7. apríla 2021

Ste tým, nad čím premýšľate. Filozofi, historici či básnici píšu už tisíce rokov o sile mysle. Z myšlienok sa stáva realita.

„Zmeňte svoje myšlienky a zmeníte svoj život. Ak rozmýšľate negatívne, prídete k negatívnym výsledkom. Ak pozitívne, k pozitívnym. Tromi slovami: verte a uspejete,“ povedal americký kazateľ Norman Vincent Peele.

Filozof William James zasa napísal, že najväčším objavom jeho generácie je, že ľudia si môžu zmeniť život, ak zmenia myslenie. „Ak si želáte byť bohatí, budete bohatí, ak chcete byť študovaní, budete študovaní. Ak chcete byť dobrí, budete dobrí.“

Konajte vedome a zbavte sa tak negativity

Myšlienky vám pomôžu plánovať, rozhodovať sa a predstaviť si budúcnosť. Negatívny prístup však vedie k stresu, depresii či paranoji. Negatívne myšlienky vám berú energiu a bránia vám v tom, aby ste sa sústredili na prítomnosť.

Ak dovolíte negatívnym myšlienkam rásť, preberú kontrolu nad vaším ja. Ak ste plní pochybností a strachu, budete mať život plný strachu, úzkosti a pochybovania. Väčšina ľudského strachu je naučená. Jediný strach, ktorý je vrodený, je strach z hlasných zvukov, silného svetla a pádu. Protilátkou proti strachu je láska, rešpekt k sebe samému a odvaha.

Reklama

Neuroplasticita, schopnosť mozgu, zmeniť fyzickú štruktúru a funkciu na základe vstupov z vnímania, správania, emócií a myšlienok, prináša v tejto oblasti dobré správy. Vďaka vedomiu a konaniu môžeme negatívne myslenie ovplyvniť, napríklad takto:

1. Rozkážte si pozitívny prístup.

Dajte si záväzok, že zostanete pozitívni voči sebe aj iným. Jedným z mojich životných cieľov je, aby sa ľudia, ktorých stretnem, cítili lepšie, viac si verili a mali lepší pohľad na svet.

2. Obklopte sa pozitívne zmýšľajúcimi ľuďmi.

„Ste priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času,“ hovorí biznisový expert Jim Rohn. Ľudia, ktorí prirodzene vidia pohár poloprázdny, akoby vydychovali nie oxid uhličitý, ale oxid uhoľnatý! Vyhýbajte sa im.

Hľadajte ľudí, ktorí vidia pohár poloplný. Ak svoju negativitu neviete zastaviť, stretnite sa s niektorým z tých pozitívnych ľudí, aby ste sa netopili len v negatívnych myšlienkach.

3. Obmedzte zlo: správy, filmy, politiku a internet.

Ako hovoria informatici: zlý vstup, zlý výstup. Ak chcete vidieť svet pozitívne, zásobujte sa pozitívnymi príkladmi a zaujímavosťami. Vyberajte si s rozvahou, čo sledujete a čítate.

4. Pripravte si plán proti negatívnosti.

Vymyslite si plán, ako sa brániť negatívnym myšlienkam. Postupujte podľa neho, keď na to príde. Napríklad sa zastavte, pozrite sa vpred, nadýchnite sa a spomeňte si na niečo pozitívne.

Príkladom je Michael Phelps, olympijský šampión v plávaní. Počas olympiády v roku 2008 v Pekingu mu išlo o ôsmu medailu. Do okuliarov mu však natieklo, keď skočil do bazéna. Prakticky bol slepý, ale začal počítať zábery. Vedel, koľko ich potrebuje, zachoval pokoj, a nedovolil si negatívny prístup – vyhral.

5. Spievajte, cvičte, tancujte, choďte von.

Kto sa hýbe, aktivuje endorfíny, a tie sú ako morfín. Znižujú stres, zlepšujú spánok, oslabujú vnímanie bolesti, posilňujú úctu k samým sebe a oslabujú depresiu. Zapnite si obľúbenú hudbu a užívajte si pohyb do rytmu.

6. Buďte vďační.

Vďačnosť dokáže zmeniť negatívne zmýšľanie na pozitívne. Dostane vás do prítomnosti a naplní vás pocitom docenenia a šťastia. Spomeňte si na päť udalostí aebo ľudí, ktorým za niečo vďačíte.

7. Nechajte si pomôcť.

Život je krátky a zaslúžite si, aby bol príjemný. Kognitívna behaviorálna terapia pomáha ľuďom identifikovať a zmeniť negatívne myslenie, ktoré má tiež negatívne dôsledky na správanie.

„Sila, nad ktorou nemáte kontrolu, vám môže zobrať všetko, čo vlastníte, okrem jedinej – vašej slobody vybrať si, ako na to zareagujete.“ —Viktor Frankl, psychiater, ktorý prežil nacistický koncentračný tábor.

Už dnes si môžete vybrať, či chcete žiť pozitívne. Spravte to.

Článok bol publikovaný na Forbes.com. Autorka Susan Murphy je publicistka a poradkyňa.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?