30. júla 2020

Káva. Ak patrí ku každému vášmu dňu a rána začínate myšlienkami na tento čierny mok, v tom prípade je tento článok presne pre vás. No zatiaľ čo v chladnejších mesiacoch sa kávou túžite zahriať, preto šálku zvierate pevne v dlaniach, otázkou je, čo v lete? Počas sparných rán, do ktorých sa už prebúdzate vyšťavení horúčavou, by ste si možno radšej vychutnali jej osviežujúce verzie. S tým vám pomôže Šimon Janík, ktorý vlani zažiaril na podujatí Barista 2019, čo sú majstrovstvá Slovenska v príprave kávy.

Práve podľa jeho slov existuje veľa spôsobov, akými si môžete obľúbený čierny mok osviežiť. „K väčšine ľadových kávových variácií patrí iba pár kociek ľadu, odvaha experimentovať a chuť hľadať ten správny pomer,“ vraví Janík. To predsa neznie ako niečo, čo sa nedá poľahky zvládnuť aj doma, však?  

Káva a tvrdý metal? Mad Drop

Na špici rebríčka popularity ľadových kávových nápojov sa držia ľadové Caffé Latte či Cappuccino, no v tesnom závese za touto dvojicou podľa baristu stúpa obľúbenosť takzvaného Cold Brew. Že ste už tento názov počuli, ale s určitosťou neviete, čo si pod ním máte predstaviť? „Je to filtrovaná káva, ktorá sa 12 hodín maceruje v studenej vode,“ vysvetľuje Janík. A vzápätí dodáva: „Obľúbenou ľadovou obdobou môže byť i vychladená filtrovaná káva podávaná na kockách ľadu.“

Aspekty kvality? Zrno a ľad

Ak by ste si chceli pripraviť ľadové kávové nápoje v pohodlí svojej domácnosti, mali by ste si dať záležať na výbere a použití kvalitného zrna. Janík spomína, že sa radšej treba vyhnúť blendom, teda zmesiam arabicy a robusty.

Po čom siahnuť? „Zvolil by som stopercentnú arabicu. Tá je totiž v porovnaní s blendom chuťovo čistejšia, komplexnejšia a nenesie horkasté, zemité a tabakové tóny,“ upresňuje. Nuž, a ak si ľadový kávový nápoj nedokážete predstaviť bez mlieka, radí vám vyberať si kávy s chuťovým profilom kakaa či čokolády.  

Nedávajte ju do chladničky.
Päť vecí o káve, ktoré by ste (už dávno) mali vedieť

Po kvalitnom zrne by ste tiež mali zohľadniť ľad, ktorý je podľa slov Janíka hneď druhou najpodstatnejšou ingredienciou ľadových kávových nápojov. Mal by mať predovšetkým veľké a pevné kocky. Pochybovačne váhate, prečo je to vlastne dôležité? „Najmä preto, lebo vydržia dlhšie a rozpúšťajú sa pomalšie,“ vysvetľuje barista a dodáva, že tento aspekt sa jednoducho vždy odrazí na výslednej chuti nápoja. Namiesto domácej prípravy ľadu radšej uprednostnite balený ľad z obchodu. Podľa Janíka možno jeho kvalitu dosiahnuť len v profesionálnom výrobníku.

Pripravte si „v60 na ľad“

Ako Janík prezrádza, jedným z jeho obľúbených kávových ľadových nápojov, ktorý si dopraje doma, je takzvaný „v60 na ľad“. Zároveň podotýka, že proces jeho prípravy je vskutku nenáročný, a preto ho zvládne ozaj každý.

Pokiaľ máte chuť rozšíriť si obzory a experimentovať, nižšie vám sám barista krok po kroku radí, ako na to:  

Takto vyzerá príprava kávy cez v60. Foto: Unsplash/John Forson

Budete potrebovať:

  • stopercentnú výberovú arabicu, ideálne od slovenských pražiarov, 
  • mlynček na kávu, 
  • kanvicu na vodu, 
  • Hario v60, 
  • stopky, 
  • dekantér, 
  • váhu, 
  • ľad, 
  • plátok limetky. 

Základné informácie: 20 gramov kávy, 300 gramov vody, 96-stupňová voda, stredne hrubé mletie. 

1. krok: Do v60 vložte papierový filter a premyte ho horúcou vodou. Tým ho zbavíte papierovej chuti a zároveň si predhrejete v60 aj dekantér. 

2. krok: V60 a dekantér položte na váhu. Nasypte doň 20 gramov čerstvo pomletej kávy, urovnajte ju, vynulujte váhu a pripravte si stopky. 

3. krok: Krúživým pohybom nalejte 50 gramov vody, jemne s v60 zakrúžte a počkajte 30 sekúnd. 

4. krok: Dôkladným krúživým pohybom dolievajte vodu do hmotnosti 200 gramov. 

5. krok: Pri čase 1:30 dolievajte vodu krúživým pohybom do hmotnosti 300 gramov a opäť s v60 jemne zakrúžte. 

6. krok: Celkový čas extrakcie a prípravy je 2 a pol minúty až 2 minúty a 45 sekúnd.   

7. krok: Filtrovanú kávu nechajte oddýchnuť.  

8. krok: V momente, keď bude káva vlažná, ju servírujte na ľad s plátkom limetky. 

9. krok: Pred podávaním kávu premiešajte lyžičkou alebo krúživým pohybom dekantéra. Chute sa uvoľňujú postupne, a takto ich všetky spojíte. 

Práve do ľadových filtrovaných káv sa podľa Janíka skrátka oplatí pridať citrusové ovocie. Prinesie vám to očakávané letné osvieženie. A nemusíte sa držať iba dôverne známych limetiek a citrónov. Dajte na radu baristu a skúste svoju kávu spojiť s chuťou pomarančov či dokonca grepov.

A čo ešte? „Cold Brew zase skvele chutí vo verzii s tonikom alebo kokosovým mliekom,“ hovorí Janík a dopĺňa, že aj kocka ľadu do Espressa prinesie príjemné osvieženie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?