15. februára 2021

Nitrilové rukavice sa vďaka pandémii koronavírusu stali ťažko dostupným a tiež drahým artiklom. Uprostred obvinení, že ťažia z ľudského nešťastia, rozprávkovo zbohatli gumárenskí magnáti z Malajzie či niektorí poľskí podnikatelia a akcie ich spoločností rastú priam závratne – aj o 3 300 percent.

V prvých mesiacoch pandémie kričali z novín správy o tom, že v zdravotníctve nie je dostatok dýchacích prístrojov pre ťažko chorých pacientov. Potom všetky krajiny sveta bojovali, aby obyvateľom zabezpečili rúška či masky a obleky pre zdravotníkov.

Začala sa vojna o ochranné prostriedky. Následne sa rozbehla lokálna produkcia. Vyrábať sa začalo všetko – od respirátorov až po tvárové štíty. Ale jeden artikel je ešte aj v druhom roku od začiatku pandémie nedostatkový – zdravotnícke rukavice.

Nitrilové rukavice, ktoré nakupujú hlavne nemocnice kvôli ich hypoalergénnym vlastnostiam a tiež preto, že sú odolné voči pôsobeniu chemikálií, sú stále drahšie a je ťažké ich zohnať. Dokonca aj vtedy, ak ste ochotní za ne zaplatiť vysokú cenu.

Rukavicoví miliardári

Neutíchajúci dopyt po rukaviciach prirodzene vyhnal do výšin aj ceny. Balenie so 100 kusmi rukavíc stojí okolo 31 dolárov, pričom pred pandémiou to bolo len okolo troch dolárov, uvádza singapurská spoločnosť Persistence Market Research.

Reklama

Tento ošiaľ prispel k zrodeniu minimálne piatich nových „rukavicových miliardárov“ a podnikateľov, ktorých majetok sa dnes odhaduje v stovkách miliónov dolárov.

Sú medzi nimi:

  • Stanley Thai (1,5 miliardy USD, Malajzia),
  • Lim Kuang Sia (1,2 miliardy USD, Malajzia),
  • Wong Teek Son (810 mil. USD, Malajzia),
  • Somwang Sincharoenkul (730 mil. USD, Thajsko) a
  • Wieslaw Zyznowski (670 mil. USD, Poľsko).

„Momentálne sa už ani nikto netvári, že tento ošiaľ čoskoro prejde, náklady stále rastú,“ hovorí Bruce Levitt, CEO kanadskej spoločnosti Levitt-Safety, ktorá dodáva na trh medicínske vybavenie a distribuuje tieto rukavice v Severnej Amerike.

„Je to už len o tom, že výrobcovia rukavíc si jednoducho povedali, že toto je ich šanca zarobiť si kopec peňazí.“

Malajzia ako líder v produkcii gumených rukavíc

Podľa amerického importéra AmerCareRoyal aj podľa trhových analytikov sa globálny dopyt po nitrilových rukaviciach zvýšil z 300 miliárd kusov v roku 2019 na 585 miliárd v auguste 2020. Výrobcovia rukavíc však dokážu ročne vyrobiť len 370 miliárd kusov.

Spoločnosť Top Glove z Malajzie, najväčší výrobca gumených rukavíc na svete, v roku 2020 zaznamenal výnosy vo výške 1,8 mld. USD, čo predstavovalo 51-percentný medziročný nárast.

Vďaka tomuto výsledku sa takmer strojnásobila čistá hodnota zakladateľa Top Glove – majetok podnikateľa Lim Wee Chaia dosiahol hodnotu 4,1 mld. USD.

Rukavicová mánia pomohla zbohatnúť aj ďalším začínajúcim podnikateľom. Majetok 56-ročného Poliaka Wieslawa Zyznowskeho teraz dosahuje hodnotu 670 mil. USD. Od januára 2020 ceny akcií jeho spoločnosti Mercator Medical, ktorá vyrába rukavice v Thajsku, vzrástli o 3 300 percent.

Zyznowski spoločnosť Mercator založil ako 25-ročný v roku 1989. „Bola to divoká doba,“ spomína. Foto: Mercator Medical, Forbes US

„Sme presvedčení, že dopyt bude výrazne rásť aj po skončení pandémie,“ hovorí Zyznowski.

Vďaka lacnej pracovnej sile a geografickej zhode okolností (prírodná guma a chemikálie potrebné na výrobu syntetickej gumy sa produkujú hlavne v Ázii), trhu s rukavicami kraľujú spoločnosti z juhovýchodnej Ázie.

Preto je takmer nemožné, aby dostatok rukavíc dokázali produkovať krajiny mimo tohto regiónu.

A zdá sa, že dopyt po rukaviciach tak skoro neutíchne. „Každý mesiac vidíme, že ceny rukavíc idú hore. Ak ich vyrábate, je to skvelá príležitosť zarobiť si slušné peniaze,“ hovorí Lewitt.

Doktor filozofie so stámilionovým majetkom

Počas videohovoru so Zyznowskim, sediacim vo svojej domácej pracovni v historickom meste Wieliczka na juhu Poľska, sa zdá, že aj on sám je prekvapený, ako veľmi sa dá na výrobe rukavíc zbohatnúť.

Spoločne s bratom Piotrom v roku 1989 založili firmu, ktorá najskôr predávala papier do tlačiarní. Postupne pridávali ďalšie a ďalšie produkty podľa potreby na rozvíjajúcom sa poľskom trhu.

V roku 2001 prevzal Wieslaw medicínsku distribučnú firmu Mercator Medical, ktorá na trh dodávala primárne rukavice. Potom sa však rozhodol – na podnikateľa celkom netypicky – že si od biznisu oddýchne a deväť rokov sa venoval štúdiu, ktoré ukončil doktorátom z filozofie.

Aj počas štúdia ale zostával v kontakte s firmou. V roku 2006 presvedčil predstavenstvo spoločnosti, aby sa pustili okrem obchodu aj do výroby a kúpili malú thajskú spoločnosť, ktorá produkovala rukavice.

„Kvôli pandémii dnes v Thajsku výroba rukavíc prekvitá a na trh stále vstupujú nové a nové spoločnosti,“ hovorí.

Reklama

Zyznowski pripisuje svoj úspech najmä kombinácii vysokého dopytu a podnikateľského šťastia. V druhej polovici marca minulého roka začal v Malajzii čiastočný lockdown a tamojší výrobcovia rukavíc boli nútení nechať polovicu svojich zamestnancov doma. Thajsko však zostalo otvorené a zároveň thajská mena oslabila, čo pomohlo miestnym výrobcom zvyšovať zisky.

Európske krajiny v tom čase čelili prvej vlne koronavírusu a horúčkovito nakupovali všetky možné ochranné prostriedky, vrátane rukavíc.

Ešte vlani vo februári bola hodnota Zyznowskeho majetku okolo 35 miliónov dolárov. Teraz je to takmer 20-násobne viac. Tržby za rok 2020 dosiahli 497 miliónov dolárov a zisk predstavoval 259 miliónov. Rok predtým tržby predstavovali 146 miliónov dolárov a firma dokonca vykázala malú stratu.

Malé a veľké ryby

Napriek úspechu je Mercator Medical v rukavicovom biznise malou rybou. Poliaci vyrobia ročne viac ako tri miliardy rukavíc, kým trhový líder, spoločnosť Top Glove, ich vyrobí 93 miliárd. Viacerí väčší hráči, vrátane podnikateľa Wong Teek Sona, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti v Malajzii, tvrdia, že vyššie ceny rukavíc súvisia s vyššími cenami vstupných materiálov.

Wong založil spoločnosť Riverstone Holdings ešte v roku 1989. Dovtedy pracoval ako chemik vo veľkej fabrike na výrobu gumených rukavíc. Osamostatnil sa a začal vyrábať rukavice pre výrobcov elektroniky.

Pri otázke, či neprofituje neprimerane veľa na aktuálnej globálnej zdravotníckej kríze, hovorí, že cena nitrilových gumených rukavíc sa zvýšila o 250 percent z približne 850 dolárov za tonu v marci na 2 000 až 4 500 dolárov za tonu v decembri 2020 v závislosti od dodávateľa.

Toto tvrdenie potvrdzujú aj údaje konzultačnej spoločnosti v oblasti komodít, S&P Global Platts. Pravdaže, ceny rukavíc sú oveľa vyššie. Ich cena sa od jari 2020 strojnásobila a v porovnaní so situáciou pred 12 mesiacmi je dokonca viac ako desaťnásobne vyššia.

„Nákladová báza sa príliš nezmenila. Výrazne teda museli narásť marže,“ hovorí Tomasz Rodak, analytik poľskej BOS Bank.

Väčšina výrobcov rukavíc tovar nepredáva priamo zdravotníckym zariadeniam, namiesto toho spolupracujú so sprostredkovateľmi.

Nájdu sa aj podvodníci

Takíto dodávatelia sa nachádzajú uprostred reťazca, ktorí okrem nich tvoria aj výrobcovia a kupujúci. Výrobcovia dvíhajú ceny a od záujemcov o tovar často chcú, aby vopred zložili až do 50 percent nákupnej ceny, alebo aby si priplatili, ak chcú rukavice dostať v kratšom čase.

Na webstránkach výrobcov rukavíc zároveň často nájdete aj upozornenia pre záujemcov o tovar, aby kontaktovali priamo firmu a neuzatvárali dohody s agentmi, ktorí sa tvária, že ich zastupujú. Prípady podvodníkov zapojených do biznisu s ochrannými prostriedkami už rieši aj americká FBI.

Nové mutácie koronavírusu a pomalé tempo očkovania populácie spôsobia, že Covid-19 tu s nami bude aj v roku 2022. Znamená to, že dopyt po medicínskych rukaviciach pretrvá, a že „rukavicoví magnáti“ budú aj naďalej bohatnúť.

Ale Poliak Wieslaw Zyznowski vie, že ani toto obdobie nepotrvá večne. „Prežívame našich päť minút slávy,“ hovorí.

Autorom článku je Giacomo Tognini. Pre Forbes US píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?