23. novembra 2021

Kevin Spacey a dve z jeho produkčných spoločností musia po arbitráži zaplatiť 31 miliónov dolárov producentom seriálu „House of Cards“, informoval portál Variety. Herec bol z netflixového seriálu suspendovaný  pred štyrmi rokmi po obvineniach zo sexuálneho obťažovania niektorých členov štábu počas nakrúcania.

Arbiter rozhodol, že Spacey a dve z jeho produkčných spoločností musia zaplatiť odškodné 29,5 milióna dolárov, poplatky za právnikov vo výške 1,2 milióna dolárov a náklady vo výške 235-tisíc dolárov produkčnej spoločnosti MRC.

V roku 2017 obvinili niekoľkí členovia štábu Spaceyho z „predátorských“ komentárov a nekonsenzuálneho dotýkania sa zamestnancov na natáčaní, uvádza CNN.

Onedlho herca zo seriálu vyhodili a zmizla aj jeho postava Franka Underwooda. Poslednú sezónu seriálu zrušili. Produkčná spoločnosť podala žalobu na herca v roku 2019 a žiadala náhradu škôd, ktoré jej vznikli. Sudca rozhodol, že „obvinenia Spaceyho sú pravdivé“, uvádza sa v dokumente, ktorý v pondelok (22. 11.) zverejnilo MRC.

Hercov právny zástupca neodpovedal na otázky Forbesu.

Reklama

Obťažovanie 14-ročného herca

Kevin Spacey, držiteľ dvoch Oscarov a ceny Tony, bol aj producentom filmu politickej drámy House of Cards. Séria z rokov 2013 až 2018 bola jednou z prvých veľkých pôvodných sérií streamovacej služby Netflix, ktorá bola úspešná a vyslúžila si aj uznanie kritikov.

Ako prvý prehovoril o Spaceyho praktikách herec Anthony Rapp v roku 2017, krátko po tom, ako bol obvinený zo sexuálneho obťažovania vplyvný producent Harvey Weinstein. Rapp tvrdí, že ho Spacey obťažoval ako 14-ročného, nasledovalo ďalších viac ako 30 obvinení.

Rapp zažaloval Spaceyho v roku 2020. Ďalšie žaloba sa týkala údajného obchytkávania 18-ročného muža z Massachusetts, hoci obvinenia boli v roku 2019 stiahnuté. Herca vyšetrovali aj v Spojenom kráľovstve, kde niekoľko ďalších údajných obetí tvrdilo, že ich Spacey napadol, no pred súd sa žiadny z prípadov nedostal.

Spacey niektoré obvinenia poprel, k niektorým sa odmietol vyjadriť. Po medializácii prvého prípadu však oznámil, že je gay.

Hoci Netflix a MRC „pochovali“ postavu Franka Underwooda, Spacey sa jej nevzdal. Herec od roku 2018 každý Štedrý večer uverejňuje na Youtube video, v ktorom sa jeho postava obhajuje a želá divákom šťastné sviatky.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je redaktorka Marisa Dellatto.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?