách najväčší úspech?

A aké tituly patrili v našich kinách k najnavštevovanejším? Podľa Gašparíka je napríklad hitom Labková patrola vo filme, ktorá je už druhý týždeň jednotkou v návštevnosti. Videlo ju viac ako 72-tisíc divákov. „Animované filmy, ktoré stavajú na zavedených značkách a známych hrdinoch, patria dlhodobo medzi najväčšie divácke hity,“ hovorí.

Z aktuálnej ponuky v kinách Cinemaxu spomína aj pokračovanie úspešného animáku Krúdovci. „Dobre sa darí aj domácej komédii Známi neznámi. Jedným z najnavštevovanejších filmov tohto roka sa vo výsledku určite stane akčný film Rýchlo a zbesilo 9. Návštevnosť v jeho prípade presiahla 75-tisíc. Predchádzajúca časť však pred pár rokmi dosiahla takmer dvojnásobne vyššie číslo,“ uzatvára Gašparík.

Prípad druhý – kinokluby a malé kiná:


„Nemali sme ambíciu hľadať plnohodnotnú alternatívu k premietaniu v našich kinosálach – taká alternatíva neexistuje, kino jednoducho potrebuje svoju sálu, kvalitný zvuk, veľké plátno a divákov spoločne vnímajúcich film v jednom časopriestore, lebo je to kultúrno-spoločenská udalosť,“ hovorí Zita Hosszúová.


Počas lockdownov malé kiná a kinokluby spustili projekt vysielania filmových titulov cez web. Ako hovorí manažérka kina Lumière Zita Hosszúová, v ich prípade to bola platforma Kino Lumière doma, ktorá fungovala ako live stream – teda projekcie naprogramované na presnú hodinu a prebiehajúce v reálnom čase, ktoré nebolo možné pretočiť ani zastaviť.

Reklama
Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière Foto: Miro Nôta, archív ZH

„Jej sledovanosť bola vzhľadom na obrovské množstvo alternatívnych možností online sledovania filmov pre nás potešujúca. Treba však podotknúť, že vytvorením platformy Kino Lumière doma nám išlo skôr o gesto, o snahu zostať aktívni a vo výnimočnej situácii zrealizovať neštandardný projekt pre našich divákov a diváčky. Nemali sme ambíciu hľadať plnohodnotnú alternatívu k premietaniu v našich kinosálach – taká alternatíva neexistuje, kino jednoducho potrebuje svoju sálu, kvalitný zvuk, veľké plátno a divákov spoločne vnímajúcich film v jednom časopriestore, lebo je to kultúrno-spoločenská udalosť,“ hovorí Zita Hosszúová.

Verní klubovým filmom

Počas tvrdých obmedzení a lockdownu sa snažili dostať do online priestoru filmy, ktorých uvádzanie v kinách zastavila pandémia. Boli to slovenské koprodukčné filmy, napríklad Šarlatán od režisérky Agniezsky Holland, Milan Sládek od režiséra Martina Šulíka, Everest v réžii Paľa Barabáša alebo zahraničné tituly vrátane oscarového Parazita.

„Chceli sme zostať verní dramaturgii Kina Lumière, teda siahať prevažne po klubových filmoch. Na jar tohto roku sme sa dokonca rozhodli i pre malý experiment, keď sme vo virtuálnej kinosále Kino Lumière doma zrealizovali časť vzdelávacieho cyklu Filmový kabinet, v ktorom sme uviedli online predstavenia digitálne reštaurovaných filmov majstra nemeckého expresionizmu Fritza Langa s lektorskými úvodmi a online debatou,“ hovorí Hosszúová.

Viedli oscarové tituly aj najlepší európsky film roka

Situácia sa, samozrejme, zmenila po opätovnom otvorení kín v druhej polovici mája. A aké bolo leto? Ako hovorí Hosszúová, „v porovnaní s normálnym letom, ktoré sme naposledy zažili v roku 2019, evidujeme pokles návštevnosti v kinosálach o približne 45 percent.

Z novších filmov mali v letných mesiacoch dobrú návštevnosť diela, ktoré získali prestížne ocenenia – či už oscarové tituly Krajina nomádov, Otec, najlepší európsky film roka 2020 Chľast Thomasa Vinterberga či čerstvý držiteľ Ceny za najlepšiu réžiu na MFF Cannes Annette Leosa Caraxa.

Zo slovenských filmov sa darilo Šulíkovmu filmu Muž so zajačími ušami, ale aj komédii Známi neznámi Zuzany Mariankovej.

Aký bude záver roka?


„Naše kino má vo všeobecnosti najlepšiu návštevnosť na jeseň a v zime, sme teda veľmi zvedaví, čo sa bude diať najbližšie týždne a mesiace v nadväznosti na aktuálnu epidemickú situáciu,“ podotýka Hosszúová.


Obávajú sa však, že v druhej polovici septembra sa zmenia pravidlá Covid automatu a napriek optimistickým prognózam, že „Bratislava už bude navždy zelená a kultúrny život sa už nezastaví“, dôjde k ďalšiemu obmedzeniu prevádzok vrátane kín.

Reálne však podľa nej pracujú v optimistickom móde a pripravujú riadne celú jesennú a zimnú sezónu v štandardnom „nekovidovom“ režime. A už sa tešia na 10. narodeniny kina, ktoré oslávia v dňoch od 3. do 7. septembra exkluzívnym programom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?