29. decembra 2020

Pokiaľ chceme, aby sa naše úspory rozumne zhodnocovali, nie je iná cesta ako investovanie, hovorí riaditeľ portálu Finančný Kompas a analytik Maroš Ovčarik. Pre Forbes zhrnul najdôležitejšie otázky, ktoré sa treba spýtať pred investičným rozhodnutím, a poskytol aj pár tipov, kam s peniazmi.

Pandémia rozkolísala finančné trhy a priniesla prudké poklesy a nárasty. A tie, prirodzene, priťahajú pozornosť ľudí. Podľa Ovčarika je to však pre väčšiu popularizáciu investovania dôležité, keďže Slovensko patrí v rámci OECD medzi najkonzervatívnejšie krajiny.

„V krátkej budúcnosti budú podielové fondy, ETF fondy, prípadne ďalšie rozumné investičné nástroje bežnou súčasťou takmer každej rodiny,“ predpokladá. Ako však začať? Pred samotným rozhodnutím je podľa analytika potrebné poznať odpovede na niekoľko otázok.

Dĺžka investovania

Je dôležité vedieť, na ako dlho chcete peniaze viazať. „Pri rozumnom investovaní by sa mala doba investovania merať v rokoch, nie v mesiacoch, týždňoch ani dňoch,“ radí Ovčarik. Investovanie pre neprofesionálov podľa neho nie je o špekuláciách či o krátkodobých predpovediach, ale o trpezlivosti a o tom, aby si vybrali na začiatku ten správny produkt.

Potom by ste mali nechať peniaze roky pracovať.

Reklama

Aký výnos očakávam?

Druhou otázkou je, či ste typ dynamického investora a očakávate atraktívne zhodnotenie za cenu vysokej volatility, resp. kolísania hodnoty investície. Prípadne vám stačí výnos mierne nad úroveň inflácie s miernou volatilitou, teda kolísaním.

„Pre prvú skupinu sú vhodné investície priamo do akcií, akciových ETF fondov, prípadne akciových podielových fondov. Pre druhú skupinu ľudí je dobré voliť časť investícii akciových a časť dlhopisových, ktoré menej kolíšu,“ radí odborník. V tomto období sa však podľa neho nedá preferovať jeden, alebo druhý typ investovania.

Maroš Ovčarik investuje do ESG investícií. Foto: archív respondenta

„Z môjho pohľadu sú zaujímavé ETF fondy, ktoré ponúkajú určité výhody a existujú tu aj motivácie zo strany štátu. Hovorím napríklad o dlhodobom investičnom sporení, pri ktorom, pokiaľ takéto sporenie trvá aspoň 15 rokov a ročne tam sporiteľ nevloží viac ako 3 000 € (t.j. 250 € mesačne), nemusí z výnosu platiť daň,“ vysvetľuje Ovčarik.

Pre bežného investora sú zase vhodné fondy, pretože tie sú automaticky diverzifikované, teda rozdelené na veľké množstvo rôznych cenných papierov. Či už sú to ETF fondy, alebo podielové fondy.

Pre skúsených investorov prichádzajú do úvahy aj akcie konkrétnych spoločnosti. „No tu sú potrebné dostatočné vedomosti a skúsenosti s finančnými trhmi. V opačnom prípade je to spoľahlivá cesta, ako o peniaze prísť,“ hovorí Ovčarik.

Skúsenosti

Treťou otázkou, možno aj tou najdôležitejšou, je, či máte dostatočné skúsenosti s investovaním a portfólio z cenných papierov si vyskladáte sami. Alternatívou je vybrať si hotové produkty, ktoré ponúka trh. „Hotovými produktami môžu byť napríklad riadené portfólia, ktoré sú zostavené z väčšieho počtu cenných papierov (ETF fondov, podielových fondov), pričom spoločnosť, ktorá ich ponúka, sa o tieto portfólia stará a upravuje ich tak, aby mali dlhodobo dobrú výkonnosť,“ hovorí.

Ak je človek v investovaní začiatočník, je lepšie sa poradiť, či už s finančným poradcom, investičnou spoločnosťou, prípadne v banke, ktorá takéto produkty ponúka.

Dva tipy Maroša Ovčarika

Globálne diverzifikované portfólio

Jednou z ciest, ako si nastaviť zdravé, dlhodobo udržateľné portfólio je voliť investície, ktoré sú globálne diverzifikované. Teda také, ktoré investujú do najdôležitejších regiónov a sektorov súčasne. Napríklad do USA, Európy, rozvíjajúcich sa trhov (Čína, India, Južná Amerika, Rusko … ), Japonska.

Takéto rozdelenie zabezpečí, že sa investor dokáže podieľať na celkovom raste finančných trhov vo svete. Teda môže benefitovať z dlhodobých rastových trendov, ktoré na finančných trhoch spoľahlivo fungujú od ich vzniku.

ESG investície

Ja osobne investujem svoje peniaze do ESG investícií. ESG je skratka, ktorá označuje fondy, ktoré investujú do spoločensky zodpovedných firiem. Teda do takých, ktoré sú napríklad citlivé voči životnému prostrediu, nemajú korupčné škandály, starajú sa o svojich zamestnancov, majú kvalitnú vnútornú kontrolu, a pod.

Tieto spoločnosti by sa v budúcnosti mali viac vyvarovať pokút, vyšších daní, prípadne reštrikčných kvót, ktoré sú stále viac prítomné v mnohých krajinách. ESG fondy sú podľa môjho názoru silný megatrend. Navyše, ako investor mám z ESG investície, ktorá má ambíciu zlepšovať našu planétu, aj lepší pocit.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?