Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
12. januára 2022

Má za sebou vzostupy aj pády, roky vznešenosti aj úpadku. Jeho história siaha až do 16. storočia. Dnes víta hostí po náročnej rekonštrukcii a modernizácii. 

Len kúsok od Bratislavy sa v romantickom prostredí priamo za vinicami a múrmi Kaštieľa Pálffy odohrával príbeh veľkej lásky ctihodnej pani Kataríny Pálfiovej a jej manžela Štefana Ilešháziho. Ich nezlomnú lásku v 17. storočí nepokorili intrigy, nevraživosť ani závisť. V kaštieli prežili najkrajšie chvíle života a slová pani Kataríny sú svedectvom dodnes: „Majetky pominú, víno sa vypije, ale láska nezahynie.“ 

Kaštieľ vo Svätom Jure žil šušťaním ťažkých dámskych sukní, smiechom, tancom a zábavou. Zdroj foto: Kaštieľ Pálffy

Historické nádvorie, majstrovská kuchyňa a lahodné víno

Dnes je kaštieľ historickým skvostom a najstaršou kultúrnou pamiatkou starobylého vinárskeho mesta. Z jeho impozantných priestorov vyžaruje silná energia aj podnetné odkazy histórie, to všetko sa snúbi s eleganciou, ktorú umocňujú nadštandardné služby. Zrekonštruovaný kaštieľ je priam stvorený na precítenie výnimočných životných udalostí. Aj nezabudnuteľné okamihy svadobného dňa majú v tomto prostredí príchuť jedinečnosti. Ako pre novomanželov, tak aj pre ich príbuzných a priateľov. 

Nielen príbeh lásky významných predkov Kaštieľa Pálffy predurčuje tento priestor na úžasné momenty. Vkusnou a najmä funkčnou rekonštrukciou získal kaštieľ luxusné priestory, ktoré spĺňajú predstavy o svadbe snov aj najnáročnejších klientov. Uzavreté historické nádvorie ponúka ďalší priestor, vďaka ktorému nadobúda svadba v kaštieli iný rozmer. 

Tím z Kaštieľa Pálffy vie naplniť predstavy budúcich mladomanželov presne podľa požiadaviek. Samozrejmosťou je majstrovská kuchyňa, ktorá si už aj za krátky čas našla svojich fanúšikov. Gastronómia je silnou stránkou celej rodiny značiek, do ktorej patrí aj kaštieľ. K tejto rodine patrí okrem Kaštieľa Pálffy aj Hotel Lomnica, vinárstvo ViaJur a distribúcia Selaví. Je to skvelý pocit byť v spoločnosti spoľahlivých profesionálov z modernej gastronómie a špičkového servisu, ktorí sa prispôsobia všetkým požiadavkám, predstavám aj túžbam svadobčanov. Výsledkom je tak svadobná gastronómia „šitá na mieru“.

V kaštieli sa už v dávnej minulosti vyrábalo, skladovalo a čapovalo svätojurské víno, ktoré malo punc vychýrenej značky a preslávilo Svätý Jur v celej monarchii. Dôkazom toho sú drevené sudy z 19. storočia, na ktorých je meno jedného z posledných majiteľov kaštieľa grófa Jána Pálfiho. Na vinársku tradíciu nadväzuje vinárstvo ViaJur, ktoré sídli v pivniciach kaštieľa a svadobní hostia môžu mať na stole víno priamo z nich. Brilantnosť vínneho moku zaručí predsvadobná degustácia vín priamo so someliérom, ktorý pri tejto príležitosti zvykne pripomenúť krédo šľachtického rodu Pálfiovcov: „Pro rege et patria.“ (Za kráľa a za vlasť.) 

Kaštieľ vo Svätom Jure ponúka fľaše vína ViaJur s personalizovanými etiketami, na ktorých môže byť okrem mien mladomanželov a dátumu ich svadby napríklad aj svadobné motto. 

Fotografie s nádychom luxusu a príchod na veteráne

Svadobný deň je  výnimočným okamihom, ktorý by mal zostať navždy nezabudnuteľný. Spomienky si odnášajú manželia aj svadobčania, natrvalo ich však zvečnia fotografie. A práve priestory Kaštieľa Pálffy dodávajú pamätným fotografiám slávnostnú i nevšednú atmosféru. Táto kultúrna pamiatka spája luxus s tradíciou a mladomanželia majú široké možnosti výberu, akú kulisu si zvolia. Niekoho láka schodisko s výraznou dominantou – krištáľovým lustrom v tvare hroznového strapca, niekto dáva prednosť priestorom Salónika Habsburgovcov. Zákutia kaštieľa sú jedinečné a pripomínajú historické stretnutia urodzeného panstva v predchádzajúcich storočiach. Aj keď ich zamatové kabáty so zlatými ozdobnými šnúrami a kožušinami by dnes pôsobili extravagantne, rovnako ako dámske vystužené živôtiky a dlhé kužeľovité sukne… Kaštieľ vo Svätom Jure žil šušťaním ťažkých dámskych sukní, smiechom, tancom a zábavou. Móda sa síce zmenila, obyčaje majú tiež novú podobu, ale túžba po dobrej nálade a príjemnej atmosfére nás sprevádza dodnes – svadobné hostiny nevynímajúc. Ich nezmazateľné čaro umocní napríklad aj veľkolepý príchod ženícha s nevestou na svadobnom automobilovom veteráne. Historické motoristické klenoty najmä z tridsiatych rokov sú skvosty, ktoré dodajú punc výnimočnosti každému svadobnému dňu a v Kaštieli Pálffy sú k dispozícii aj pre novomanželov. 

Silná energia nezlomnej lásky je inšpiráciou naprieč storočiami a pozitívnym odkazom pre každý nový manželský vzťah. Zdroj foto: Kaštieľ Pálffy

Kaštieľ ukrýva aj ďalšie ponuky, ktoré dotvoria osobitú svadobnú mozaiku. V historických priestoroch sa plnia náročné svadobné predstavy a túžby, a to aj v podobe kulinárskych prekvapení. Navyše novomanželov a svadobčanov obklopuje nielen prepychové vybavenie kaštieľa, priestory sú tiež ožiarené svitom nekonečnej lásky ctihodnej pani Kataríny Pálfiovej a jej manžela Štefana Ilešháziho. Silná energia tejto nezlomnej lásky je inšpiráciou naprieč storočiami a pozitívnym odkazom pre každý nový manželský vzťah.