Tolerovali by ste, ak by ste svoje deti museli posielať každý deň do školskej triedy, v ktorej vládne toxická atmosféra? Stáli by ste len tak bez slova, pokiaľ by boli váš najlepší priateľ, súrodenec alebo rodič zo svojho narcistického šéfa doslova chorí? Pravdepodobne nie.
Prečo by ste sa teda sami mali zmieriť s toxickým pracoviskom vy sami? Iste, každý človek musí platiť účty, no škodlivé účinky chronického stresu nestoja za to, aby ste pre svoju kariéru prežívali skutočné muky. Tu je 5 krokov, ktoré by ste mali čím skôr podniknúť, pokiaľ sa chcete z takéhoto zamestnania dostať preč:
Posúďte, aká je šanca na zmenu
Čo všetko vo vás spúšťa pocity, pre ktoré sa na pracovisku cítite utláčaní? Aké konkrétne situácie, politika, očakávania či skúsenosti umocňujú váš stres? Identifikujte veci, ktoré sa musia zmeniť, aby ste mohli zotrvať na súčasnom pracovisku.
Následne zvážte, aká je pravdepodobnosť, že sa skutočne zmenia. Áno, to obyčajne znamená, že sa budete musieť porozprávať s kolegami či nadriadenými a požiadať o to, čo potrebujete, aby ste vytrvali.
Keď budete o tejto téme komunikovať s kolegami alebo šéfom, skúste svoje sťažnosti formulovať čo najpozitívnejšie. Napríklad povedzte: „Toto je niečo, čo mi pomôže byť v práci produktívnejší a efektívnejší. Mohli by sme sa na to pozrieť?“
Zvážte odpoveď, ktorú dostanete. Berú títo ľudia vaše obavy seriózne? Cítite sa rešpektovaní? Tiež venujte zvýšenú pozornosť odozvám, ktoré dostanete v priebehu ďalších dní a týždňov. Držia kolegovia či šéf svoje slovo? Skutočne sa sľúbené veci menia? Ak ste na tieto otázky odpovedali nie, tak by ste mali plánovať odchod.
Uprednostnite svoje základné potreby
Spíte v noci 8 hodín? Pravidelne sa stravujete? Cítite sa práve teraz doma v bezpečí? Syndróm vyhorenia je čoraz častejším problémom a vtedy je jednoduché prehliadať vaše základné potreby. Ich naplnenie je ale predpokladom na dosiahnutie vyššieho potenciálu.
Opäť teda prevezmite kontrolu nad týmito malými vecami. A to doslova! Zájdite si na obed, nejedzte ho pred monitorom pri svojom pracovnom stole, alebo pokojne odmietnite odpovedať na e-maily po večeri, aby ste sa v rozumnej hodine dostali do postele. Zoberte život do vlastných rúk, kúsok po kúsku, a tieto malé výhry vás budú poháňať vpred.
Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporia
Guráž je kľúčom k stanoveniu zdravých hraníc na toxickom pracovisku, prípadne k odchodu. Takáto odvaha je dokonca nákazlivá. Urobte teda všetko, čo môžete, aby ste sa obklopili ľuďmi, ktorí vás budú posúvať vpred namiesto toho, aby vás ťahali nadol.
Tráviť čas so svojimi blízkymi sa môže zdať takmer nemožné, pokiaľ ste uviazli v náročnej práci, ktorá doslova zhltne každú minútu vášho času. No nie je to tak! Potrebujete predsa svoju podpornú skupinu ľudí, ktorí vám budú vždy kryť chrbát. Aj vtedy, keď pracujete na toxickom pracovisku.
Zvážte výhody dočasného zamestnania
Zistili ste, že vaše súčasné pracovisko je toxické a potenciál na jeho zlepšenie je zanedbateľný? Čo teraz? Ak máte problém s hľadaním nového zamestnania, ktoré vám poskytne kariérny postup, zvážte výhody dočasnej práce. Ide o zamestnanie, ktoré vám pomôže splniť základné potreby a dostať sa z toxického prostredia. I keď to teda nemusí byť ten najsilnejší kariérny ťah.
Dočasné zamestnanie vám pomôže zaplatiť účty a zároveň vám poskytne viac času na to, aby ste si hľadali vysnívanú prácu. Môžete napríklad strážiť deti alebo trénovať ľudí nejaký šport. Krása takéhoto dočasného zamestnania netkvie v tom, že by bolo krokom vpred vo vašej kariére.
No poskytuje vám finančnú slobodu a možnosť zamyslieť sa nad tým, akým smerom sa v kariére chcete ďalej uberať. A útek z pracoviska niekedy stojí za menšie finančné problémy.
Odrazte sa ako šéf
Keď už sme pri financiách. Máte núdzové úspory? Dokážete pokryť tri až šesť mesiacov vlastných výdavkov? Ak áno, môžete z toxického pracoviska odísť bez toho, aby ste mali nájdené ďalšie zamestnanie. Skúste to teda zvážiť. Správna odpoveď, ktorá by platila pre všetkých, však neexistuje. Zúžiť to však môžeme na dve možnosti:
- Závažnosť situácie a negatívny vplyv, ktorý má na vás a váš život.
- Najhorší možný scenár. Čo by sa stalo, keby ste naozaj zlyhali?
Zamyslite sa. Ako by vo vašom prípade vyzeralo úplné zlyhanie? Čo by sa stalo, keby ste nemohli platiť účty? Čo by ste robili? Kam by ste išli? To všetko sú veľmi osobné otázky, ktoré si vyžadujú osobné odpovede. Pamätajte si, že väčšina ľudí, ktorí skončili na toxických pracoviskách, ľutujú len jednu vec: že neodišli oveľa skôr.
Len vy sami sa môžete rozhodnúť, aké veľké riziko ste ochotní podstúpiť a tolerovať. Každý človek má iné privilégiá, vďaka ktorým je pre niekoho odchod z práce uskutočniteľnejší než pre iného. Práca na toxickom pracovisku však nemusí byť normou. Niekedy sa zamestnávatelia potrebujú dozvedieť, aká škodlivá je kultúra vyhorenia a minimálna výkonnosť zamestnancov.
Prispievateľka Emilie Aries píše pre Forbes.com o syndróme vyhorenia i leadershipe.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]