12. januára 2021

Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko a podnikateľ Marián Kočner strávia najbližšie roky za mrežami. Najvyšší súd v utorok (12. januára 2021) potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku o ich vine v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Rozsudok je právoplatný.

Potvrdil aj tresty, ktoré im vymeral prvostupňový súd – obaja dostali 19 rokov nepodmienečne, Kočner má zaplatiť aj peňažný trest 10-tisíc eur. Prokurátor Ján Šanta pôvodne žiadal pre Kočnera až 20-ročný trest a prepadnutie jeho majetku, no Najvyšší súd mu nevyhovel.

Podľa predsedníčky senátu Najvyššieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie preukázalo, že skutok sa stal a že ho spáchali obžalovaní. Falšovanie zmeniek podľa nej preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov aj listinné dôkazy, napríklad aj posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého vznikli podpisy na sporných zmenkách až po roku 2013, nie v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní.

Kedy sa môžu dostať na slobodu?

Rozhodnutie je právoplatné, Rusko a Kočner teda putujú z väzby na výkon trestu. Rozsudok sa môžu pokúsiť zvrátiť dovolaním na Najvyšší súd, alebo podaním ústavnej sťažnosti. O podmienečné prepustenie môžu požiadať po odpykaní si dvoch tretín trestu, zaráta sa im tam aj čas strávený vo väzbe. Marián Kočner by sa tak mohol dostať na slobodu podľa Denníka N najskôr v roku 2033, Pavol Rusko až o dva roky neskôr.

„Rozhodnutie Najvyššieho súdu je pre nás zadosťučinením po všetkom nami vynaloženom úsilí s vierou, že spravodlivosť zvíťazí. Tento výsledok posilňuje našu dôveru v to, že záujmy ‚vyvolených‘ nebudú ohrozovať podnikanie na Slovensku a že takáto trestná činnosť bude v konečnom dôsledku rozhodovaná nezávislými a nestrannými súdmi,“ reagovala vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich pre portál Tvnoviny.sk.

Reklama

O čo išlo v kauze zmenky

O kauze zmenky sa verejnosť dozvedela v roku 2016, keď si Kočner, zastupujúci firmu Správa a inkaso zmeniek, začal súdne vymáhať vyplatenie 69 miliónov eur od Televízie Markíza. Tvrdil, že zmenky podpísal Pavol Rusko v júni 2000 ešte ako šéf Markízy, aby urovnal spor s Kočnerovým Gamatexom. Keďže Rusko bol v tom čase nemajetný, peniaze Kočner žiadal od ručiteľa zmeniek – spoločnosti CME, ktorá vlastnila Markízu. V kauze je obžalovaný aj bývalý spolumajiteľ Gamatexu Štefan Á., v prípade dokázania viny mu hrozí 12 až 20 rokov za mrežami.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?