1. decembra 2020

Prvý decembrový utorok sa nesie v znamení štedrosti, nezištného dávania a dobrosrdečnosti. Projekt Giving Tuesday, má za cieľ motivovať jednotlivcov, firmy či samosprávy, aby vybočili zo zaužívaného stereotypu a zamerali sa na tých, ktorí potrebujú pomoc. Do tohto globálneho hnutia sa Slováci zapájajú už štvrtýkrát, dobré skutky sa budú diať v 41 mestách a obciach. Pomôcť môžete aj vy.

Iniciatíva Giving Tuesday, teda darovací utorok, sa za pár rokov rozšírila do vyše 150 krajín a spojila milióny ľudí po celom svete. Vznikla ako reakcia na mániu okolo reklamnej akcie Black Friday sprevádzanú masívnymi zľavami, ktorá je začiatkom predvianočného, často bezhlavého nakupovania. Svoje peniaze či čas, ktorý strávime na e-shopoch však môžeme využiť aj inak.

Minulý rok sa len v rámci Giving Tuesday podarilo vyzbierať na dobročinné účely viac než 110 000 eur. Ako sa dnes môžete zapojiť aj vy?

Podporte vybranú „neziskovku“

Ako vysvetľuje Nadácia Pontis, ktorá tento projekt na Slovensku zastrešuje, pomáhajúce organizácie je možné podporiť rôznymi spôsobmi. Tým najčastejším je finančný príspevok, no nie je jediným. Lesoochranárske zoskupenie VLK napríklad vyzýva na zapojenie sa do petície na ochranu vlka, organizácia Človek v ohrození povzbudzuje ľudí, aby sa odfotili so zbytočnými darčekmi a pomohli šíreniu osvety na sociálnych sieťach. Občianske združenie Autis zase poteší aj materiálna pomoc ako školské či hygienické potreby.

Zvoliť si, ktorej organizácií podáme pomocnú ruku, pomôže napríklad tzv. urýchľovač dobra umiestnený na stránke Mozempomozem.sk. Ten náhodne vyberie niektorý z registrovaných subjektov žiadajúcich o podporu, ale ponúka tiež možnosť vyhľadať si „neziskovky“ podľa regiónu alebo zamerania.

Reklama

Nastavte si trvalý príkaz

Neziskovým organizáciám pomáhajú najmä pravidelní darcovia, ktorým sa môžete stať aj vy. Určte si, akú sumu mesačne by ste chceli posielať na ich podporu, a potom svoje prispievanie zautomatizujte cez trvalý príkaz alebo  pravidelnú platbu kartou. Väčšina organizácií uvádza stručný návod na svojej webovej stránke. Ak ešte neviete, koho by ste mohli podporiť, na webe Givingtuesday.sk nájdete prehľadný zoznam.

Zorganizujte finančnú zbierku

Okrem príspevku pre vybranú organizáciu, sa môžete zapojiť aj vytvorením vlastnej výzvy. Ako to funguje? Vyberte si konkrétnu organizáciu napríklad na portáli Darujme.sk a prečítajte si postup. Vaša darcovská výzva dostane podobu stránky na webe vami zvolenej neziskovej organizácie. Jej súčasťou bude možnosť finančne prispieť. Trvanie výzvy či cieľovú sumu si nastavíte sami, následne ju môžete zdieľajte so svojimi priateľmi, rodinou, známymi či neznámymi.

O svoj cieľ sa môžete snažiť rôznymi spôsobmi. „Môžete sa napríklad zaviazať, že ak sa podarí vyzbierať cieľová suma, niečoho sa vzdáte, prípadne niečo zábavné vykonáte. Napríklad budete mesiac vegán alebo si prefarbíte vlasy. Fantázii sa medze nekladú,“ píše Pontis.

Pomôžte materiálne

Viacerým neziskovým organizáciám pomôže pred nastávajúcou zimou teplé oblečenie. Skúste pretriediť svoj šatník alebo dokonca zorganizovať zbierku oblečenia s priateľmi či kolegami.

Ak sa v čase pandémie nechcete stretávať osobne, môžete si napríklad vybrať dobrovoľníka, ktorý jednotlivé položky nafotí a nahodí ich trebárs do albumu na Facebook či iné úložisko, kde si z nich ostatní budú môcť vybrať.

Oblečenie, ktoré si nikto nevybral, odneste do second-handu (napríklad Nosene), kontajneru na zber oblečenia (napríklad Ekocharita), prípadne skúste vyhľadať, či sa vo vašom meste neorganizuje zbierka šatstva pre niektorú organizáciu alebo centrum.

Venujte svoj čas či skúsenosti

Mnohé organizácie ocenia tiež dar v podobe „know-how“ zo sféry marketingu, fundraisingu či iných oblastí. Viaceré „neziskovky“ hľadajú dobrovoľníkov, skúste sa teda poobzerať po možnostiach v okolí. V Bratislave nájdete ponuky na Dobrovolnictvoba.sk, v Košiciach napríklad na Dckk.sk.

Začať pomáhať môžete kdekoľvek a akokoľvek, hoci aj u susedov s nákupom. Pontis radí napríklad spýtať sa, či by nechceli na chvíľu odbremeniť od ratolestí. „Môžete im vhodiť pozvánku do schránky alebo pripnúť leták na nástenku vo vchode. Ak už máte publikum, treba vymyslieť program a kanál. Čo tak zábavný kvíz alebo čítanie rozprávok? Ako platformu môžete použiť Zoom, Microsoft Teams či Skype. Poslúži aj live stream na Instagrame,“ radí Nadácia.

Nakúpte zodpovedne

Ďalšou z možností môže byť podpora lokálnych predajcov. Skúste tento rok nakúpiť vianočné darčeky v charitatívnom obchode, napríklad v Dobrom obchode na Sashe.sk alebo cez Dobromat.

O Giving Tuesday

Sviatok štedrosti #GivingTuesday je protipólom k dňom nákupného šialenstva Black Friday a Cyber Monday, ktoré „darovaciemu utorku“ predchádzajú. Idea vznikla v Spojených štátoch amerických v roku 2012. Myšlienka šírenia dobra je taká jednoduchá a silná, že sa za pár rokov rozšírila do vyše 150 krajín, spojila viac než 50-tisíc organizácií a milióny ľudí po celom svete. Cieľom #GivingTuesday je pritom podporiť kultúru štedrosti a darovania nielen v jeden deň, ale počas celého roka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?