25. júna 2021

Podnikatelia čelili počas pandémie výzvam, s akými sa predtým nestretli, a mnohí balansovali na hrane prežitia. A len vďaka odolnosti boli niektorí schopní aj pod obrovským tlakom udržať svoj biznis nad vodou, ba čo viac – preplávať s ním o niečo ďalej, aj keď mali pred sebou nejednu prekážku.  

Podnikateľ a 589. najbohatší človek planéty Richard Branson počas päťdesiatročnej kariéry nadobudol majetok v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Podarilo sa mu to vďaka obchodom s hudobnými nahrávkami, lietadlám, vlakom, fitness centrám a mnohým ďalším podnikom britskej spoločnosti Virgin Group.

Čoskoro však viac ako polovica jeho odhadovaného majetku zrejme skončí ako investícia vo dvoch vysoko rizikových vesmírnych startupoch.

Začiatkom júna sa objavili správy, že vesmírny startup Virgin Orbit (malá spoločnosť na vypúšťanie satelitov so sídlom v USA a v Spojenom kráľovstve, ktorá patrí pod konglomerát Virgin Group a je bývalým projektom spoločnosti Virgin Galactic) sa chystá vstúpiť na burzu prostredníctvom fúzie SPAC (Special Purpose Acquisition Company – v preklade špeciálna akvizičná spoločnosť). Týmto spôsobom chce startup získať približne 3 miliardy amerických dolárov.

Stále bez komerčných letov

Zatiaľ nie je jasné, akú veľkú časť zo svojho 80-percentného podielu vo Virgin Orbit by Branson presunul do fúzie SPAC. Ak by však dohoda dosiahla hodnotu troch miliárd dolárov a Bransonov podiel by bol čo i len 20 %, tak by bola po prvýkrát vyše polovica Bransonovho čistého imania rozdelená do dvoch spoločností, ktoré sa svojím rizikom a neistotou vo výsledkoch odlišujú od toho, ako funguje Virgin Group.

Reklama

Virgin Galactic totiž letela od svojho založenia v roku 2004 s ľudskou posádkou len trikrát a Virgin Orbit má za sebou jeden neúspešný pokus a jeden úspešný let, počas ktorého vyniesla 10 satelitov na obežnú dráhu. Virgin Orbit však zatiaľ neuskutočnila plne komerčný let, čím nie je preukázaným účastníkom trhu.

Navyše nie je jasné, ako dlho bude trvať, kým sa Bransonovi vráti 1 miliarda dolárov, ktorú do vývoja Orbitu investoval. Uvádzaná hodnota 3 miliardy dolárov sa takisto nedá zatiaľ preukázať, analytici vesmírneho priemyslu dokonca na nadchádzajúcich 12 mesiacov predpovedajú podstatne nižšiu hodnotu.

Má Orbit hodnotu?

Virgin Orbit je však nepochybne jedinečná ponuka. Náklad vynášajú pod krídlom Boeingu 747 a v januári tohto roka navzdory pochybovačom vypustili na nízku obežnú dráhu Zeme prvú várku klientskych satelitov po tom, ako sa im to v máji 2020 nepodarilo. Týmto činom sa zaradili medzi SpaceX Elona Muska a súkromnej novozélandskej spoločnosti Rocket Lab na malom trhu so satelitmi.

Na konci júna Virgin odštartuje ďalšiu misiu zo svojej základne v Mohavskej púšti v Kalifornii, v rámci ktorej ponesie náklad pre americké ministerstvo obrany a holandské kráľovské letectvo. Branson nikdy nepremešká žiadnu marketingovú príležitosť, a keďže štart tejto misie bude možné sledovať online po celom svete, úspech a načasovanie zaradenia sa medzi SPAC bude pravdepodobne závisieť od jej úspechu.

Stále však ostávajú otvorené otázky, čo sa bude diať s jeho známejšou spoločnosťou Virgin Galactic. Branson stratil výhodu prvého ťahu, keď Jeff Bezos začiatkom tohto mesiaca oznámil, že koncom júla poletí do vesmíru na lodi svojej spoločnosti Blue Origin. Branson v gratulačnom tweete poukázal na to, že miliardár Bezos zúročil štvorročný náskok.

Výzvy berte ako príležitosť

Richard Branson tak má za sebou ľahšie aj náročnejšie obdobie a určite ho čaká ešte nejedna výzva. A hoci sa za roky svojho podnikania stretol s mnohými obrovskými problémami, minulý rok opisuje ako „najťažšie časy, akým mnohé spoločnosti v živote čelili“. Veď aj Virgin Group prežíval veľké ťažkosti, najmä v oblasti letectva a cestovného ruchu.

„Rok od vypuknutia pandémie si myslím, že táto skúsenosť pomohla mne, môjmu tímu a podnikom Virgin vybudovať si ešte väčšiu odolnosť. Aby sme sa stali odolnými, sa musíme poučiť z chýb. Stále povzbudzujem podnikateľov, aby vo výzvach hľadali príležitosti. A za posledný rok sa ich naskytlo veľké množstvo,“ hovorí 70-ročný Branson.

Dôležitou vecou, ktorú sa za roky svojho podnikania naučil, je, že v ťažkých časoch je lepšie oddýchnuť si, než to zabaliť. „Ak je na vás toho veľa, tak ak môžete, na nejaký čas sa stiahnite, aby ste mohli prehodnotiť problém z iného uhla,“ hovorí.

„Všimli ste si niekedy, že niečo, na čo ste zabudli, vám zrazu príde na myseľ, keď ste na prechádzke alebo v sprche? Je to preto, lebo dokážete jasnejšie premýšľať vtedy, keď na to máte priestor. Mne sa najlepšie rozmýšľa pri tenise alebo pri bicyklovaní.“

Článok vznikol spojením textu od redaktora Davida Dawkinsa a článku od prispievateľky Alison Coleman. Oba vyšli na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?