3. novembra 2017

V čom sa muži a ženy líšia v práci? Ako ľudia v HR „vyhodnocujú“ mužských a ženských kandidátov na pracovné pozície? A ako byť čo najlepším šéfom, bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena? Tu je pár mojich postrehov z niekoľkoročnej praxe v oblasti headhuntingu a HR.

Všetci máme svoje fungujúce, overené vzorce správania, ktoré žijeme. Časť z nich si nesieme v sebe, časť si osvojujeme v prostredí, ktoré nás obklopuje. Pri diskusiách o kariére výhoda domáceho ihriska odpadá, a tak je jedno, či ide o ženy alebo mužov – všetci sa prejavujú v prostredí, ktoré je pre nich nové. Na druhej strane je vtedy možné vidieť, ako je pre nich prirodzené nadviazať kontakt s neznámymi ľuďmi.

Dobrý šéf vie, kedy človeka dokopať k práci a kedy ho objať

Moje postrehy

Ženy zvyčajne na pohovory prichádzajú o niečo lepšie pripravené, muži sa dokážu lepšie „vykecať“. Vykecať sa samozrejme nestačí, poctivá príprava má aj pri top pozíciách svoje miesto. Tak či tak, veľký šéf má aj na tomto fóre ambíciu šéfovať.

Ak má muž rodinu, považujeme to za jeho ďalší „pracovný“ úspech. Javí sa moderne, pri stretnutí ho považujeme za asertívneho, štruktúrovaného, môže byť vtipný, miestami môže ísť pokojne až na čiaru. Jednoducho povedané, často dostane dokonca prívlastok „líder“.

Umenie písať emaily. 7 rád, ako sa prebojovať k zaneprázdneným ľuďom

Ak má žena rodinu, skôr vyhodnocujeme jej „bezpečnostné riziká“, ktoré žena/matka/manažérka so sebou nesie. I keď biznisu môže rozumieť rovnako dobre. Aj keď takýto prístup vyhodnocovania je prinajmenšom háklivý, bežne sa to deje. Na druhej strane poznám majiteľov firiem, ktorí tvrdia, že zamestnať matku bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré mohli urobiť, keďže samé o sebe boli tieto ženy dostatočne zorganizované.

Presadiť sa vo svete mužov ženy núti viac dokazovať. Je možné, že pôsobenie medzi mužmi, ženy istým spôsobom ovplyvnilo a formovalo. Museli byť lepšie, krajšie, vytrvalejšie, prispôsobivejšie, diplomatickejšie… Aj preto miestami môžu pôsobiť mužsky tvrdo, či dokonca panovačne. A takmer okamžite dostávajú prívlastok, že sú „bossy“.

Ženy vs. muži, to je večná téma. Aj v personalistike. Foto: Pexels

Ak žena v pozícii šéfa koná profesionálne, komunikuje priamo, zaujímajú ju výsledky, vtedy ju často vnímame ako tú, ktorá „nosí nohavice“ a je panovačná. Bossy štýl je však vnímaný negatívne či už u mužov, alebo u žien. Pre správnu pracovnú atmosféru nie je vždy ideálne, ak šéf dlhodobo používa veľmi priamy spôsob komunikácie, je príliš vyžadujúci a netrpezlivý, nedáva priestor myšlienkam iných alebo pôsobí inak nátlakovo.

Tento dominantný, direktívnejší spôsob riadenia má vo firmách svoje miesto, skôr však v obdobiach transformácie či krízovej situácie. Napriek tomu je pre mnohých tento spôsob práce vyhovujúci, pretože tak lepšie dokážu „čítať hru“. Čo im zrejme pomáha v takomto prostredí pracovať, je odosobniť sa, či pracovať viac s logikou ako emóciami, byť empatický a dobrý poslucháč s prirodzenou dávkou asertivity.

Pre akého šéfa by ste pracovali radi vy? Ja by som chcel, aby môj šéf videl dopredu, aby mi dal dôveru a priestor. Bez ohľadu na to, či to bude muž alebo žena. Tu nevidím rozdiel.